Ako često uzimaš neki lijek, tvoje tijelo može razviti toleranciju na njega. Zbog toga ćeš možda morati uzimati veće doze lijeka ili ga promijeniti kako bi imala istu korist ili učinak koji si imala kada si prvi put počela piti lijek.
Možeš razviti toleranciju na bilo koji lijek, bez obzira na njegovu namjenu. Moguće je stvoriti toleranciju na morfij na recept za ublažavanje bolova ili na rekreativne droge. Iako tolerancija na lijekove može biti izazov, rješenja su dostupna. Redoviti pregledi kod liječnika potrebni su za ponovno procjenjivanje zdravstvenog stanja i plana liječenja, ali i za smanjenje česte pojave tolerancije na lijekove. Liječnik također može odrediti hoćeš li imati koristi od veće doze lijeka ili novog lijeka kako bi ublažila svoju toleranciju na lijekove.
Tolerancija na lijekove ne predstavlja ovisnost
Tolerancija na lijekove može se lako zamijeniti s ovisnošću o drogama i lijekovima, a ona se pojaviti s njima, ali i kao zasebno stanje. No, postoji nekoliko ključnih razlika između tolerancije na lijekove i ovisnosti. Tolerancija na lijekove prirodno se javlja kada tijelo slabije reagira na lijek koji često koristiš, ali može se javiti i kao posljedica genetike. Prema američkom Nacionalnom institutu za zlouporabu droga, karakteristike tolerancije na lijekove uključuju:
- Osjećaj da je lijek prestao djelovati nakon kontinuirane upotrebe
- Potrebu za većim dozama lijeka da bi se postigao isti učinak
- Potrebu za prekidom uzimanja lijeka, zatim njegovim ponovnim uvođenjem kako bi se ponovno uspostavila učinkovitost
- Razvijanje tolerancije na druge lijekove iz iste klase
- Veći rizik od ovisnosti kada se lijek koristi u većim dozama
Ovisnost o drogama kronični je poremećaj mozga i mentalna bolest. Uključuje kompulzivnu uporabu alkohola, rekreacijskih droga ili lijekova na recept, unatoč negativnim ishodima uzrokovanim prekomjernom uporabom droga piše Very Well Health. Karakteristike ovisnosti o drogama su:
- Davanje prioriteta posjedovanju i korištenju droge nad fizičkim potrebama, odnosima i poslom
- Promjene u mozgu koje ometaju normalno prosuđivanje, učenje i ponašanje
- Pojava žudnje ili teških simptoma tijekom odvikavanja kada se prestane koristiti droga
- Nemogućnost kontrole ili smanjenja upotrebe droge
- Povećanje tolerancije kako se tijelo prilagođava na stalnu prisutnost droge.
Ovisnost o lijekovima fizička je ovisnost koja se javlja kada se tijelo prilagodi stalnoj prisutnosti određenog lijeka u sustavu i prihvati je kao novu normalu. Prema američkom Nacionalnom institutu za zlouporabu droga, karakteristike ovisnosti o lijekovima uključuju:
- Fizičke promjene u tijelu koje ga tjeraju da se prilagodi na određeni lijek u sustavu
- Fizičku potrebu za uzimanjem lijeka kako bi osoba normalno funkcionirala
- Pojavu simptoma apstinencije pri pokušaju prekida uzimanja lijeka ili smanjenja doze
- Pojavu tolerancije jer tijelo prihvaća lijek i njegov učinak slabi.
Popis lijekova za koje je poznato da mijenjaju razinu tolerancije
Mogućnost razvoja tolerancije na određeni lijek ovisi o pojedincu i vrsti lijeka koji se uzima. Poznato je da sljedeći lijekovi mijenjaju razinu tolerancije:
- Lijekovi protiv alergija
- Lijekovi za ublažavanje astme
- Antidepresivi
- Antidijabetici
- Antihistaminici
- Anksiolitici (lijekovi protiv anksioznosti)
- Benzodiazepini
- Lijekovi protiv raka
- Lijekovi za srce
- Nitrati
- Kortikosteroidi
- Halucinogeni
- Opioidi
Što uzrokuje toleranciju na lijekove?
