Od objave prvog recepta na mojoj dragoj Zdravoj Kravi prošlo je godinu dana. Veseli me što ću i dalje s tobom dijeliti svoje recepte, razmišljanja, gušte i priče iz kuhinje i oko nje. Kako je sve krenulo? Teško je ne voljeti dobru hranu, dobra vina i dobro društvo kad živiš na Mediteranu. To se jednostavno mora!
Moji kulinarski počeci
Kako to obično biva, nakon godina pisanja po starim bilježnicama, papirićima, isprobanih jela i vina, raznoraznih iznenađenja i anegdota u kuhinji i za stolom, često bih pomislila kako mi je žao što nisam zapisala neke recepte i dojmove o hrani koju s užitkom pripremam te o vinima koja degustiram zajedno sa obitelji i prijateljima.
Potaknuta jednom dobro pripremljenom večerom i jednako dobrom bocom vina odlučila sam da ću početi pisati blog i ubuduće svoje dojmove bilježiti i podijeliti sa svojim prijateljima i svima ostalima koji vole uživati u životu, dobroj hrani, dobrim vinima - kao i ja.
Razmišljala sam o raznim imenima za blog, a eno-gastro-mama je ono što me najbolje opisuje i u čemu najviše uživam: biti mama, supruga i uživati u malim stvarima koje čine život ljepšim. To je zapravo dnevnik mojih recepata, putovanja i životnih trenutaka.
Nisam završila nikakav formalni tečaj ili školu kuhanja, ali se kontinuirano educiram. Čitam stručne časopise, kuharice, gledam emisije o hrani, pratim svjetske trendove i chefove, educiram se o načinu pripreme hrane, nastojim savladati uvijek nove tehnike pripreme. Naravno, navedeno vrijedi i za vina. Volim to. Guštam.
Uspješna kombinacija privatnog, poslovnog i hobija
Kako to izgleda u mom svakodnevnom životu? Uz puno smijeha, zabave u kuhinji i oko kuhinje.
Kao što već znaš, zaposlena sam žena i mama sam sina od dvije godine. Prekrasno je biti mama i uživati u svakom trenu provedenom sa svojim djetetom, no današnji tempo života nam, nažalost, dopušta toliko malo vremena da zaista uživamo u njima.
Stoga ponekad kuhanje izgleda kao ukradeni trenuci u vremenu između posla, spavanja, pelena, igranja i čišćenja kuće. Svjesna sam toga da većina mama pokušava i ima jedva dovoljno vremena da stavi zdravi obrok na stol u relativno pristojno vrijeme. Ako se pet, šest sati popodne više i može nazvati ručak uz moderno radno vrijeme do četiri ili pet sati. Ono što i sama pokušavam je napraviti zdrave, brze recepte koji će se svidjeti i odraslima i djeci, a i koji će biti relativno jeftini.
Kao i ti, ne stignem preko tjedna spremati jela koja se pripremaju duže od tridesetak minuta. Za to vrijeme moguće je napraviti dobro i zdravo jelo, skuhati paštu, ispeći komad ribe i imati itekako dobar ručak. Namirnice naravno moraju biti svježe, lokalne i sezonske.
Savjeti za uspješno kuhanje- Kad god možeš koristi svježe začine.
Posadi nekoliko vaza na balkon, dobro je pri ruci imati svježi timijan,
kadulju, ružmarin, bosiljak. Svi se oni mogu kupiti u gotovo bilo kojem
supermarketu ili vrtnom centru. Potrebno ih je samo jednom dnevno
zaliti. Suhe začine drži na suhom, mračnom i hladnom mjestu.
Vlaga, svjetlo i toplina su njihov neprijatelj i ako dolaze u dodir s
njima gube arome. Znači, stalak sa začinima na radnoj površini pored
štednjaka i nije tako dobra ideja. Kad god je to moguće cijele začine
neposredno samelji u mlincu ili u mužaru (primjerice, zrna papra,
cimet). Ne kupuj već samljevene začine.
- Kad blanširaš povrće
neka voda prvo zakuha. Kad zakuha, dodaj sol tako da voda bude slana
kao more. Lonac za blanširanje povrća mora biti uvijek velik da omjer
povrća u odnosu na vodu bude barem jedan prema četiri.
- Kod prženja je bitno da ulje dosegne temperaturu vrelišta.
Kako bi znala je li temperatura dobra za prženje uvijek možeš kao test
koristit drvenu kuhaču. Ako je uroniš i počnu se stvarati mjehurići oko
nje onda je ulje dovoljno zagrijano. Nikad nemoj previše napuniti tavu za
prženje s namirnicama jer će se temperatura smanjiti i namirnice će
upiti previše ulja. Ja najviše koristim maslinovo ulje - za
kuhanje, pečenje i prženje. Pročitala sam i nekoliko članaka o tome.
Znanstvenici kažu da se kuhanjem i prženjem maslinova ulja gube neki
biofenoli i još neki drugi sastojci, ali mu se nutritivna vrijednost ne
mijenja. Ono hranu kod kuhanja i prženja obloži, a ne penetrira u nju
tako da onda jedemo manje masnu hranu.
