Bubrezi su parni organ mokraćnog sustava. Zaduženi za to da iz našeg tijela eliminiraju toksine. Svaki dan kroz naše bubrege prolazi oko 200 litara krvi, da bi se pročistila od toksina.
Bubrezi također proizvode važne hormone: erythropoietin (koji stimulira proizvodnju crvenih krvnih stanica), renin (koji regulira krvni tlak) i calcitriol (aktivna forma vitamina D).
U našem tijelu postoji prirodan mehanizam čišćenja bubrega. Ako konzumiraš dovoljno tekućine u obliku vode, čaja, ali i namirnice važne za zdravlje bubrega, bubrezi se čiste sami.
Često pod čišćenjem bubrega podrazumijevaju se neki alternativni proizvodi koji pomažu detoksikaciji bubrega, poboljšavaju njihovu funkciju i sprječavaju stvaranje kamenca u bubrezima.
Tipovi bubrežnih kamenaca i liječenje
Dobre strane čišćenja bubrega
Prema liječnicima alternativne medicine, osim što poboljšava njihov rad i sprječava stvaranje kamenca, čišćenje bubrega može također pomoći eliminirati toksine iz organizma, poboljšati imunitet, poboljšati krvni tlak i poboljšati funkciju mokraćnog mjehura.
Postoji više vrsta čišćenja bubrega. Recepti uključuju ljekovito bilje, vitamine i određene vrste hrane. Smatra se da sljedeće biljke poboljšavaju funkciju bubrega i pomažu detoksikaciji:
- đumbir
- maslačak
- korijen bijelog sljeza
- smreka
- kopriva
- peršin
- klinčić
- zlatnica (Solidago virgaurea)
Namirnice koje pomažu u čišćenju bubrega:
- lubenica
- sok limuna
- sok brusnice
- sjemenke buče
Vitamini za čišćenje bubrega
Neki alternativni liječnici preporučuju da se kod čišćenja bubrega koriste sljedeći vitamini i minerali:
- vitamin B2
- vitamin B6
- magnezij