Dodavanje pistacija prehrani poboljšava vid, pokazalo je novo istraživanje.
Jedenje dvije šake pistacija dnevno može značajno poboljšati zdravlje očiju, pokazalo je novo istraživanje Friedmanove škole za znanost i pravilnu prehranu na Sveučilištu Tufts, piše Medical News Today.
Zbog konzumacije oko 60 grama neslanih, oljuštenih, suho prženih pistacija svaki dan tijekom 12 tjedana poboljšala se optička gustoću makularnog pigmenta (MPOD) sudionika.
Makula ili žuta pjega je središnji dio retine ili mrežnice koja nam omogućuje centralni vid, čitanje i razlikovanje finih detalja, a nalazi se u središtu mrežnice u stražnjem dijelu oka.
Degeneracija makule je bolest koja se obično javlja kod starijih odraslih, obično iznad 50 godina, a koja rezultira gubitkom vida u središtu vidnog polja tako da se otežava i onemogućava čitanje i prepoznavanje lica, iako preostali periferni vid omogućava ostale svakodnevne aktivnosti.
Senilna makularna degeneracija (SMD) je multifaktorijalna degenerativna bolest žute pjege te je vodeći uzrok nepovratnog gubitka vida u razvijenim zemljama.
Makularna degeneracija može se pojaviti i kod mlađih ljudi.
Primarni faktori rizika su:
- pušenje
- obiteljska anamneza
- prekomjerna težina
- hipertenzija.
Pistacije su neobično bogate bioraspoloživim luteinom, biljnim pigmentom koji štiti makulu od oštećenja plavim svjetlom.
Iako je liječenje uznapredovale makularne degeneracije moguće, najbolje je rano otkriti ovo stanje, kada se može liječiti prehranom ili dodacima prehrani.
Plavo svjetlo šteti i zašto lutein pomaže
"Kada razmišljamo o energiji svjetlosti, stvari koje su u plavoj valnoj duljini imaju tendenciju da budu kraće valne duljine, pa sa sobom nose više energije", rekao je Benjamin B. Bert, oftalmolog iz MemorialCare Orange Coast Medical Center u Kaliforniji, koji nije bio uključen u studiju.
Čak i nakon što rožnica i leća apsorbiraju najenergičnije ultraljubičaste valne duljine, "još uvijek imate dio plave valne duljine svjetlosti koja će dospjeti u stražnji dio oka. Pigment lutein, objasnio je Bert, "pomaže i filtrirati i apsorbirati valne duljine plave svjetlosti."
Na taj način lutein "pomaže u smanjenju dijela odsjaja i daje bolju jasnoću i kontrast našoj viziji, te pomaže u apsorpciji dijela svjetlosti s više energije."
Znanstvenici su proveli istraživanje koje je uključivalo 36 zdravih odraslih osoba u dobi između 40 i 70 godina. Polovica sudionika je zamoljena da jede oko 60 grama neslanih pistacija dnevno, dok druga polovica nije mijenjala ono što jede. Šezdeset grama otprilike je isto što i dvije šake orašastih plodova.
Istraživački tim mjerio je razine makularnog pigmenta koji pomaže u zaštiti mrežnice od oštećenja. Nakon šest tjedana, ljudi u skupini koja je uzimala pistacije imali su poboljšane razine makularnog pigmenta, a tako je bilo i nakon završetka 12-tjedne studije.
Istraživači su rekli da je to pokazatelj da pistacije, osim što su zdrava grickalica, stvarno mogu pomoći u zaštiti naših očiju. Sadrže puno manje luteina od špinata, ali istraživači kažu da možda naše tijelo bolje koristi lutein iz orašastih plodova, što se može povezati sa zdravim masnoćama u pistacijama.
Lutein, antioksidans koji se također nalazi u manjim dozama u mrkvi, kelju i špinatu – štiti mrežnicu od štetnog plavog svjetla, djelujući "poput sunčanih naočala za vaše oči", pokazalo je istraživanje objavljeno u Journal of Nutrition.
Međutim, istraživački tim također je istaknuo da je studija bila mala, a sudionici su zamoljeni da pojedu prilično veliku količinu orašastih plodova svaki dan.