Kod žena, promjene u 40-ima događaju se zbog fluktuirajućih razina hormona i mogu uključivati debljanje, gubitak mišićne mase, suhu kožu, prorjeđivanje kose, probleme sa spavanjem i moždanu maglu.
Tjelesne promjene u 40. godini života kod žena često su povezane s perimenopauzom, tijekom koje hormoni poput estrogena i progesterona počinju fluktuirati.
Fizičke promjene
Tjelesne promjene kod žena u 40. godini obično nastaju zbog smanjenja razine estrogena. Najčešće i najuočljivije fizičke promjene kod žena starijih od 40 godina su debljanje, promjene na koži i umor, kaže za Everyday Health Deepa Iyengar, dr. med., liječnica obiteljske medicine i profesorica na Medicinskom fakultetu McGovern pri UTHealth Houston. No, smanjenje razine estrogena može dovesti i do drugih simptoma.
Dobivanje na težini
Kako hormoni fluktuiraju u četrdesetima, mijenja se i metabolizam, što često uzrokuje debljanje. To se može dogoditi čak i ako se pridržavate istih prehrambenih navika i vježbanja kao prije 40. godine, objašnjava dr. Iyengar. Masne naslage se nakupljaju, posebno oko struku, kaže Nora Lansen, dr. med., obiteljska liječnica i stručnjakinja za menopauzu. Dodaje da to također povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti.
Gubitak mišića
Počevši od 40. godine, mišićna masa i ukupna snaga smanjuju se za 8 do 15 posto po desetljeću. Kao i kod metaboličkih promjena, estrogen je jedan od čimbenika koji uzrokuje gubitka mišića nakon 40. godine. No, gubitak mišića kod žena može biti i posljedica pada razine testosterona, kaže Lansen.
Promjene na koži
Promjene na koži u četrdesetima često počinju pojavom bora i finih linija zbog gubitka kolagena i elastičnosti kože, kaže Iyengar. Također se može pojaviti iznenadno crvenilo, što se događa kod oko 75 posto žena koje prolaze kroz perimenopauzu.
Koža može biti malo opuštenija i suša, što dolazi s padom razine estrogena, kaže Lansen. Mnoge žene u ovoj dobnoj skupini također prijavljuju nove dijagnoze kože poput ekcema i alergijskog dermatitisa. Neke žene primjećuju staračke pjege, ali one se češće javljaju nakon 50. godine. Ako primijetite novu promjenu na koži, obavijestite svog liječnika.
Prorjeđivanje kose
Hormonske promjene mogu utjecati na folikule dlake. To može uzrokovati prorjeđivanje kose, gubitak volumena ili promjenu teksture, ali to se ne događa svim ženama. "Nije isto što i muška ćelavost, ali primjećujemo gubitak kose, posebno na tjemenu", kaže Lansen te dodaje da prorjeđivanje kose može biti genetski uvjetovano, uzrokovano starenjem ili hormonskim promjenama.
Bol u zglobovima
Estrogen pomaže tekućini i hrskavici u zglobovima da ublaže bol u kostima, pa kada razina ovog hormona padne u četrdesetima, ta zaštita zglobova je lošija, što uzrokuje bol. Studije pokazuju da se bol u leđima, ukočenost zglobova i bol u kostima najčešće javljaju kod žena s višim indeksom tjelesne mase (BMI).
Promjene vida
Kako hormoni fluktuiraju tijekom odrasle dobi, žene često doživljavaju promjene vida poput suhih očiju i zamagljenog vida. Nakon 40. godine mijenjaju se razine estrogena i progesterona, što češće uzrokuje ove simptome.
Promjene u kontroli mjehura
Pad estrogena ne slabi samo skeletne mišiće - isto može učiniti i mišićima dna zdjelice. Taj niži mišićni tonus može otežati zadržavanje urina, posebno tijekom kašljanja ili kihanja. Žene koje su bile trudne imaju veću vjerojatnost da će imati ove probleme.