Dok se tolerancija na lijekove često javlja kod dugotrajne upotrebe određenih tvari, uzroci ovog problema nisu dobro shvaćeni. Neki ljudi mogu imati prirodnu toleranciju na određene lijekove ili vrste droga kao rezultat genetike. Međutim, nije jasno zašto drugi razvijaju toleranciju na lijekove, ali postoji nekoliko teorija o uzroku.
Psihološka tolerancija
Vanjski čimbenici, poput stresa, koji utječu na psihičko stanje, mogu pridonijeti toleranciji na lijekove. Prema istraživanjima, stres ometa sposobnost lijeka da se veže za proteine plazme i tkiva, što je neophodno za učinkovitost
Bihevioralna tolerancija
Sugerira da je osoba s vremenom postala uvjetovana na učinak psihoaktivne droge. Kao rezultat toga, osoba razvija ponašanja koja omogućuju prevladavanje učinaka droge.
Farmakodinamička tolerancija
Prema Američkoj psihološkoj udruzi, farmakodinamička teorija tolerancije na lijekove kaže da se stanje javlja dok se tijelo prilagođava na prisutnost strane tvari. Kako osoba uzima lijek dulje vrijeme, receptori ili enzimi u njenom mozgu i tijelu postaju manje osjetljivi na lijek što ga čini manje učinkovitim u istim količinama. Kao rezultat toga, tijelu je potrebna veća doza da bi se postigao željeni učinak lijeka.
Metabolička tolerancija
Prema Sveučilištu Virginija, metabolička tolerancija rezultat je bržeg uklanjanja lijeka iz tijela. Povezana je sa specifičnom skupinom jetrenih enzima koji metaboliziraju alkohol nakon kroničnog pijenja. Ovaj učinak smanjuje koncentraciju alkohola u krvi i skraćuje vrijeme tijekom kojeg alkohol ostaje aktivan u tijelu što smanjuje količinu vremena u kojem je osoba podložna opojnim učincima alkohola.
Obrnuta tolerancija
Prema Američkoj psihološkoj udruzi, obrnuta tolerancija ili senzibilizacija, ima suprotan učinak od drugih vrsta tolerancije. Javlja se kod lijekova poput psihoaktivnih tvari. Ponovljena uporaba lijeka mijenja osjetljivost tijela na njega pa se učinak lijeka ne smanjuje, već pojačava.
Koje rizike predstavlja tolerancija na lijekove?
Tolerancija na lijekove ometa sposobnost lijeka da isporuči željenu korist ili učinak. Također predstavlja nekoliko potencijalnih problema koji mogu dovesti do ozbiljnih problema. Ako osoba nastavi uzimati lijek unatoč znakovima tolerancije, dolazi do:
- Povećanja nuspojava prilikom uzimanja lijeka u većim dozama od preporučenih
- Povratka ili pogoršanja boli ili zdravstvenog stanja koje je prethodno bilo kontrolirano lijekom
- Razvoja ovisnosti o drogama i predoziranje, osobito kod opioida i ako se poveća doza bez liječničkog savjeta
- Tolerancije na druge lijekove iz iste skupine
- Većeg rizik za razvoj ovisnosti o lijekovima.
Kako smanjiti rizike tolerancije na lijekove?
Iako nije moguće predvidjeti ili spriječiti toleranciju na lijekove, može se raditi na smanjenju rizika od ovog stanja poduzimanjem ovih koraka prema Very Well Health:
- Vođenje dnevnika za praćenje učinka svih dugotrajnih lijekova koje osoba uzima.
- Redoviti pregledi kod liječnika kako bi se pratila upotreba i učinkovitost lijekova.
- Odlazak kod liječnika ako lijek postane manje učinkovit.
- Osoba ne smije prestati uzimati lijek ili mijenjati dozu bez savjeta svog liječnika.
- Pažljivo primijeniti nove doze kako bi se spriječilo predoziranje. Ako se smanjuje doza, ne treba je smanjiti prebrzo kako ne bi došlo do simptoma apstinencije.
- Potražiti program liječenja ovisnosti ako osoba primijeti toleranciju na alkohol i/ili rekreativne droge.
- Ako se sumnja na toleranciju na lijekove, liječnik može prilagoditi plan liječenja kako bi odredio promjene u dozi ili potrebu za drugim lijekovima.