Naša čitateljica Romana promijenila je prehranu i počela se zdravije hraniti, ali javlja joj se problem nadutosti, odnosno tzv. Food baby sindrom. Pokušavala je izbjegavati laktozu i gluten, ali stanje se nije popravilo te je za savjet upitala nutricionisticu dr. sc. Dariju Vranešić Bender
''Sve što pojedem, napuhuje me!''
''U posljednjih nekoliko mjeseci počela sam zdravije jesti, postala sam fizički aktivna te samim time zadovoljnija svojim tijelom. No, javlja se jedan veliki problem - naime, što god da pojedem (u bilo kojoj količini) napuhuje me te dobijem najgori oblik nadutosti, tzv. Food baby. Izbjegavam laktozu, ponekad čak i gluten, ali ne pomaže. Zanima me što je uzrok tome i kako da to spriječim?'', pitala je naša čitateljica Romana.
Pojačan unos vlakana dovodi do nadimanja
Ako te stanje u kojem se nalaziš ometa u svakodnevnim aktivnostima, preporučujem da posjetiš liječnika s kojim možeš porazgovarati o svojim tegobama. Moguće je da si promjenom prehrane počela unositi znatno veće količine fermentabilnih vlakana i stoga dolazi do pojačanog nadimanja. Probavni enzimi djeluju samo na površinu hrane, stoga je izuzetno važno da je temeljito prožvačemo. Tako povećavamo površnu hrane koja dolazi u dodir s probavnim enzimima pa oni lakše oslobađaju hranjive tvari zarobljene u prehrambenim vlaknima.
U situacijama teže probavljivosti i izraženih tegoba dispepsije i nadutosti, logično je pomisliti kako bi dodatak probavnih enzima mogao ublažiti tegobe. Stoga se danas na tržištu mogu pronaći mješavine probavnih enzima koje sadrže proteaze, amilaze, lipaze, celulaze, pektinaze, glukoamilaze, laktaze, invertaze, dakle sve enzime potrebne za probavu sastojaka hrane koju unosimo uobičajenom prehranom. Takve pripravke preporučuje se uzimati uz obroke, posebice uz one obilne i teške kada je zahtjevniji proces probave očekivan.
Probiotik Lactobacillus plantarum
Savjetujem ti da potražiš tzv. 'plant based' pripravke probavnih enzima koji sadrže mješavinu različitih vrsta enzima. Također, dostupni su i enzimi iz papaje (papain) i ananasa (bromelin) koji prvenstveno potpomažu probavi proteina, a koriste se i u procesima proizvodnje i pripreme hrane, primjerice u svrhu omekšavanja mesa. Takvi pripravci obično su formulirani kao tablete za žvakanje i primjenjuju se uz obrok bogat proteinima.
Namirnice koje bi trebala izbjegavati su: mahunarke, kupusnjače, izrazito slatka i masna hrana, zaprške, izrazito začinjena hrana i stimulansi. Prehranu možeš pokušati nadopuniti probioticima, konkretno potraži pripravke koji sadrže probiotik Lactobacillus plantarum. U situacijama pojačanog nadimanja možeš pokušati primijeniti i bezreceptni lijek koji sadrži aktivnu tvar simetikon, odnosno dimetikom te je možeš potražiti u ljekarni i pritom se savjetovati s ljekarnikom.
Kako ukloniti salo s trbuha doznaj ovdje.