Plodovi tamarinda imaju oblik mahune ispunjene sjemenkama obloženim vlaknastom pulpom. Plupa nezrelog voća je zelena i kiselkasta, a kada dozrije sok pulpe postaje slatko – kiselkast. Zanimljivo je da tamarind ponekad nazivaju i indijskom datuljom.
Tamarind ili Tamarindus indica je stablo porijeklom iz Afrike, a raste i u Indiji, Pakistanu te mnogim drugim tropskim regijama. Ovo svestrano voće najčešće se koristi u pripremi jela i u domaćinstvu, ali je poznato i po svojoj ljekovitosti.
Tamarind u tradicionalnoj medicini
- Tamarind igra važnu ulogu u tradicionalnoj medicini. U obliku napitka uobičajeno se koristi za liječenje proljeva, konstipacije, vrućice i peptičkog ulkusa. Kora i lišće tamarinda koriste se kao pomoć kod zacjeljivanja rana.
- Novija istraživanja pokazuju kako tamarind posjeduje antioksidativna i protuupalna svojstva koja štite od različitih bolesti poput srčanih bolesti, karcinoma i dijabetesa.
- Ekstrakt sjemenki tamarinda također može pomoći sniziti razinu šećera u krvu, dok ekstrakt pulpe može pomoći u gubitku suvišnih kilograma te kod bolesti masne jetre.
Tamarind u pripremi jela
- Primjena pulpe tamarinda u kulinarstvu karakteristična je za područje južne i južnoistočne Azije, Meksika, srednjeg istoka te Kariba, a sjemenke i lišće su također jestivi.
- Tamarind se koristi u pripremi umaka, marinada, pića i deserata. Jesi li znala da je tamarind jedan od sastojaka slavnog Worcestershire umaka?
Tamarind u domaćinstvu
- Pulpa tamarinda također se može koristiti za poliranje metala. Sadrži vinsku kiselinu te može spriječiti promjenu boje metala poput bakra i bronce.
Pročitaj zašto bi trebala uvesti chia sjemenke u svoju prehranu.