Menopauza i perimenopauza sa sobom donose čitav niz neugodnih simptoma koji mogu ozbiljno poremetiti svakodnevicu. Valunzi, iznenadna znojenja, suhoća rodnice, nagle promjene raspoloženja – sve su to dobro poznate nuspojave hormonskog "rollercoastera". No nije samo tijelo ono koje osjeća posljedice ovih promjena. Na udaru se često nađe i mozak, i to u obliku tzv. moždane magle.
U posljednje vrijeme sve se više govori o hormonskoj terapiji i njezinim potencijalnim koristima u ublažavanju nekih od spomenutih simptoma. No, nova istraživanja sugeriraju da bi se mentalna magla mogla ublažiti i na sasvim prirodan način – prehrambenim navikama. Točnije, ključ bi mogao biti u jednom važnom nutrijentu kojeg mnoge žene ne unose dovoljno.
Što je pokazalo istraživanje?
Istraživanje objavljeno u časopisu Nutrients analiziralo je podatke 39 žena koje nisu bile anemične, ali su imale ili nisku ili normalnu razinu željeza u organizmu, s obzirom na dob. Ispitanice su imale prosječnu dob od oko 54 godine. Tijekom istraživanja dale su uzorke krvi, prošle magnetsku rezonancu (MRI) kako bi se procijenila razina željeza u mozgu, te su rješavale kognitivne zadatke dok im je moždana aktivnost bila praćena EEG-om – testom koji mjeri električnu aktivnost mozga.
Istraživači su otkrili da su žene koje su imale dovoljno željeza u krvi postizale bolje rezultate na kognitivnim zadacima u usporedbi s onima koje su imale niže razine. One čiji je status željeza bio ispod očekivanog za njihovu dob pokazale su lošije rezultate na testovima pamćenja, pažnje i općih kognitivnih sposobnosti.
Znanstvenici smatraju da bi upravo održavanje normalne razine željeza u tijelu tijekom menopauzalne tranzicije moglo pomoći u ublažavanju mentalne magle koju mnoge žene tada osjećaju.
Kako željezo utječe na moždanu maglu?
Prvo, važno je razumjeti zašto je željezo toliko važno za ljudsko zdravlje. Osim što obavlja brojne druge funkcije, željezo pomaže crvenim krvnim stanicama u prijenosu kisika kroz tijelo, prema Nacionalnom institutu za zdravlje (NIH). Željezo je ključna komponenta hemoglobina, proteina u crvenim krvnim stanicama koji se veže za kisik. Kada su vam razine željeza (i hemoglobina) dobre, vaša krv može lakše prenositi kisik po tijelu, uključujući i mozak, piše AOL.
Simptomi niske razine željeza, bez obzira na fazu života, uključuju poteškoće s koncentracijom i smanjenje kognitivnih funkcija, što nije ništa neuobičajeno, objašnjava Jessica Cording, magistra prehrane i autorica The Little Book of Game-Changers. Također, prema podacima NIH-a, niske razine željeza mogu uzrokovati osjećaj slabosti i otežano izvođenje fizičkih aktivnosti, zbog čega redovite vježbe i treninzi mogu postati naporniji.
Nije neuobičajeno da žene u perimenopauzi imaju obilna krvarenja, kaže dr. Mary Jane Minkin, profesorica opstetricije i ginekologije te reproduktivnih znanosti na Yale School of Medicine i osnivačica Madame Ovary . To može uzrokovati nisku razinu željeza kod žena (gubitak krvi povezan je s gubitkom željeza). "Krv prenosi kisik do naših tkiva, uključujući mozak", objašnjava dr. Minkin.
Ako imate niske razine željeza, to znači da će vašem tijelu, a i mozgu, stizati manje kisika, objašnjava dr. Minkin. A upravo to može biti uzrok mentalne magle.
Koje su normalne razine željeza?
Razine željeza mogu se razlikovati od osobe do osobe i ovise o dobi, no žene bi obično trebale imati razine od 35 do 145 mcg/dL, prema podacima Mount Sinai. No, liječnici će obično provjeriti i druge stvari povezane sa željezom, poput ukupnog kapaciteta vezanja željeza (koji pokazuje ima li previše ili premalo željeza u krvi) i zasićenosti željezom (postotak proteina koji prenosi željezo u krvi koji se zove transferin), kaže Cording. "To nam može dati jasniju sliku o tome što se događa", dodaje ona.
Kako osigurati dovoljan unos željeza kroz prehranu?
Cording obično savjetuje da se prvo fokusirate na unos željeza putem hrane, prije nego što posegnete za dodacima prehrani. Preporučuje da u prehranu uključite namirnice poput bijelog graha, leće, crvenog mesa, obogaćenih žitarica, špinata i tofua. Ako imate obilna krvarenja, ističe da je važno posebno obratiti pažnju na unos željeza u tom periodu kako biste pomogli održavanju optimalnih razina.
Ali ako su vaše razine željeza posebno niske, vaš liječnik može preporučiti uzimanje dodataka prehrani. Točna količina koju treba uzimati uvelike ovisi o vašim trenutnim razinama. "Žene koje imaju rijetko menstruacije ili uopće nemaju menstruacije vjerojatno neće trebati toliko željeza kao mlađe žene koje redovito krvare", kaže Cording. "Međutim, neke žene u perimenopauzi imaju češće i obilnije menstruacije—one bi mogle trebati više željeza nego mlađe žene."
U konačnici, ako imate problema s moždanom maglom, važno je konzultirati se s liječnikom. On može naručiti potrebne testove i pomoći vam da pronađete najbolje rješenje za vašu situaciju.