Spavanje s uključenom klimom moglo bi uzrokovati upalu krajnika, tvrdi jedna mlada Britanka koje je zbog toga bila hospitalizirana u Turskoj.
Liana Foster, iz sjevernog Londona, otputovala je u Tursku na obiteljski odmor početkom ovog mjeseca. Ali samo dva dana kasnije, 24-godišnjakinja rekla je da se počela osjećati bolesno i primijetila bijele točkice na svojim krajnicima, piše Daily Mail. Nakon hitnog odlaska u bolnicu, liječnici su joj dijagnosticirali teška upala krajnika, koja se javlja kada su krajnici, male žlijezde u stražnjem dijelu grla, upaljene.
Liana je dobila infuziju i rekla je da su joj liječnici rekli da je njezino stanje vjerojatno izazvano pljesnivim zrakom iz klima uređaja u hotelskoj sobi u kojoj je boravila. "Osjećala sam se stvarno omamljeno, a imala sam i upalu grla. Drhtala sam. Nisam mogla ni jesti ni piti. Mislila sam da je opet korona. Imala sam temperaturu i tijelo me boljelo", opisala je Liana.
Unatoč tome što se nakon prve noći osjećala loše, odlučila je ne posjetiti hotelskog liječnika jer je bio skup. Tek nakon što se drugog jutra osjećala stvarno loše, otišla je u bolnicu. "Prve noći imali smo klimu na jako niskoj temperaturi. Mislim da više spavam s otvorenim ustima i da sam se od toga razboljela. Nisam mogla uzimati oralne antibiotike pa sam morala primati injekcije tri dana i to dva puta dnevno. Jako me boljelo", dodala je.
Krajnici – dvije nakupine tkiva u stražnjem dijelu usta – čine dio prve linije obrane imunološkog sustava protiv bakterija i virusa koji ulaze kroz usta, što znači da se i sami mogu lako zaraziti. Simptomi tonzilitisa (upale krajnika) obično se pogoršavaju tijekom dva do četiri dana. Stanje samo po sebi nije zarazno, ali infekcije koje ga uzrokuju jesu. U većini slučajeva, tonzilitis ili nestane sam od sebe ili uz kratku terapiju antibioticima. Ali za ponavljajuće ili teške slučajeve, operacija uklanjanja krajnika jedina je učinkovita opcija, piše Daily Mail.
Dok su liječnici Liani rekli da je njezina infekcija vjerojatno uzrokovana klima uređajem, stanje također može biti uzrokovano nizom uobičajenih bakterijskih ili virusnih infekcija. "Vjerujem da bi bilo bolje da nismo spavali s uključenom klimom", rekla je Liana koja sada uzima oralne lijekove. "Već sam imala upalu krajnika, ali nikad nije bilo tako loše. Ako bakterija putuje niz grlo, može doći do srca i drugih organa".
Liana sada želi upozoriti druge da dobro razmisle o spavanju s uključenom klimom - osim ako znaju da se ona redovito održava.
@lianafoster Can we make a comeback from this one? #aircon #holiday ♬ just a girl - autumnaudios
Koje još probleme može uzrokovati spavanje s klimom?
Osim upale krajnika kao što je bilo u Lianinom slučaju, spavanje s klima uređajem prema Times of India može uzrokovati i sljedeće probleme:
Respiratorni problemi
Spavanje u sobi s uključenom klimom može dovesti do problema s dišnim sustavom, osobito kod osoba koje su osjetljive na hladan zrak ili imaju postojeća respiratorna stanja poput astme ili alergija. Hladan zrak koji proizvodi klima može iritirati dišne puteve, uzrokujući simptome poput kašlja, piskanja u plućima, stezanja u prsima i nedostatka zraka. Isto tako, klima može cirkulirati alergene i zagađivače u zraku ako se ne održava pravilno, pogoršavajući respiratorne simptome kod osjetljivih pojedinaca.
Kako biste ublažili respiratorne probleme, postavite klimu na umjerenu razinu, koristeći ovlaživač za dodavanje vlage u zrak i redovito čistite klimu ili mijenjajte njezine filtere kako biste smanjili alergene i zagađivače.