- Nikad nemoj odmah dodati previše soli i začina. Kad dodaješ začine, stalno kušaj jelo. Nikad si nemoj dozvoliti da staviš na stol hranu koju nisi prethodno probala.
- Luk jako lako zagori zbog velikog postotka šećera. Zbog toga ga treba kod pirjanja uvijek držati na laganoj temperaturi.
- Maslac lako poprimi mirise
iz okoline i postane užegao. Da se to ne bi dogodilo kod čuvanja u
hladnjaku mora biti u što manjem kontaktu sa zrakom i svjetlosti. Dakle,
ako ga držiš u hladnjaku, pohrani ga na hladnom i tamnom mjestu i u
papirnatoj foliji li keramičkoj posudi predviđenoj za maslac. Možeš ga
razlomiti na manje komadiće, dobro upakirati i čuvati u zamrzivaču
do kraja roka trajanja (vidi na pakiranju). Neće izgubiti na aromi i
teksturi. Ako je došao u dodir sa zrakom i postao lagano žućkast i
proziran na nekim dijelovima, njih obavezno postružite kako se miris ne
bi proširio na ostatak maslaca. Duže će zadržati svježinu i delikatan
okus.
- Korisno je pripremiti povrtne i mesne temeljce u
većim količinama i zatim ih zamrznuti u male plastične kontejnere od oko
pola litre. Na taj način ćeš uvijek imati spreman temeljac kad poželiš
napraviti dobar rižoto ili neko drugo jelo tijekom tjedna kad nemaš puno
vremena. Jednostavno odmrzneš i zagriješ.
- Kada želiš peći, pržiti ili grilati meso uvijek ga izvadi sat vremena prije pripreme iz hladnjaka na sobnu temperaturu.
- Nastoj ne upotrebljavati previše začina i namirnica u jednom jelu. Uvijek neka bude što jednostavnije i neka jedna od namirnica bude zvijezda jela.
- Nemoj biti prestroga prema sebi, ponekad i iz pogrešaka na kraju ispadnu odlična jela.
- Kuhaj
češće. Vježbaj. Prihvati kuhanje kao igru. Nemoj smatrati kuhanje nečim
što se mora raditi svaki dan. Sve je stvar perspektive. Ako se
igraš bit će ti zabavno, ako te netko tjera – neće. Guštaj u svemu što
radiš pa tako i u kuhanju.
- Kad god možeš koristi svježe začine. Posadi nekoliko vaza na balkon, dobro je pri ruci imati svježi timijan, kadulju, ružmarin, bosiljak. Svi se oni mogu kupiti u gotovo bilo kojem supermarketu ili vrtnom centru. Potrebno ih je samo jednom dnevno zaliti. Suhe začine drži na suhom, mračnom i hladnom mjestu. Vlaga, svjetlo i toplina su njihov neprijatelj i ako dolaze u dodir s njima gube arome. Znači, stalak sa začinima na radnoj površini pored štednjaka i nije tako dobra ideja. Kad god je to moguće cijele začine neposredno samelji u mlincu ili u mužaru (primjerice, zrna papra, cimet). Ne kupuj već samljevene začine.
- Kad blanširaš povrće neka voda prvo zakuha. Kad zakuha, dodaj sol tako da voda bude slana kao more. Lonac za blanširanje povrća mora biti uvijek velik da omjer povrća u odnosu na vodu bude barem jedan prema četiri.
- Kod prženja je bitno da ulje dosegne temperaturu vrelišta. Kako bi znala je li temperatura dobra za prženje uvijek možeš kao test koristit drvenu kuhaču. Ako je uroniš i počnu se stvarati mjehurići oko nje onda je ulje dovoljno zagrijano. Nikad nemoj previše napuniti tavu za prženje s namirnicama jer će se temperatura smanjiti i namirnice će upiti previše ulja. Ja najviše koristim maslinovo ulje - za kuhanje, pečenje i prženje. Pročitala sam i nekoliko članaka o tome. Znanstvenici kažu da se kuhanjem i prženjem maslinova ulja gube neki biofenoli i još neki drugi sastojci, ali mu se nutritivna vrijednost ne mijenja. Ono hranu kod kuhanja i prženja obloži, a ne penetrira u nju tako da onda jedemo manje masnu hranu.
- Nikad nemoj odmah dodati previše soli i začina. Kad dodaješ začine, stalno kušaj jelo. Nikad si nemoj dozvoliti da staviš na stol hranu koju nisi prethodno probala.
- Luk jako lako zagori zbog velikog postotka šećera. Zbog toga ga treba kod pirjanja uvijek držati na laganoj temperaturi.
- Maslac lako poprimi mirise iz okoline i postane užegao. Da se to ne bi dogodilo kod čuvanja u hladnjaku mora biti u što manjem kontaktu sa zrakom i svjetlosti. Dakle, ako ga držiš u hladnjaku, pohrani ga na hladnom i tamnom mjestu i u papirnatoj foliji li keramičkoj posudi predviđenoj za maslac. Možeš ga razlomiti na manje komadiće, dobro upakirati i čuvati u zamrzivaču do kraja roka trajanja (vidi na pakiranju). Neće izgubiti na aromi i teksturi. Ako je došao u dodir sa zrakom i postao lagano žućkast i proziran na nekim dijelovima, njih obavezno postružite kako se miris ne bi proširio na ostatak maslaca. Duže će zadržati svježinu i delikatan okus.
