Đumbir se kao začin i kao lijek koristi već više od 3000 godina. Mnogi vole piti čaj od đumbira, a ako u njega dodaš malo meda i limuna puno si napravila za svoje zdravlje i dugovječnost. Otkrivamo kako napraviti čaj od đumbira i kako ga koristiti u smoothiejima za mršavljenje!
Đumbir se koristi u tradicionalnoj kineskoj medicini jer sadrži spojeve gingerole koji imaju protuupalno, analgetsko, antikarcinogeno i antipiretsko djelovanje (snižavaju povišenu tjelesnu temperaturu). Uzimao ga je i poznati kineski filozof i društveni reformator Konfucije – za zdravlje i snagu. Nekad davno bio je redovito posluživan na stolovima, uz sol i papar. Možda najpoznatiji i najpopularniji način korištenja đumbira je u obliku čaja koji pomaže kod bolesti dišnih puteva, olakšava iskašljavanje i osnažuje tijelo.
Kako koristiti đumbir kao začin i lijek?
Đumbir možeš koristiti u jelima i pićima i tako poboljšati svoju probavu, a ako ga uzimaš s limunom i medom ojačat ćeš svoj imunitet, ali i brže izliječiti prehladu. Ako želiš jači okus mesnih jela, đumbir pomiješaj s češnjakom dok primjerice pripremaš piletinu ili svinjetinu. Dobra ideja je dodati svježi ili mljeveni đumbir u jutarnji smoothie ako želiš izgubiti suvišne kilograme ili samo pročistiti organizam. Uz pomoć ovog ljekovitog začina možeš napraviti i tople obloge za tijelo i tako se riješiti napetosti, bolova i grčeva, pa čak i ubrzati zacjeljivanje slomljene kosti.
Čaj od đumbira
Kako pripremiti ukusan i ljekovit čaj od đumbira? Ne brini, imamo recept!
Sastojci:
- 1 žličica naribanog korijena đumbira
- 2,5 dcl vode
- 1 žličica metvice i matičnjaka po želji
- 1 klinčić po želji
Priprema:
- Jednu žličicu naribanog đumbira kuhaj u 2,5 dcl vode cca deset minuta.
- Ako želiš možeš još dodati jednu žličicu metvice, jednu žličicu matičnjaka i jedan klinčić.
- Procijedi i pij dok je čaj još svjež i topao.
Dobro je znati kako se ribanjem đumbira otpušta više aktivnih sastojaka nego sjeckanjem i rezanjem.
Kandirani đumbir
Đumbir možeš konzumirati svjež, mljeveni ili kandirani. U trgovinama ćeš često pronaći i suhi, mljeveni i ušećereni odnosno kandirani đumbir. Iako ušećereni đumbir zadržava svoja ljekovita svojstva i nutritivnu vrijednost, ipak ga treba konzumirati s oprezom s obzirom na količinu šećera koju nosi ( komadić kandiranog đumbira može imati od 3 do 5 grama šećera). Kandirani đumbir je brz podizač energije, a upravo đumbir u kombinaciji sa šećerom može u svega par minuta ukloniti umor i manjak energije. Često se koristi i u izradi slastica, ali ako patiš od šećerne bolesti ili osjetljivog želudca, kandirani đumbir nije pravi izbor za tebe.
Đumbir za mršavljenje
Đumbir sadrži sastojke koji potiču rad metabolizma, ubrzavaju probavu i olakšavaju mršavljenje, pa je odlična ideja dodati komadić đumbira u svoj jutarnji smoothie. Mnogi fitness treneri za jutarnji smoothie preporučuju kombinaciju zelenog povrća ( baby špinat, kelj, blitva), voća poput limuna i jabuka, različitog sezonskog povrća poput celera i tikvice s đumbirom. Istraživanja su pokazala da često konzumiranje đumbira može ubrzati topljenje kalorija i smanjiti osjećaj gladi te da je povezan s gubitkom tjelesne težine kod odraslih osoba, a portal Health.com objavio je recept za čaj od đumbira uz koji ćeš ubrzano otopiti masne naslage.
Također, đumbir može pomoći ako patiš od problema nadutosti. Komadić svježeg đumbira naribaš ili narežeš na šnitice i preliješ šalicom vruće vode te pustiš da stoji 10 minuta. Đumbir za mršavljenje najbolje je popiti ujutro na prazan želudac jer će poboljšati rad crijeva.
Đumbir u prahu
Đumbir u prahu dobiva se sušenjem korijena đumbira, a osim za pripremu jela može se također koristiti i za pripremu ljekovitog čaja. Osim u azijskoj kuhinji u kojoj se obilno koristi, popularan je i u kuhinjama diljem svijeta zbog svog specifičnog ljutkastog okusa. Najčešće se koristi u pripravljanju raznih napitaka, sokova, smoothieja, čajeva i limunada. Često se koristi i kod pripreme jela u woku, u slanim i slatkim jelima , u juhama, pogotovo zimi, ali i u kolačima sa suhim voćem.
Đumbir, med i limun su dobitna kombinacija
Za pripremu čaja od đumbira, meda i limuna potrebno ti je:
- korijen đumbira (otprilike 5 cm duljine)
- 1 litra vode,
- med i limun
Đumbir očisti, a zatim ga naribaj. Kada voda prokuha, u nju ubaci naribani đumbir. Čaj kuhaj na laganoj vatri cca 15 minuta. Kada je čaj gotov, procijedi, ostavi da se ohladi i nakon što se ohladio dodaj u njega med i limun. Važno je znati da med u vrućoj vodi može izgubiti svoja ljekovita svojstva, pa med stavi tek nakon što se čaj malo ohladio, dobro promiješaj, dodaj malo limuna i uživaj u svojoj šalici zdravlja.
Tko treba izbjegavati đumbir?
Pored svih svojih dobrih svojstava koje smo nabrojali, đumbir ipak može izazvati određene nuspojave te ga zato ne trebala konzumirati ako imaš probleme sa crijevima, poremećaje krvarenja ili uzimaš lijekove za srce.
Tko ga dakle ne bi trebao uzimati?
- Osobe s ulceroznim kolitisom - osobe s upalnim bolestima crijeva mogu imati vrlo neugodne simptome ako uzmu veće količine đumbira.
- Osobe s poremećajima krvarenja - đumbir može poremetiti vrijednosti krvnog tlaka.
- Trudnice - trebaju ga izbjegavati jer može uzrokovati grčeve u maternici. Trudnicama se posebno savjetuje da ne konzumiraju čaj od đumbira u posljednja dva tjedna trudnoće.
- Prije operativnih zahvata - zato jer može izazvati obilnije krvarenje.
- Osobe koje uzimaju određene vrste lijekova - to se posebno odnosi na lijekove za srce, antihistaminike, lijekove protiv tumora i lijekove za smanjenje težine. Ako konzumiraš lijekove svakako se savjetuj s liječnikom prije konzumiranja đumbira!