Nova studija Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) objavljena u časopisu eBioMedicine navodi 17 patogena koji redovito uzrokuju bolesti kao glavne prioritete za razvoj novog cjepiva.
Studija WHO-a pokušava prvi puta na globalnoj razini sustavno odrediti prioritete za endemske patogene na temelju kriterija koji uključuju regionalno opterećenje bolestima, rizik od antimikrobne rezistencije i socioekonomski učinak.
Studija ponovno potvrđuje dugogodišnje prioritete za istraživanje i razvoj cjepiva (R&D), uključujući HIV, malariju i tuberkulozu – tri bolesti koje svake godine zajedno odnose gotovo 2,5 milijuna života, piše WHO.
Studija također identificira patogene kao što su streptokok skupine A i Klebsiella pneumoniae kao glavne prioritete kontrole bolesti u svim regijama, naglašavajući hitnost razvoja novih cjepiva za patogene koji su sve otporniji na antimikrobna sredstva.
"Globalne odluke o novim cjepivima prečesto su vođene isključivo povratom ulaganja, a ne brojem života koji bi se mogli spasiti u najugroženijim zajednicama", rekla je dr. Kate O'Brien, direktorica Odjela za imunizaciju, cjepiva i biološke lijekove u Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji. "Ova studija koristi široko regionalno stručno znanje i podatke za procjenu cjepiva koja ne samo da bi značajno smanjila bolesti koje danas uvelike utječu na zajednice, već bi također smanjila medicinske troškove s kojima se suočavaju obitelji i zdravstveni sustavi", dodala je O'Brien.
WHO je zatražio od međunarodnih i regionalnih stručnjaka da identificiraju čimbenike koji su im najvažniji pri odlučivanju koja će cjepiva uvesti i koristiti. Analiza tih preferencija, u kombinaciji s regionalnim podacima za svaki patogen, rezultirala je s 10 najprioritetnijih patogena za svaku regiju WHO-a. Regionalni popisi su se zatim ujedinili i sastavljen je globalni popis, što je rezultiralo sa 17 prioritetnih endemskih patogena za koje je potrebno istražiti, razviti i koristiti nova cjepiva.
Ovaj novi svjetski prioritetni popis endemskih patogena WHO-a za istraživanje i razvoj cjepiva podržava – Plan cijepljenja 2030. kojim se želi osigurati da svi, u svim regijama, mogu imati koristi od cjepiva koja ih štite od ozbiljnih bolesti. Popis pruža pravednu i transparentnu bazu dokaza za postavljanje regionalnih i globalnih programa za istraživanje i razvoj novih cjepiva i proizvodnju, a namijenjen je da akademicima, ulagačima, proizvođačima i zemljama da jasan smjer gdje istraživanja i razvoj cjepiva mogu imati najveći učinak.
Ova globalna vježba određivanja prioriteta za endemske patogene nadopunjuje WHO R&D plan za epidemije, koji je identificirao prioritetne patogene koji bi mogli uzrokovati buduće epidemije ili pandemije, kao što je COVID-19 ili teški akutni respiratorni sindrom (SARS).
Nalazi ovog novog izvješća o endemskim patogenima dio su rada WHO-a na identificiranju i podršci istraživačkih prioriteta i potreba programa imunizacije u zemljama s niskim i srednjim dohotkom, kako bi se informiralo o globalnim istraživanjima i razvoju cjepiva te kako bi se strateški unaprijedio razvoj i prihvaćanje prioritetnih cjepiva, posebno protiv patogena koji uzrokuju bolesti koje opterećuju javno zdravstvo i imaju najveći socioekonomski učinak.
Popis prioritetnih endemskih patogena WHO-a
Cjepiva za ove patogene su u različitim fazama razvoja.
Patogeni kod kojih je potrebno istraživanje cjepiva
- Streptokok grupe A
- Virus hepatitisa C
- HIV-1
- Klebsiella pneumoniae
Patogeni za koje je potrebno dalje razvijati cjepiva
- Citomegalovirus
- Virus gripe (široko zaštitno cjepivo)
- Lišmenioza
- Netifusna salmonela
- Norovirus
- Malarija (Plasmodium falciparum)
- Šigeloza
- Zlatni stafilokok (Staphylococcus aureus)
Patogeni za koje se cjepiva koja su blizu regulatornih odobrenja, preporuka ili uvođenja
- Denga groznica
- Streptokok skupine B
- Sojevi bakterije E. coli koji uzrokuju izvancrijevne infekcije
- Mikobakterija tuberkuloze (Mycobacterium tuberculosis)
- Respiratorni sincicijski virus (RSV)