Pitanje povezanosti prehrane i neurodermitisa predmet je brojnih rasprava pri čemu prevladava stav da prehrambeni alergeni nisu temeljni uzrok neurodermitisa, ali mogu biti čimbenik koji pogoršava bolest. Najčešće problematične namirnice su mlijeko, jaja, soja, pšenica, kikiriki i čokolada
Osobe zahvaćene neurodermitisom sklone su iz prehrane izbaciti sporne namirnice, a tom rješenju vrlo često pribjegavaju i roditelji djece zahvaćene bolešću. Takav pristup je pogrešan jer može dovesti do prehrambenih deficita te se savjetuje samo u slučaju da je testovima dokazana alergija na pojedinu namirnicu. U suprotnom, prehrana osoba oboljelih od neurodermitisa treba biti raznolika i uravnotežena, bez samostalnog kreiranja prehrambenog režima.
Rješenje iz nezasićenih masnih kiselina
Osobe s neurodermitisom veliku pažnju moraju posvetiti unosu i omjeru nezasićenih masnih kiselina u prehrani. Poželjno je da omjer omega-3 naprama omega-6 masnim kiselinama, iznosi 1 naprama 5, što je u realnosti rijetko slučaj. Stoga je najpraktičniji savjet osobama s neurodermitisom, povećati unos blagotvornih omega-3 masnih kiselina, putem ribe i plodova mora, orašastih plodova i lanenih sjemenki.
Masna kiselina koja se pokazala korisnom u poboljšanju simptoma neurodermitisa je gama-linolenska kiselina. Riječ je o omega-6 masnoj kiselini koju tijelo proizvodi iz esencijalne linolne kiseline prisutne u biljnim uljima, ali samo pod idealnim uvjetima. Štoviše postoje dokazi da je metabolizam masnih kiselina u osoba s neurodermitisom poremećen te da one pate od nedostatka gama-linolenske kiseline. Najznačajniji izvori ove važne protuupalne masne kiseline dolaze iz ulja sjemenki žutog noćurka, crnog klima i boražine, a prisutni su i u algi spirulini.
Probiotici pomažu
Istraživanja iako još nisu konzistentna, upućuju na to da probiotici koriste osobama s neurodermitisom, osobito u smislu prevencije. Svakodnevni unos probiotičkih jogurta može ti koristiti na više razina, naravno u slučaju da ne patiš od alergija na proteine mlijeka. Tada ti mogu pomoći probiotički dodaci prehrani.
Budući da je u nekih bolesnika s neurodermitisom utvrđen deficit cinka, u jelovnik svakako uvrsti meso peradi, ribu i morske plodove, sjemenke suncokreta i sezama te jaja, naravno, ukoliko nisi alergičan/na.
Koje namirnice odabrati?
Popis savezničkih namirnica:
- Riba, osobito srdele, losos, tuna
- Plodovi mora
- Voće i povrće
- Orašasti plodovi
- Sjemenke suncokreta i sezama
- Ekstra djevičansko maslinovo ulje
- Probiotički jogurt
- Zobeno mlijeko
Manje poželjne namirnice
- Crveno meso
- Suhomesnati proizvodi
- Slatkiši i slastice
- Margarin, maslac i mast
- Krumpir
- Pržena hrana
- Konzervirana hrana
Pomažu li dodaci prehrani?
Istraživanja pokazuju da uzimanje probiotičkih kultura tijekom trudnoće smanjuje rizik od neurodermitisa u mališana. No, osim dokazane preventivne svrhe smatra se da probiotici mogu pomoći i u slučaju već manifestiranog neurodermitisa. Također, pokazalo se da uzimanje gama-linolenske kiseline (npr. iz boražine, ulja žutog noćurka) u dozama 250-500 mg dnevno kroz period od 8 do 12 tjedana može smanjiti težinu bolest.