Umor i problemi sa spavanjem
Žene koje prolaze kroz perimenopauzu često doživljavaju nove poremećaje spavanja, poput nesanice, poremećaja disanja povezanih sa spavanjem poput apneje u snu i poremećaja kretanja poput nemirnih nogu. Krivci za ove probleme sa spavanjem su - još jednom - estrogen i progesteron, koji također utječu na kvalitetu sna.
Valunzi i noćno znojenje također mogu negativno utjecati na san, a nedostatak sna može dovesti do umora tijekom dana. "Žene koje su cijeli život dobro spavale, iznenada bi mogle primijetiti da ih hvata nesanica, zbog čega se osjećaju letargično, odugovlače i nemaju motivaciju", kaže Lansen.
Moždana magla
Istraživači i dalje otkrivaju sve više dokaza da smanjenje estrogena može utjecati na rad mozga, a mnoge žene doživljavaju moždanu maglu koja utječe na učenje i pamćenje. Problemi s funkcijom mozga mogu se pojaviti uz druge simptome srednje životne dobi, poput depresije i problema sa spavanjem. Moždana magla može biti zastrašujuća, "ali obično se smanji nakon menopauze", kaže Lansen.
Hormonalne promjene
U četrdesetima, estrogen, progesteron i drugi hormoni jako fluktuiraju prije posljednje menstruacije, kaže Lansen. Iako hormonalne promjene mogu uzrokovati mnoge od navedenih fizičkih simptoma, one također uzrokuju simptome povezane sa samim hormonima.
Neredovite menstruacije
Ulaskom u četrdesete, menstruacije mogu postati neredovite i nepredvidljive. Možda će proći dulje vrijeme između menstruacija ili se uopće neće pojaviti. Krvarenje može postati slabije ili obilnije, a prema jednoj studiji obilne menstruacije u tom su razdoblju povezane s većom razinom umora.
Valunzi i noćno znojenje
Valunzi, klasičan simptom menopauze, zapravo mogu početi ranije, u četrdesetima. Ove epizode uzrokuju iznenadni osjećaj topline u tijelu i obično traju nekoliko minuta. Također može doći do noćnog znojenja, koje se javlja kada žena ima valunge tijekom spavanja.
Smanjen libido i vaginalna suhoća
Kako hormoni fluktuiraju, tako se može smanjiti i interesa za seks. A kada niske razine hormona uzrokuju vaginalnu suhoću, ovaj neugodan simptom može uzrokovati bol tijekom seksa i još više smanjiti libido.
Promjene raspoloženja
U četrdesetima mogu se pojaviti promjene raspoloženja i razdražljivost, kaže Iyengar. Neke žene također doživljavaju više anksioznosti ili depresije. Prema jednoj studiji, žene u perimenopauzi doživljavaju najvišu razinu stresa i češće prijavljuju osjećaj tjeskobe ili depresije.
Kako ove promjene utječu na zdravlje?
Pad hormona može uzrokovati više od neugodnih simptoma - također može povećati rizik od nekih zdravstvenih stanja, poput srčanih bolesti i dijabetesa.
"Otkrili smo da estrogen pruža određenu zaštitu od kardiovaskularnog starenja. Stoga, kada razina estrogena padne, sustižemo muškarce i možemo razviti aterosklerozu", kaže Lansen. Ateroskleroza uzrokuje nakupljanje plaka u arterijama, što povećava rizik od srčanog ili moždanog udara, objašnjava Lansen.
Osim kardiovaskularnih problema, niska razina estrogena može uzrokovati gubitak koštane mase što može dovesti do osteoporoze, bolesti koja slabi kosti i povećava rizik od prijeloma. S padom razine hormona, može doći i do više urinarnih ili vaginalnih infekcija.
Gubitak estrogena također može povećati rizik od dijabetesa tipa 2 zbog smanjene osjetljivosti na inzulin, debljanja i preraspodjele masti.
Kako upravljati ovim promjenama
Iako svi ovi simptomi mogu zvučati strašno, mnoge žene ne doživljavaju sve, a postoji puno mogućnosti za ublažavanje ne samo nelagode uzrokovane starenjem, već i za smanjenje rizika od zdravstvenih problema uzrokovanih hormonskim promjenama.