Isušuje kožu i oči
Suha koža i oči nastaju zbog smanjene razine vlažnosti. Hladan zrak koji proizvodi klima uređaj može ukloniti vlagu s kože, što dovodi do suhoće, svrbeža i perutanja. Slično tome, produljena izloženost suhom zraku može uzrokovati iritaciju i nelagodu u očima, pogoršavajući simptome kao što su crvenilo, svrbež i zamagljen vid.
Kako biste ublažili suhu kožu i oči, razmislite o korištenju ovlaživača zraka za povećanje razine vlažnosti u prostoriji, nanošenju hidratantne kreme na kožu prije spavanja i korištenju kapi za oči za hidrataciju očiju po potrebi.
Povećava ukočenost mišića i bol
Spavanje u hladnoj prostoriji s uključenom klimom može uzrokovati ukočenost mišića i bolove u zglobovima, osobito ako je tijelo dulje vrijeme izloženo niskim temperaturama. Niske temperature mogu uzrokovati kontrakciju i zatezanje mišića, što dovodi do ukočenosti i nelagode. Osim toga, hladan zrak može pogoršati bolove u zglobovima i ukočenost kod osoba s artritisom ili drugim bolestima mišićno-koštanog sustava.
Kako biste spriječili ukočenost mišića i bolove u zglobovima, razmislite o podešavanju temperature izmjenične struje na ugodnu razinu, korištenju deka ili slojeva kako biste ostali ugrijani tijekom spavanja i bavljenju laganim vježbama istezanja prije spavanja kako biste pospješili opuštanje i fleksibilnost.
Oslabljuje imunološki sustav
Spavanje u sobi s uključenom klimom može povećati rizik od respiratornih infekcija jer hladan zrak može oslabiti imunološki odgovor tijela i učiniti pojedince osjetljivijima na virusne i bakterijske infekcije. Dugotrajno izlaganje niskim temperaturama također može suziti krvne žile u nosnim prolazima i gornjim dišnim putovima, smanjujući sposobnost tijela da se brani od patogena i virusa.
Kako biste smanjili rizik od respiratornih infekcija, razmislite o održavanju ugodne sobne temperature, prakticiranju dobrih higijenskih navika kao što je često pranje ruku i izbjegavanje bliskog kontakta s bolesnim osobama te osiguravanje pravilne ventilacije u spavaćoj sobi kako bi se smanjilo širenje patogena koji se prenose zrakom.
Poremećuje kvalitetu sna
Spavanje s uključenom klimom može poremetiti obrasce spavanja i dovesti do loše kvalitete sna, osobito ako je temperatura preniska ili ako klima uređaj proizvodi buku koja ometa san. Niske temperature mogu uzrokovati nelagodu i buđenja tijekom noći, dok bučne klime mogu poremetiti san i spriječiti pojedince da uđu u faze dubokog, obnavljajućeg sna.
Kako biste pospješili miran san, razmislite o postavljanju temperature klime na ugodnu razinu, korištenju uređaja za bijeli šum ili čepića za uši za blokiranje buke i održavanju dosljednog rasporeda spavanja. Osim toga, izbjegavajte konzumaciju kofeina ili uključivanje u stimulativne aktivnosti neposredno prije spavanja jer one mogu utjecati na početak i kvalitetu sna.
Može pogoršati alergije
Klima može pogoršati alergije kod osjetljivih osoba, budući da može cirkulirati alergene poput prašine, peludi, plijesni i dlake kućnih ljubimaca ako se ne održava pravilno. Osim toga, niske razine vlažnosti u klimatiziranim prostorijama mogu pridonijeti nakupljanju alergena i zagađivača u zraku, pogoršavajući simptome kao što su kihanje, začepljenost, curenje nosa i svrbež očiju.
Kako biste ublažili simptome alergije, razmislite o korištenju visokoučinkovitog zračnog filtra čestica (HEPA) u klimi za zadržavanje alergena, redovitom čišćenju ili zamjeni filtara kako biste smanjili izloženost alergenima i održavanju spavaće sobe čistom i bez prašine i dlake kućnih ljubimaca.