Hrana 28. studenoga 2011.

Anti-age prehrana za mladoliku kožu

Tableta-Vitamini
Foto: Thinkstock
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Čovjekova težnja da zamaskira starost nije novijeg datuma, no čini se da znanstvenici nikad nisu bili aktivniji na tom području. Tržište je preplavljeno dodacima prehrani i kremama koji više ili manje uspješno smanjuju površinske bore, a pojavile su se i magične pilule za aktivaciju gena koji imaju ulogu u proizvodnji kolagena

Ljepota je danas velikim dijelom izjednačena s mladošću, a biti lijepa, među ostalim, znači nemati bore. Ipak, nastanak bora je neminovan tijekom života kao posljedica starenja, ali i utjecaja okoliša te pokreta mišića lica. UV zrake, pušenje, nekvalitetna prehrana i dehidracija neki su od čimbenika koji pridonose slabljenju kolagenskih i elastičnih vlakana odgovornih za rastezljivost i elastičnost kože. Time koža gubi tonus, postaje mlohava, a bore sve vidljivije.

No, veliku ulogu u nastanku i progresiji bora imaju i ženski spolni hormoni čija se razina drastično smanjuje starenjem i ulaskom žene u menopauzu. Uslijed snižene razine estrogena, naime, dolazi do smanjene proizvodnje kolagena, a time i smanjenje elastičnosti kože i nastanka bora. Bore su samo jedna od manifestacija starenja koje prati i stanjivanje, mlohavost i suhoća kože. Cijelom nepoželjnom procesu (u očima ''industrije mladosti'') pridonosi i prirodan gubitak potkožnog masnog tkiva na licu koji dodatno daje borama na izražaju.

Tržište je preplavljeno kremama i dodacima prehrani koji više ili manje uspješno smanjuju površinske bore, ali protiv trajnog brisanja dubokih bora bez agresivnih tretmana (primjerice botoksom) nema rješenja. Ili barem nije bilo donedavno.

Čarobna pilula s C i E vitaminom

Naime, teoriju kako je nemoguće 100 posto izbrisati bore već samo usporiti i smanjiti njihov razvoj, ozbiljno je poljuljao tim znanstvenika pod vodstvom Johna Caseyja. U laboratorijima tvrtke Unilever u Sharnbrooku u Ujedinjenom Kraljevstvu Caseyjev tim tako je kreirao ''čarobnu'' pilulu koja sadrži vitamine C i E te izoflavone iz soje, likopen iz rajčica i omega-3 višestruko nezasićene kiseline iz ribljeg ulja. Pilule su testirali na 480 postmenopauznih žena, a rezultati objavljeni u časopisu New Scientist su pokazali smanjenje bora za 10 posto nakon 14 tjedana uzimanja dodatka prehranu u usporedbi s placebom.

U drugoj studiji znanstvenici su načinili biopsiju kože u 110 žena prije i nakon tretmana te otkrili višu razinu novoformiranog kolagena u najdubljem sloju kože – dermisu, u žena koje su uzimale proizvod. Autori smatraju da mješavina sastojaka u piluli aktivira gene koji imaju ulogu u proizvodnji kolagena, što ovaj proizvod čini prvim koji se uspješno bori s već formiranim borama u dubljim slojevima kože.

Magična pilula pod povećalom

 

Ukoliko se pogleda sastav pilule, čini se da nas od kože lišene bora dijeli tek prehrana koja obiluje namirnicama bogatim vitaminom C (paprika, citrusno voće) i E (biljna ulja, sjemenke, orašasti plodovi), sojom kao izvorom izoflavona, rajčicom kao izvorom likopena te ribom kao izvorom nezasićenih masnih kiselina. No, čini se da njeni kreatori nisu daleko od pronalaženja ''eliksira mladosti''. Naime, brojne studije potvrđuju povoljan učinak ovih sastojaka na tonus i izgled kože.

Tako je zasigurno jedno od značajnijih dermatoloških otkrića otkriće sposobnosti snažnih antioksidansa - vitamina C i E da se suprostave negativnim posljedicama izlaganja suncu. Naime, pokazalo se da vitamini C i E mogu spriječiti nastanak oštećenja na koži uzrokovanih predugim boravkom na suncu te time pružiti vrijednu pomoć u borbi protiv bora, ali i  karcinoma kože.

