Rak je jedan od vodećih uzroka smrtnosti u svijetu. Znanstvenici rade na otkrivanju lijeka za rak, a dok ga ne pronađu jedino što preostaje je poduzeti mjere prevencije. Dr. Ilona Sušac, onkologinja iz Poliklinike Eljuga te još 9 liječnika i znanstvenika otkrili su što redovito čine kako bi smanjili rizik obolijevanja od raka.
Zdrava prehrana i preventivni pregledi - Dr. Ilona Sušac, onkologinja iz Poliklinike Eljuga u Zagrebu, smatra da je u prevenciji protiv bilo kojeg oblika raka bitna prehrana. Stoga nastoji nabavljati hranu iz provjerenog organskog uzgoja bez umjetnih gnojiva i pesticida (voće i povrće), a meso, jaja i mliječne proizvode bez hormona i antibiotika. "Takva hrana je puno bogatija hranjivim tvarima nego hrana iz industrijskog kemijskog uzgoja, ukusnija je i naravno ne sadrži kemikalije za koje ne znamo pouzdano kako će utjecati na naše zdravlje. Budući da spadam u skupinu visokog rizika od obolijevanja od raka, držim se i redovitih pregleda dojki i ginekoloških organa dva puta godišnje. Voljela bih kad bi naši građani bili kritičniji prema svemu što kupuju, a osobito prema hrani i kad bi se redovito odazivali na preventivne preglede barem onih organa za koje postoji najveći rizik od obolijevanja", kaže Sušac.
Čudotvorna tortilja - Philippe Spiess, onkolog u Moffit centru za tumore, jede "moćni doručak" koji se sastoji od četvrtine šalice odmrznutog špinata u koji umuti jadno cijelo jaje plus jednu šalicu bjelanjaka. Zatim skuha cijelu smjesu i zamota je u tortilju od cjelovitog brašna te doda malo sira, trećinu avokada i jednu žličicu ljutog umaka. Spiess smatra da prehrana bogata lisnatim povrćem, vlaknima i omega 3 masnim kiselinama može spriječiti upalna stanja i tumore.
Pola aspirina dnevno - osim što ublažava bolove i nastanak srčanih udara, on sprečava i upalu debelog crijeva, smatra dr. Daniel Rosenberg, voditelj programa za prevenciju raka debelog crijeva na Sveučilištu Connecticut Health. Prije nego što poslušaju njegov savjet dr. Rosenberg savjetuje pacijentima da se savjetuju sa svojim liječnikom jer aspirin nije dobar za osobe koje iz bilo kojeg razloga imaju sklonost pretjeranom krvarenju. U studiji Annals of Internal Medicine, izneseno je da su osobe koje su najmanje godinu dana svaki dan uzimale 75 do 1200 mg aspirina smanjile rizik od smrti od raka debelog crijeva za 33 posto u 20 godina.
Izbjegavanje plastike - June Chane, profesorica urologije na UC San Francisco nikad ne stavlja svoj ručak u plastične posude jer one mogu sadržavati kemikalije koje mogu uzrokovati rak.
Treba se znojiti 75 do 150 minuta tjedno - Keith McCrae, onkolog u Klinici za tumore u Clevelandu, iako puno radi nikad ne preskače tjelovježbu, a jedna od omiljenih aktivnosti mu je biciklizam kojem se posvećuje uglavnom vikendom. Studija objavljena u glasilu JAMA gdje se objavljuju najnovija medicinska istraživanja otkrila je da osobe koje se 1, 25 sati bave intenzivnom ili 2, 5 sata umjerenom tjelesnom aktivnošću smanjuju rizik od dobivanja tumora za 31 posto u odnosu na osobe koje uopće ne vježbaju. Vježbanje smanjuje rizik od upala, a posredno i od raka.
Ne zaboravi na vitamin B - Anthony Rossi, dermatolog u Memorial Sloan Kettering Cancer Center, svako jutro uzima nikotinamid koji je oblik vitamina B3, a može spriječiti neke oblike raka kože i spriječiti oštećenje stanica UV zrakama (napominje da treba i unatoč korištenju suplementa i dalje upotrebljavati kremu za sunčanje kod direktnog izlaganja suncu). Rossi napominje da se prije odluke o uzimanju dodatak prehrani dobro savjetovati s liječnikom.
Grickaj orašaste plodove - Matthew Yurgelun, onkolog u Dana-Farber Cancer Institute, kada poželi snack gricka orašaste plodove, najčešće pistacije i bademe. "To je sjajan način da utažim glad i ne posegnem za zalogajem punim bijelog brašna i šećera koji su u prekomjernim količinama uzrok pretilosti i tumorskih bolesti", kaže Yurgelun. Državni institut za Zdravlje u SAD-u objavio je na svojim stranicama da pušači koji jedu orašasti plodovi tako mogu smanjiti rizik od nastanka raka pluća jer orašasti plodove štite od oksidativnog stresa povezanog s pušenjem. Dovoljno je pojesti od 20 do 24 plodova dnevno.
Jedi ribu - urolog na UCLA Christopher Saigal, jede ribu, ali ne i meso kontinentalnih životinja. Njegova uobičajena večera sastoji se od fileta lososa, smeđe riže i povrća. "Pacijentima redovito objašnjavam da je zdrava prehrana povezana sa smanjenim rizikom od razvoja raka prostate i nižim rizikom za razvoj bolesti nakon dijagnosticiranog raka prostate", rekao je i spomenuo studiju objavljenu u Velikoj Britaniji koja dovodi u vezu unos crvenog mesa i raka debelog crijeva.
Smiri se - kronični stres "hrana je za nastanak raka". Dr. Nellson Benet s Northwestern University Feinberg School of Medicine savjetuje: Zatvori vrata sjedni na pod i utišaj telefon. Duboko udahni kroz nos i izdahni na usta 10 puta, utišaj zvuk na mobitelu, zatvori oči i obrati pažnju na zvukove oko sebe. Usmjeri svoje misli na disanje i nemoj se zabrinjavati ako ti vrludaju. Benet kaže da je potrebno neko vrijeme da ova praksa postane ugodna, a njezini benefiti su manje stresa i veća usredotočenost na posao.
Ne na sunce bez kreme za sunčanje - svako jutro dermatolog Joseph Sobanko sa Sveučilišta Pensilvanija koristi kremu sa SPF 30 na bazi cinka. On čak prska i šilt od kape s kremom za sunčanje.