Nekada glavna namirnica u tradicionalnoj indijskoj kuhinji, proso je s godinama pao u drugi plan, ali u posljednje je vrijeme sve popularnija i raširenija u uporabi. Kako bi podržali taj trend, Ujedinjeni narodi su 2023. proglasili međunarodnom godinom prosa. Proso je cjelovita žitarica koja sadrži proteine, antioksidanse i hranjive tvari. Može imati brojne zdravstvene prednosti, poput pomoći u snižavanju razine šećera u krvi i kolesterola. Osim toga, ne sadrži gluten, što ga čini izvrsnim izborom za osobe koje imaju celijakiju ili slijede dijetu bez glutena.
Može imati brojne zdravstvene prednosti, poput pomoći u snižavanju razine šećera u krvi i kolesterola. Osim toga, ne sadrži gluten, što ga čini izvrsnim izborom za osobe koje imaju celijakiju ili slijede dijetu bez glutena. Proso je drevna žitarica koja se obično konzumira u cijeloj Aziji, Južnoj Americi i dijelovima Europe. Ova cjelovita žitarica bez glutena, koja je tehnički sjemenka, također postaje sve popularnija kao alternativa riži ili kvinoji.
Postoji mnogo različitih vrsta prosa i svi oni pripadaju obitelji trava. Otporna kultura uzgaja se za stočnu hranu i ptičje sjeme, ali je također popularna hrana za ljude u mnogim dijelovima svijeta zbog svoje visoke nutritivne vrijednosti. Također se može samljeti u brašno i koristiti za izradu kruha bez glutena i drugih proizvoda. Oljušteni biserni proso je vrsta koju ćete najvjerojatnije naći u trgovinama. Orašastog je, blagog okusa što ga čini odličnim dodatkom salatama, juhama i drugim slanim jelima.
Proso nutritivna vrijednost
Kao i većina žitarica, proso je škrobna žitarica što znači da je bogata ugljikohidratima. Također, sadrži nekoliko vitamina i minerala kao što su fosfor, magnezij, folati i željezo, a od svih žitarica najbogatiji je kalcijem. Također ima i nešto više aminokiselina u usporedbi s drugim žitaricama. 100 grama prosa sadrži:
- 348 kalorija
- 4.2 grama masti
- 0.7 grama zasićenih masnih kiselina
- 64.3 grama ugljikohidrata
- 0 grama šećera
- 11.5 grama bjelančevina
- 0.01 gram soli
Sadrži li proso gluten?
Proso je žitarica bez glutena, što ju čini dobrim izborom za osobe s celijakijom ili za one koji slijede bezglutensku prehranu. Gluten je protein koji se prirodno nalazi u žitaricama poput pšenice, ječma i raži. Osobe s celijakijom ili s osjetljivosti na gluten moraju ga izbjegavati jer izaziva štetne probavne simptome, kao što su proljev i malapsorpcija hranjivih tvari. Kada kupujete proso, i dalje biste trebali tražiti oznaku koja potvrđuje da nema glutena kako biste bili sigurna da nije kontaminiran bilo kakvim sastojcima koji sadrže gluten.
Kako pripremiti proso?
Za kuhanje oljuštenog prosa zakuhajte dvije šalice vode u malom loncu na jakoj vatri. Dodajte malo soli i jednu šalicu prosa. Nakon što voda ponovno zavrije, smanjite vatru i kuhajte oko 20 minuta dok ne omekša ili dok ne dobijete željenu konzistenciju. Trebao bi biti lagan i pahuljast. Ako više volite kremastiju teksturu, na početku kuhanja dodajte još vode i kuhajte nešto duže.
Proso recepti
Koristite proso u slatkim ili slanim jelima. Proso možete koristiti umjesto riže kao prilog ili u receptu za prženje, salatu ili juhu. Kuhani proso možete pokapati i maslinovim uljem i poslužiti kao prilog. Ujutro skuhajte proso umjesto zobenih pahuljica i poslužite uz bobičasto voće ili s javorovim sirupom.
Ako imate pri ruci brašno od prosa, možete ga koristiti u receptima za pečenje kako bi vaši pečeni proizvodi bili lakši i pahuljasti. Koristite ga samo u bezglutenskim receptima ili zamijenite oko 25 % drugog brašna s brašnom od prosa. Za najbolje rezultate pri pečenju bezglutenskih recepata obično je najbolje pomiješati nekoliko bezglutenskih brašna.
Proso s povrćem
Porso s povrćem jednostavno je i ukusno jelo koje možete napraviti u samo 30 minuta i to u jednom loncu. Možete korisiti bilo koje povrće koje se brzo pirja poput mrkve, cikle i celera. Osim prosa kao glavne zvijezde ovog recepta, važnu ulogu igraju i dodaci poput fermentiranog povrća, sjeckanih orašastih plodova ili mrvljene fete.
Sastojci:
- 1 šalica prosa, namočenog preko noći u oko 2 šalice vode
- 1 žlica kokosovog ulja
- 1 manji žuti luk
- 1/2 žličice morske soli
- 1/2 žličice kurkume u prahu
- 1 1/2 šalice butternut tikve
- 1/2 šalice mrkve
- 1/2 šalice celera
- 2 1/2 šalice vode
- 1/2 šalice smrznutog graška
- 2 šalice baby špinata
- tamari umak, tanko narezani mladi luk, tostirane sjemenke (poput suncokreta, bundeve, sezama), ekstra djevičansko maslinovo ulje i svježe mljeveni crni papar, za ukras.
Priprema:
- Ocijedite i temeljito isperite proso i odložite ga sa strane. Ostavite i grašak na sobnoj temperaturi da se odrmzne.
- U loncu na srednje jakoj vatri, ugrijte ulje i dodajte luk. Pirjajte ga pet minuta ili dok ne porumeni, a zatim umiješajte sol i ocijeđeni proso. Nastavite kuhati još par minuta da se proso premaže uljem i iskuha se višak vode.
- Umiješajte kurkumu i po dnu lonca rasporedite proso. Dodajte tikvu, mrkvu i celer i zalijte vodom. Zakuhajte na jakoj vatri i poklopite lonac, smanjite i kuhajte 30 minuta ili dok se sva voda potpuno ne upije.
- Maknite poklopac i dodajte grašak i špinat u proso i odmah vratite poklopac. Ostavite sa strane 10 minuta ili dok se grašak ne odmrzne i špinat uvene, a zatim lagano promiješajte špinat i grašak kroz proso.
- Servirajte proso s povrćem s tamari umakom, mladim lukom, prženim sjemenkama, maslinovim uljem i prstohvatom crnog papra.
Ostaci prosa s povrćem mogu se čuvati u hermetički zatvorenoj posudi u hladnjaku do tri dana. Postat će prilično čvrst kada se ohladi, ali će omekšati nakon ponovnog zagrijavanja.