Da je vitamin C saveznik u borbi protiv bora potvrđuje i studija provedena na preko 4000 žena u ''najboljim godinama'' (40 -74) koja je povezala nedovoljan unos vitamina C s povećanim boranjem i suhoćom kože. Vitamini C i E pomažu i obnovu već oštećenog tkiva. Vitamin C igra i ključnu ulogu u formiranju kolagena, dok vitamin E ubrzava oporavak oštećene kože.

Učinak izoflavona iz soje na kožu

Znanstvene potvrde o zaštitnom učinku izoflavona iz soje na kožu, osobito protiv oštećenja uzrokovanih izlaganjem UVB zrakama, ne nedostaje. No, osobito je zanimljiva studija koja se bavila utjecajem uzimanjem ekstrakta izoflavona iz soje na kožu žena u menopauzi objavljena u časopisu British Journal of Pharmacology 2010. godine.

U studiji je sudjelovalo 30 žena koje su kroz razdoblje od 6 mjeseci uzimale 100 mg izoflavona dnevno. Tretman je rezultirao povećanjem debljine kože, ali i povećanom razinom kolagena i elastina u najdubljim slojevima kože što ukazuje na ''spremnost'' izoflavona da se suprostave i najtvrdokornijim borama.

Likopen iz rajčice poznat je kao snažan antioksidans koji štiti primjerice od karcinoma prostate. No, zahvaljujući sposobnosti borbe protiv štetnog djelovanja slobodnih radikala, likopen značajno podiže obrambene mehanizme kože i prevenira ubrzano starenje.

Studije, povezuju unos likopena putem dodataka prehrani i općenito poboljšanje čvrstoće kože lica kao i smanjenje bora. Doduše, pozitivni učinci likopena izlaze na površinu ukoliko se unosi u kombinaciji s drugim antioksidansima (vitamin E, selen, beta-karoten i sl.) što potvrđuje tezu o sinergijskom učinku antioksidansa.

Dragocjene višestruko nezasićene masne kiseline imaju ključnu ulogu u stvaranju lipidne barijere kože. One, također, vlaže kožu i ublažavaju nadražaje na koži. Postoje saznanja da omega 3 masne kiseline aktiviraju gen koji potiče sintezu kolagena i elastina stoga ima smisla uključiti esencijalne omega-3 masne kiseline kao i ostale višestruko nezasićene masne kiseline u proizvod koji ''briše'' bore.

Iako na papiru pilula koja posve briše bore zvuči primamljivo te su sastojci dokazano učinkoviti, činjenica je da nedostaje dugoročnih studija koja bi potvrdile učinkovitost i sigurnost proizvoda.

Kratkoročne studije, uistinu, djeluju obećavajuće, ali ipak stručnjaci savjetuju oprez. Prije nego se baciš u potražnju za proizvodom, mudro bi bilo pričekati dok se ne utvrdi što se događa s kožom nakon što se proizvod prestane uzimati, kako se bore ne bi povratile, a jedino što si prekrižio/la bili novci.

Pravilna prehrana

 

Uključivanje sastojaka hrane u proizvode s ''magičnim moćima'' posljednih je godina iznimno aktualno. No, logično pitanje koje povlači popularnost ovakvih proizvoda jest čemu trošiti novac na pilule čiji je sastav moguće i, čak, poželjno imitirati pravilnom prehranom?

Jer prehrana koja se temelji na unosu cjelovitih žitarica, voća, povrća, niskomasnih mliječnih proizvoda i mesa peradi i ribe uistinu sadrži sve što je koži potrebno da se uspješno odupire starenju, a nudi i mnogo toga više. No, činjenica je i da je danas neadekvatna prehrana učestala pojava.

Tko je u rizičnoj skupini?

Tako su osobe izložene pojačanom stresu i psihofizičkim naporima, kronični bolesnici, kao i osobe koje slijede posebne prehrambene režime – primjerice redukcijske dijete, veganstvo, makrobiotiku – u većoj opasnosti da razviju prehrambene propuste. Uzimanje određenih lijekova, također, može biti uzrokom prehrambenih nedostataka, a pušači i osobe koje pretjerano uživaju alkohol posebno su izložene prehrambenim propustima.

