Povećanje količine voća i povrća u vašoj prehrani moglo bi smanjiti rizik od depresije.
Novo sveobuhvatno istraživanje blizanaca koje je uključivalo sudionike diljem SAD-a, Australije, Danske i Švedske pokazalo je da povećanje količine voća i povrća u prehrani može tijekom vremena smanjiti rizik od depresije, piše Science Alert.
Istraživanja blizanaca posebno su korisna za znanstvenike jer su blizanci toliko genetski slični. Bilo kakve razlike u zdravlju – poput simptoma depresije, u ovom slučaju – stoga će vjerojatnije biti uzrokovane varijablama kao što su prehrana, tjelovježba i životni uvjeti.
Pod vodstvom istraživača sa Sveučilišta New South Wales (UNSW) u Australiji, studija je analizirala podatke ankete o prehrani i raspoloženju 3483 osobe. Svi sudionici bili su u dobi od 45 i više godina, a praćeni su u razdobljima do 11 godina.
"Blizanci dijele 50-100 posto svog genetskog podrijetla i ako su odrasli zajedno dijele isto obiteljsko okruženje", kaže genetičarka Karen Mather s UNSW-a.
"Jedna od prednosti proučavanja blizanaca je ta što istraživanja mogu pomoći u rješavanju problema neželjenih čimbenika, kao što je socioekonomski status rano u životu, koji utječu na rezultate."
Tim je otkrio "skromnu" razliku u simptomima depresije između onih koji su klasificirani kao oni koji unose visok unos voća i povrća (u prosjeku 2,1 odnosno 2,0 prosječne dnevne porcije) i onih s niskim unosom voća i povrća (0,3 odnosno 0,5 prosječne dnevne porcije).
Kada se umjereni unos povrća i voća uspoređuje s niskim unosom, razlika u depresiji bila je manje izražena kod konzumacije povrća, a nije postojala kod unosa voća. Također je vrijedno napomenuti da je većina sudionika istraživanja i dalje jela manju od općenito preporučene količine povrća i voća: ukupno najmanje pet porcija dnevno.
"Otkrili smo da je konzumacija voća i povrća u dvije velike skandinavske studije bila posebno niska, s prosjekom kod obje manjim od polovice preporučenog unosa Svjetske zdravstvene organizacije koji iznosi najmanje pet obroka dnevno", kaže glavna autorica studije, prehrambena znanstvenica Annabel Matison s UNSW-a.
"Nejasno nam je da li bi se rizik od depresije dodatno smanjio kad bi se unos povećao na preporučene razine."
Iako podaci nisu dovoljno detaljni da dokažu uzrok i posljedicu – tjelesna aktivnost, naprimjer, nije bila uključena u analizu – relativno velika veličina uzorka i istraživanje blizanaca ide u prilog studiji, što sugerira da ovdje postoji veza.
"Nalaz ove studije o povezanosti između većeg unosa voća i povrća i simptoma depresije u skladu je s većinom prethodnih dokaza", piše tim u objavljenom istraživanju.
Znamo da su voće i povrće dobri za mnoge različite aspekte našeg zdravlja. Prethodne studije već su istaknule veze između prehrane i depresije te između depresije i zdravlja crijeva (koje može biti bolje ako ne jedemo ultraprerađenu hranu).
Dob sudionika studije također je važna: depresivni poremećaji imaju tendenciju da dosegnu vrhunac kod odraslih između 55 i 75 godina, a ovo istraživanje sugerira da je konzumiranje više voća i povrća potencijalno jednostavan način za smanjenje rizika od tih poremećaja.
"Ova otkrića dodatan su argument za povećanje unosa voća i povrća kod odraslih starijih od 45 godina", kaže Matison. Istraživanje je objavljeno u časopisu Scientific Reports.