Dr. med. Jadranka Belan Žuklić, specijalistica ginekologije i porodništva iz Poliklinike Eljuga u Zagrebu otkriva koji su simptomi i kako se liječi upala mokraćnog mjehura.
Upala mjehura ili cistitis češći je u žena jer imaju kraću mokraćnu cijev od muškaraca. Najčešći uzrok cistitisa su bakterije iz debelog crijeva koje zbog kraće mokraćne cijevi lakše dospijevaju u mokraćni mjehur i dovode do upale.
Simptomi:
- bolovi u području donjeg dijela trbuha,
- učestalo mokrenje,
- peckanje,
- neodgodivi nagon za mokrenjem,
- promjena boja mokraće (zamućena mokraća) ponekad krv u mokraći,
- neugodan ili jak miris mokraće,
- pritisak u maloj zdjelici i bol nisko u leđima,
- bol pri spolnom odnosu
- iscjedak (ne uvijek)
- povišena tjelesna temperatura (ne uvijek), uglavnom kod djece i kada se upala širi prema bubrezima.
Dr. Jadranka Belan Žuklić u Poliklinici Eljuga
Liječenje:
"Kod nekomplicirane upale mokraćnog mjehura dovoljna je terapija antibioticima u trajanju od tri do pet dana. Kod komplicirane upale mjehura, ako osoba ima bubrežne kamence, česte kateterizacije mokraćnog mjehura i slično potrebna je dulja terapija od 10 do 14 dana.
U osoba sklonih ponovljenim upalama, potrebna je antibiotska profilaksa što znači da se nakon prvotnog izlječenja još šest mjeseci propisuje uzimanje niže koncentracije antibiotika. Kod osoba koje češće tijekom godine imaju (dva, tri puta) upale mokraćnog mjehura, treba napraviti urinokulturu da se vidi koja bakterija je prisutna i koji antibiotik je djelotvoran. Dva tjedna po završetku terapije treba napraviti kontrolnu urinokulture da se vidi je li upala izliječena", objašnjava dr. Belan Žuklić.