Nabrojene skupine mogu profitirati korištenjem dodataka prehrani namijenjih njezi kože, kose i noktiju. Ipak njihovo nekritično uzimanje, osobito visokodoziranih pripravaka, može napraviti više štete nego koristi i biti čak i pogubno za zdravlje. Dobar primjer tome su antioksidansi kojima moderna znanost pripisuje brojne povoljne učinke na organizam što navodi ljude na njihovo nekontrolirano uzimanje putem dodatak prehrani.

No, studije novijeg datuma kritizitraju takvo ponašanje budući da se pokazalo da uzimanje mega doza antioksidansa ima toksičan učinak. Stoga je prije posezanja za dodacima prehrani uputno posavjetovati se s nutricionistom ili liječnikom (osobito ako je riječ o trudnicama ili dojiljama), a ovakve proizvode valja shvatiti samo kao potporu uravnoteženoj i raznolikoj prehrani.

Anti aging životni stil

 

Najbolji način borbe protiv bora je zdravi životni stil koji, među ostalim, uključuje pravilnu prehranu, nepušenje i redovitu tjelesnu aktivnost. Ukoliko si skeptik kada su u pitanju čarobni proizvodi, ali ipak prezireš te nepoželjne ''izdajice'' rješenje nudi nam američki dermatolog, dr. Nicholas Perricone svojom anti-ageing dijetom.

Proslavljeni autor knjiga o prehrani protiv starenja, Dr. Nicholas Perricone, naime, savjetuje bogat unos tamnog bobičastog voća (poput borovnica i crnog ribiza), divljeg lososa, orašastih plodova i obilje izvorske vode u svrhu ''prehrambenog face-liftinga''. Za razliku od većine dijeta, dijeta dr. Perriconea nije dijeta za mršavljenje, zapravo se radi o anti aging životnom stilu.

U sažetku 10 Perriconeovih pravila navedene su osnovne smjernice koje preporučuje ovaj slavni liječnik u svrhu usporavanja procesa starenja. Ona glase:

  1. Jedi obilje masne ribe, posebice lososa te druge namirnice izvore proteina poput jaja i peradi. Proteini su potrebni za obnovu i usporavanje starenja stanica kože dok omega 3 masne kiseline održavaju adekvatnu vlažnost kože i ublažavaju upalne procese.
  2. Često konzumiraj svježe tamno bobičasto voće, posebice borovnice. Ono sadrži antioksidanse koji pomažu pri detoksikaciji i spriječavaju prijevremeno starenje.
  3. Jedi dinje, jabuke i kruške. Ovo voće odlikuje se niskom vrijednošću glikemijskog indeksa. Lubenica, banane i mango voće je s višom vrijednošću glikemijskog indeksa te ga stoga treba konzumirati umjereno.
  4. Prednost daj orašastim plodovima, posebice lješnjacima i bademima, budući da sadrže bogatstvo vitamina E i linolne kiseline. Dr Perricone ističe da ove molekule pomažu u borbi protiv starenja.
  5. Za doručak jedi svježe pripremljenu zobenu kašu ili zobene pahuljice koje će pomoći u održavanju stabilne razine šećera u krvi.
  6. Pij 8 – 10 čaša čiste izvorske vode dnevno. Čak i blaga dehidracija može učiniti izgled kože starijim.
  7. Izbjegavaj kavu i čaj.
  8. Izbjegavaj alkohol.
  9. Izbjegavaj rafinirane ugljikohidrate poput bijelog brašna i šećera.
  10. Svakoga dana se bavi tjelovježbom. Dr. Perricone tvrdi da tjelovježba ima protuupalni učinak na stanice.
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Zdrava dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Zdrava te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
    • Default avatar -
      inan

      slazem se s lolitomxoxo. navodjenje veganstva ili makrobiotike kao prehrane koje cesce mogu voditi prehrambenim propustima je veoma naivno. propusti se mogu pojaviti jednako u svakoj vrsti prehrane jer ovise samo o neupucenosti ljudi. vegetarijanac ili svejed koji ne razmislja sto jede u istoj je prilici da napravi pogreske.

    • Default avatar -
      LOLITAXOXO

      zanimljiv članak, ali smiješno mi je da se veganstvo navodi kao nešto zbog čega možemo imati propust..a na kraju istog članka se navodi 10 pravila od kojih je 90% vezano za veganski stil života..

    Komentiraj, znaš da želiš!

    Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.