- Korisno je pripremiti povrtne i mesne temeljce u većim količinama i zatim ih zamrznuti u male plastične kontejnere od oko pola litre. Na taj način ćeš uvijek imati spreman temeljac kad poželiš napraviti dobar rižoto ili neko drugo jelo tijekom tjedna kad nemaš puno vremena. Jednostavno odmrzneš i zagriješ.
- Kada želiš peći, pržiti ili grilati meso uvijek ga izvadi sat vremena prije pripreme iz hladnjaka na sobnu temperaturu.
- Nastoj ne upotrebljavati previše začina i namirnica u jednom jelu. Uvijek neka bude što jednostavnije i neka jedna od namirnica bude zvijezda jela.
- Nemoj biti prestroga prema sebi, ponekad i iz pogrešaka na kraju ispadnu odlična jela.
- Kuhaj češće. Vježbaj. Prihvati kuhanje kao igru. Nemoj smatrati kuhanje nečim što se mora raditi svaki dan. Sve je stvar perspektive. Ako se igraš bit će ti zabavno, ako te netko tjera – neće. Guštaj u svemu što radiš pa tako i u kuhanju.
Toliko od mene za ovaj put.
Guštaj!
Tvoja Marinela
Zdravo jelo za 30 minuta
Želim ti reći da nema potrebe da posežeš za gotovim zamrznutim jelima, juhama iz vrećice ili fast foodom. Potrošit ćeš jednako vremena. Vidjet ćeš da je moguće. Zapamti da će ti trebati malo prakse da pripremiš jela brzo i lako. Nema tu puno filozofije – "practice makes perfect", odnosno vježbom do savršenstva. Počni s jednostavnim jelima i usavršavaj se s vremenom. Ja ću ti pokušati pomoći u tome kroz ovu kolumnu.
Kad imam vremena, uglavnom vikendom, onda kuham jela koja se moraju duže pripremati. Srećom, imam muža koji dijeli zajedničku strast za hranom, vinima, a i kuhanjem pa i on pomaže i gušta sa mnom.
Ponekad treba dosta vremena za nove recepte, ali kao mama naučila sam da mogu pripremiti hranu i dok me moj dragi sin vuče za rukav da se ide igrati. To smo riješili na način da dok mama kuha, kuha i on. Mijesi tijesto, kuha ručak. Izvadi sve lončiće koji mu trebaju i igra se. Uči koja je koja namirnica, koja je koja riba. Svaku namirnicu dotakne i pomiriše.
Na taj način uči i vidim da želi probati i hranu koju nije ranije probao. Moram priznati i da sam puno organiziranija otkad sam postala mama i puno više stvari stižem napraviti.
Što trebaš znati o kuhanju?
Danas ti neću preporučiti nikakav recept. Odlučila sam ti dati nekoliko savjeta koji su meni pomogli u kuhinji.
- Kad kreneš na tržnicu ili u dućan nikad nemoj očekivati da ćeš naći sve što si zapisala na listi za shopping. Bolje je da kreneš na tržnicu bez liste i vidiš što će se tamo naći pa onda odlučiš što ćeš kuhati. Obično se dogodi da baš to što si zamislila nećeš naći taj dan.
- Kad kupuješ ribu nemoj se bojati dotaknuti je i pomirisati. Koža mora biti sjajna, blistava, a riba mora mirisati po moru. Škrge moraju biti crvene, a oči bistre i crne.
- Investiraj u što bolji nož i uvijek neka bude naoštren. To je nezamjenjiv i najbitniji alat u kuhinji.
- Uvijek imaj razna sita, raznih veličina jer nikad ne znaš što ćeš trebati pasirati da bi dobila finiju teksturu.
- Priušti si barem jedan dobar bakreni lonac za rižota i karamel. Bolje provode temperaturu.
- Dok kuhaš nastoj stalno održavati radnu površinu čistom. Sve što ti više ne treba odmah pospremi, makni, operi. Vjeruj mi, uvijek ima dovoljno vremena i za to. Biti će ti lakše kuhati, a i nakon ručka više nećeš imati što raditi osim spremiti suđe u perilicu. Znaš i sama da kad se lijepo najedeš, ne želiš odmah ići nešto raditi.
- Kad isprobavaš recepte po prvi puta ili kad radiš deserte obavezno upotrebljavaj vagu. Nikad se ne oslanjaj na mjere žlice, žličice i čaše. Nisu sve istih veličina. Isto tako nisu sve namirnice jednako teške i jednakog volumena. Primjerice, žličica obične sitne morske soli teži više od krupne morske soli, pa ako recept traži žličicu krupne morske soli, a ti si stavila sitnu dogodit će ti se da presoliš jelo.
Pročitaj još neke savjete koji će ti pomoći u uspješnom snalaženju u kuhinji!