Suvremeni način života često zahtijeva boravak u sjedećem položaju, što se nerijetko očituje škripanjem i tupom boli u koljenima. Ako ti se taj osjećaj javlja tijekom vožnje automobilom ili prilikom uspona po stepenicama, u svoj dnevni raspored uvrsti vježbe koje preporučuje specijalist ortoped dr. sc. Hrvoje Klobučar iz Poliklinike Akromion
Povećanje opterećenja koljena
Bol u prednjem dijelu koljena javlja se toliko često da gotovo i nema osobe koja nije nikada osjetila bol prilikom naglog ustajanja, čučnja, promjene smjera kretanja ili samo nakon dužeg sjedenja. Suvremeni način života zahtijeva sve manje kretanja, a više sjedenja, često i više sati tijekom dana. Osim što tako trošimo manje energije, debljamo se jer manje hodamo, a istovremeno nesvjesno 'zanemarujemo' pojedine mišićne grupe u tijelu koje tako postaju neaktivne, slabe i skraćuju se u svojoj dužini.
Slabi mišići često daju osjećaj nesigurnosti, osobito pri hodu po neravnom terenu, a katkada mogu uzrokovati posrtanje ili pad. Ako se debljamo, tako povećavamo opterećenje koje koljeno treba nositi, a savijeni položaj pri sjedenju i hodanju povećava opterećenje na mjestu kontakta čašice koljena i natkoljene kosti.
Izbjegavanje pojedinih aktivnosti
Pod velikim silama koje traju duže strada osjetljiva i neobnovljiva hrskavica što se očituje bolovima. Osim neadekvatnog životnog stila, prednju bol u koljenu mogu izazvati i prirođeno drugačija struktura ili anatomija koljena. Ako netko ima prirođeno 'plitku' čašicu koljena ili plitko ležište čašice na natkoljenoj kosti, tada se može očekivati češće 'iskakanje' čašice iz njezinog ležišta. Ovakva stanja može uzrokovati i povećana elastičnost ligamenata u cijelom tijelu, što kod tako građenih osoba dozvoljava povećanu gipkost te sklonost nestabilnosti i drugih zglobova u tijelu.
Liječenje većine uzroka prednje koljenske boli sastoji se u uklanjanju boli, uklanjanju uzroka tegoba ako je moguće i u korekciji balansa mišića. Ako tegobe traju neko vrijeme, uporne su i ne prolaze, valja potražiti mišljenje specijalista ortopeda. Bol se u pravilu uklanja odmorom i izbjegavanjem aktivnosti koja iritira oštećeno tkivo.
Vježbe istezanja
U ranoj fazi pomaže hlađenje ledom višekratno dnevno, od osam do deset minuta. Nesteroidni protuupalni lijekovi smanjuju upalu i bol, a analgetski pripravci (gelovi, masti) mogu se primijeniti lokalno na bolnu regiju. Osobito treba raditi na istezanju stražnje grupe mišića natkoljenice, a snaženje treba usmjeriti dominantno na unutarnji dio prednjeg natkoljenog mišića (mišić vastus medialis). Potrebno je dulje vrijeme kako bi se ojačali mišići pa vježbe treba provoditi nekoliko mjeseci. Prije svakog očekivano većeg naprezanja (npr. skijanje ili započinjanje novih fizički zahtjevnih aktivnosti) potrebna je i adekvatna višetjedna priprema.
Potrebno je stoga vježbati stalno. Ujutro i navečer dobro je napraviti par klasičnih vježbi istezanja; uz ravna koljena potrebno je spustiti se polagano rukama prema tlu i zadržati maksimalno istegnut položaj koljena nekoliko sekundi. Nakon stanke, vježba se ponavlja 15-ak puta. Zatim je dobro prekrižiti noge, istegnuti koljena i ponovno se spuštati prema tlu.
Plivanje i vožnja biciklom
Koljena također 'vole' plivanje (kraul i leđni stil), osobito uz korištenje peraja. Također je dobro i trčanje u vodi do struka jer tako voda smanjuje opterećenje na koljena - otpor vode zahtijeva veći rad mišića koji tako jačaju, a kretanje kroz vodu pospješuje gubitak masnih naslaga na nogama i oko bokova.
S obzirom na skorašnji dolazak proljeća i time sve češći boravak u prirodi na biciklu, važno je voditi računa o tome da sjedalo bicikla bude podignuto visoko, tako da pri najnižem položaju pedale noga u koljenu bude posve ispružena, odnosno sjedeći na biciklu uspravno ne bi trebalo dosegnuti tlo nogom. Naime, što je sjedalo niže, više savijamo koljena pri vožnji pa se tako i tegobe mogu povećati.
Ako imaš probleme sa zglobovima, saznaj koje namirnice trebaš uvrstiti u svoj jelovnik.