Kod prilagođene prehrane uvijek nam je teško pronaći recepte koji sadrže preporučene namirnice kako bismo ih što brže i lakše uklopili u svoju prehranu
Za svako zdravstveno stanje ili bolest moguće je kreirati prehranu koja će organizmu pomoći da se nosi sa specifičnim izazovima. Nije preporučljivo s novim režimom krenuti naglo i radikalno, nego namirnice polako uvoditi i u slučaju da loše prihvaćamo jednu pronaći njezinu jednakovrijednu alternativu. Smisao prilagođene prehrane nije u tome da se mučimo uime zdravlja (i u jednom trenutku puknemo pa odustanemo od svega), nego da preporučene namirnice uklopimo u svoju prehrambenu rutinu. Što nipošto nije lako. Ništa lakše nije pronaći recepte s tim namirnicama, a da oni ne uključuju dugotrajnu i kompliciranu pripravu te teško dostupne sastojke. Sve to vrijedi i za prehranu koja pomaže u problemima sa štitnjačom i stoga donosimo po primjer za sve vrste obroka u danu koje preporučuje Anthony William u svojoj knjizi Zdrava štitnjača. Nepotrebno je napomenuti da sve spomenute namirnice trebaju biti organskog podrijetla kako bi učinak ovih recepata bio što bolji. No prije toga nešto jednostavnije za slučaj da nemate vremena kuhati, a želite što brže početi s tretmanom za svoju štitnjaču. Pogađate, govorimo o napitcima.
Napitci
Hrana koja će ugoditi tvojoj štitnjači dolazi i u tekućim oblicima kao što su sok, gusti napitak (smootie) i čaj. Čajeve i napitke možeš pijuckati dok pripremaš gore spomenuta jela ili bez posebnog povoda, a gusti napitak (smootie) može ti biti i odličan međuobrok kojim ćeš brzo u organizam unijeti mnogo hranjivih tvari.
Sok za iscjeljenje štitnjače
- 1 vezica celera listaša
- 2 jabuke, narezane na kriške
- 1 vezica svježih listova korijandra (možete zamijeniti peršinovim listom)
- komad svježeg đumbira veličine 5 do 10 cm
Sve sastojke stavite u sokovnik. Za najbolje rezultate odmah popijte, na prazan želudac
ILI na komade narežite jabuke i celer. Sve sastojke dodajte u snažan blender. Blendajte ih dok ne dobijete pire. Procijedite i odmah popijte.
Doručak
Prvi i glavni obrok u danu neka vam bude organski, kasnije tijekom dana možda nećete imati vremena razmišljati o zdravlju.
Kaša s jabukom, cimetom i grožđicama
- 3 jabuke, narezane
- ¼ žličice cimeta
- 1 prstohvat praha vanilije
- 2 datulje, otkošćene
- 1 žličica sirovog meda (po želji)
- ½ limuna
- ¼ šalice grožđica
- 2 žlice oraha (po želji)
- 2 žlice kokosovih mrvica (po želji)
Pomiješaj jabuke, cimet, vaniliju, datulje, med i limunov sok te sve zajedno miksaj u blenderu dok se sastojci dobro ne prožmu. Mješavinu s jabukom ulij u zdjelu i po želji umiješaj grožđice, orahe i kokos.
Ručak
Rezanci od tikvica s pestom (za 2 porcije)
- 3 srednje velike tikvice (bez kore)
- 2 šalice listova bosiljka
- ¼ šalice sjemenki konoplje
- ¼ šalice oraha
- 1 žličica maslinova ulja (po želji)
- ½ datulje
- 2 režnja češnjaka
- ¼ žličice morske soli
- 1 limun
- ¼ šalice vode
- 2 šalice koktel-rajčica.
Pomoću spiralizatora, klasičnog guljača ili julienne guljača oblikuj rezance od tikvica. Rezance stavi u veliku posudu i ostavi sa strane. U blenderu miksaj listove bosiljka, sjemenke konoplje, orahe, maslinovo ulje, datulje, češnjak, morsku sol i limunov sok zajedno s vodom da bi dobila glatku mješavinu nalik na pesto. Pesto prelij preko rezanaca i miješaj dok rezanci ne budu ravnomjerno začinjeni pestom. Nadjeni narezanim koktel-rajčicama.
Večera
Ovo se jelo brzo priprema, a postoji i u sirovoj varijanti. Također, može se prilagođavati korištenjem različitog začinskog bilja.
„Pržena riža od cvjetače“ (za 2 do 3 porcije)
- 1 srednje velika cvjetača (približno 6 šalica cvjetova)
- 1 žličica kokosova ulja
- ½ glavice crvenog luka, nasjeckane
- komad đumbira veličine 2,5 centimetra, protisnut
- 3 režnja češnjaka, protisnuta
- 1 velika mrkva, nasjeckana
- 1 crvena paprika, narezana
- 2 stabljike organskog celera listaša, narezane
- 1 šalica graška
- 1 žličica sezamovih sjemenki, poprženih na suhoj tavi
- 2 žličice kokosova aminosa (umaka od kokosa)
- ½ žličice sirovog meda (po želji)
- 1 žličica morske soli
- ½ jalapeno paprike (po želji)
- 1 šalica svježih listova korijandra
- ¼ šalice badema, nasjeckanih (po želji)
Cvjetove cvjetače nareži i stavi u sjeckalicu. Miksaj dok ne dobiješ teksturu nalik na zrna riže. Upotrijebi vrećicu za cijeđenje napitaka od orašastog voća ili platno za istiskivanje viška vode iz riže. Ostavi sa strane.
U velikom loncu zagrij 1 žličicu kokosova ulja i na srednje jakoj vatri pirjaj luk sve dok ne postane proziran i ne omekša. Žlicom po potrebi dodaj vodu da bi spriječila da se luk lijepi za dno. Na luk dodaj đumbir, češnjak, mrkvu, papriku, celer i grašak te nastavi kuhati 5 do 7 minuta, odnosno dok povrće ne omekša. Dodaj „rižu“ od cvjetače, popržene sjemenke sezama, kokosov aminos, med i morsku sol te sve dobro promiješaj. Nastavi kuhati još 5 do 7 minuta dok cvjetača ne omekša.
Prženu „rižu“ od cvjetače posluži s jalapeno paprikom (po želji) zajedno s listovima korijandra, nasjeckanim bademima, sezamovim sjemenkama i limetinim sokom.