Za zdravu prehranu u svoje obroke neizbježno moraš uključiti povrće, a prije svega zeleno lisnato povrće. Osim što se može lako pripremiti i poslužiti kao ukusan prilog ili salata, lisnato povrće je dobar izvor vitamina K, vitamina A, vitamina C, kalcija, željeza, magnezija, biljnih vlakana, folne kiseline, aminokiselina i antioksidansa. Možda najmanje popularno, ali iznimno zdravo lisnato povrće je kelj
Kelj sadrži sastojke koji djeluju antikancerogeno
Istraživanja su pokazala da unosom kelja, ne samo da smanjujemo šanse za nastanak, nego pomažemo tijelu da se liječi od nekoliko vrsta raka. Neka istraživanja su pokazala kako konzumacija kelja može pomoći u liječenju raka mokraćnog mjehura, dojke, debelog crijeva, jajnika i raka prostate. Kelj sadrži zaista veliku koncentraciju dvije vrste antioksidanata, karotinoida i flavonoida. Od karotinoida, značajni su lutein i beta karotin, koji imaju antioksidativna svojstva i smanjuju rizik od razvoja sive mrene na oku, ateroskleroze i kronične opstruktivne bolesti pluća. Što se tiče flavonoida, kelj ih sadrži čak 45 od kojih su najznačajniji kempferol i kvercetin, također značajni preventivni faktori. Preventivnom djelovanju kelja doprinose glukozalinati, za koje je poznato da imaju preventivno djelovanje protiv nastanka malignih oboljenja. Nakon konzumacije kelja, lukozalinati se u tijelu pretvaraju u supstance koje imaju antikancerogeno djelovanje.
Napitak za svakodnevnu konzumacija kelja
Kelj se smatra zimskom biljkom, ali uspijeva i ljeti tako da je dostupan tijekom cijele godine. Ljeti okus kelja može biti gorak zbog manjeg udijela vode tijekom sušnog razdoblje. Daje specifičan okus i boju gotovo svakom jelu, a osim što se kuha može se pripremiti kao napitak. Na taj način se vrlo lako svakodnevno konzumira. U nastavku ti donosimo jednostavan recept za napitak od kelja:
- 3 lista kelja
- pola čaše hladne vode
- sok od jednog limuna
- šaka špinata
Sve sastojke izmiksaj u blenderu i popij odmah nakon pripreme.
Saznaj više o kelju - kralju kalcija!