Promjene načina života
Negativne učinke perimenopauze možete ublažiti s nekoliko promjena:
- Pridržavajte se zdrave prehrane. Važno je jesti hranu bogatu vlaknima, uključiti cjelovite žitarice i puno voća i povrća. Mediteranska prehrana može biti odličan pristup. Pokušajte izbjegavati alkohol i kofein, posebno ako izazivaju valunge. Umjesto toga, usredotočite se na neprerađenu hranu i ostanite hidrirani, kaže Iyengar. Ove promjene u prehrani mogu ublažiti simptome perimenopauze i pomoći u sprječavanju srčanih bolesti i dijabetesa.
- Budite aktivni svaki dan. Redovita tjelesna aktivnost može vam pomoći u sprječavanju debljanja, poboljšati kvalitetu sna, ojačati kosti i pomoći vam da se osjećate sretnije. Pokušajte vježbati 30 minuta dnevno, ali ne preblizu vremena za spavanje.
- Dajte prioritet snu. Kvalitetu i količinu sna možete poboljšati pridržavanjem dobre higijene spavanja. Za najbolji san održavajte redovitu rutinu i raspored spavanja, izbjegavajte kofein i alkohol prije spavanja te spavajte u hladnom, tamnom i tihom prostoru.
- Isprobajte Kegelove vježbe. "Fizikalna terapija za zdjelično dno odličan je način za suzbijanje inkontinencije povezane sa starenjem, jer pomaže u ponovnom toniranju mišića dna zdjelice", kaže Lansen. Kegelove vježbe jačaju mišiće dna zdjelice, a ove diskretne pokrete možete izvoditi gdje god se nalazili. Da biste isprobali Kegelove vježbe, zamislite da zaustavljate protok urina stiskanjem tih mišića. Zadržite nekoliko sekundi, opustite ih, a zatim ponovite.
- Često hidratizirajte kožu. Ako imate suhu kožu, perite je blagim sredstvom za čišćenje te koristite hidratantnu kremu odmah nakon kupanja ili tuširanja i tijekom dana. Možete isprobati i hidratantnu kremu s hijaluronskom kiselinom ili glicerinom.
Upravljanje stresom
Četrdesete često dolaze s povećanim stresom, ali možete poduzeti korake da ga smanjite. "Mislim da je važno raditi stvari koje nas čine sretnima, poput hobija i duženja s prijateljima", kaže Lansen. Preporučuje i kretanje tijekom dana, čak i ako je to samo kod kuće.
Također možete isprobati tehnike opuštanja poput meditacije, joge i vježbi dubokog disanja, koje ne samo da mogu ublažiti stres, već mogu i smanjiti simptome perimenopauze.
Savjeti za seksualno zdravlje
Za žene u četrdesetima koje imaju nizak libido i druge seksualne probleme, dostupne su mnoge mogućnosti - sada više nego ikad. "Za vaginalnu suhoću preporučujem kremu za intimnu njegu koju možete nabaviti bez recepta", kaže Lansen.
Možete koristiti lubrikante na bazi vode. Izbjegavajte proizvode s glicerinom, koji mogu izazvati iritaciju. "Fizikalna terapija za zdjelicu također odlično djeluje za nekoga tko ima nelagodu tijekom seksa", kaže Lansen te dodaje da je estrogenska krema za rodnicu također uobičajen tretman za vaginalnu suhoću.
Kada posjetiti liječnika
"Redoviti liječnički posjeti važni su kako biste bili sigurni da ste u tijeku s preventivnim i ginekološkim pregledima", kaže Iyengar.
Posebno je važno posjetiti liječnika ako primijetite sljedeće:
- Simptome koji ometaju vaše blagostanje
- Izuzetno obilno krvarenje (mijenjanje tampona svakih sat ili dva tijekom dva ili više sati)
- Krvarenje koje traje dulje od sedam dana
- Krvarenje između menstruacija
- Česti kratki ciklusi (menstruacije s razmakom manjim od 21 dan)
Ovisno o vašim simptomima i zdravstvenoj anamnezi, liječnik može preporučiti hormonsku nadomjesnu terapiju, ali to nije uvijek rješenje za sve. Neke žene, poput onih s anamnezom raka dojke, možda neće ispunjavati uvjete za terapiju estrogenom.