Ponekad određena hrana kod nekih osoba uzrokuje nadutost, dok kod drugih možda ne, no općenito možemo reći da će hrana bogata ugljikohidratima uzrokovati najveću proizvodnju plina u crijevima. Pojava nadutosti je jedna od prirodnih, ali neugodnih aspekata našeg života. Koliko znaš o ovoj tabu temi provjeri rješavanjem kviza
Riješi kviz o nadutosti. Klikni ovdje.
Smanji količinu masti u prehrani
Ponekad određena hrana kod nekih osoba uzrokuje nadutost, dok kod drugih možda ne, no općenito možemo reći da će hrana bogata ugljikohidratima uzrokovati najveću proizvodnju plina u crijevima. Također, hrana koja je bogata mastima uzrokuje duže zadržavanje u želucu te se osobama koje imaju problem s flatulencijom preporučuje smanjiti količinu masti u prehrani. Što će brže hrana napuštati želudac, brže će i plinovi napuštati organizam i tako će se smanjiti osjećaj nelagode. Proteini se općenito ne povezuju s povećanom proizvodnjom plinova u crijevima, no neprobavljeni proteini (posebice oni iz mahunarki) mogu uzrokovati nadimanje.
Komorač i đumbir protiv nadutosti
Savjetuje se u pripremi hrane koristiti kim, anis, komorač i đumbir koji su se tradicionalno pokazali korisnima za smirenje želuca i kod rješavanja pojačanih vjetrova. Osim začina može pomoći i postavljanje termofora na trbuh ili topla kupka te lagano masiranje želuca u smjeru kazaljke na satu nakon obroka. Također, lijeganje nakon obroka valja izbjegavati.
Riješi kviz o nadutosti. Klikni ovdje.
Više o komoraču koji sprječava nadutost doznaj ovdje.