Osobe koje su pratila dijetu zasnovanu na povremenom postu tri dana u tjednu, izgubile su više kilograma od onih koje su svakodnevno smanjivale unos kalorija, prema istraživanju.
Novo istraživanje sugerira da je povremeni post učinkovitiji za mršavljenje od dijete koja se bazira na svakodnevnom smanjenju kalorija.
Osobe koje su bile na režimu povremenog posta "4:3", gdje je unos kalorija ograničen tri dana u tjednu, izgubile su nešto više kilograma u razdoblju od 12 mjeseci od onih na dnevnoj dijeti s ograničenjem kalorija.
Dijete s povremenim postom bile su popularne među slavnim osobama kao što su Jennifer Aniston, Kourtney Kardashian i Halle Berry, a mnogi ih preferiraju zbog dana u kojima nema ograničenja.
U kliničkom ispitivanju koje su proveli znanstvenici s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Coloradu, 165 odraslih osoba s prekomjernom tjelesnom težinom nasumično je podijeljeno u dvije skupine: jednu koja je pratila "4:3" dijetu s povremenim postom, i drugu koja je pratila dijetu s ograničenim unosom kalorija, piše The TIimes.
U istraživanju, objavljenom u časopisu Annals of Internal Medicine, sudionici koji su provodili povremeni post izgubili su 7,6 posto svoje tjelesne težine, dok su oni koji su ograničili dnevni unos kalorija izgubili 5 posto svoje tjelesne težine tijekom 12 mjeseci.
Osim što su sudionici koji su prakticirali povremeni post u prosjeku izgubili više kilograma, veći postotak sudionika u toj skupini (58 posto) izgubio je najmanje 5 posto svoje tjelesne mase, u usporedbi s 47 posto sudionika u skupini s restrikcijom kalorija.
Victoria Catenacci, glavna autorica studije, izjavila je: "Sudionici u skupini koja je prakticirala povremeni post postigli su i povoljnije kardiometaboličke rezultate uključujući niži sistolički krvni tlak, niže razine ukupnog kolesterola i LDL kolesterola te niže razine glukoze natašte."
Istraživački tim je naveo da njihova otkrića sugeriraju kako povremeni post, budući da ne zahtijeva svakodnevno brojanje kalorija i ograničavanje unosa hrane, može rezultirati većom disciplinom i većim pridržavanjem te da ga treba ga razmotriti kao metodu mršavljenja utemeljenu na dokazima.
Sudionici koji su prakticirali povremeni post morali su smanjiti unos kalorija za 80 posto u danima posta, što znači da bi jeli otprilike 500 kalorija dnevno ako je njihov osnovni unos bio 2500 kalorija.
Sudionici u skupini s restrikcijom kalorija smanjili su unos kalorija za 34,3 posto, što je otprilike 1640 kalorija za osobu čiji je uobičajeni unos 2500 kalorija.
Uz to, svi su sudionici dobili besplatno članstvo u teretani te im je savjetovano da svaki tjedan vježbaju pet sati. Također im je pružena grupna podrška u vezi s promjenama ponašanja i dobili su upute o brojanju kalorija i smjernice za "makronutrijente" za zdravu prehranu.
Adam Collins, izvanredni profesor nutricionizma na Sveučilištu Surrey, rekao je: "Glavni rezultat studije je da pristup '4:3' dovodi do većeg mršavljenja od konvencionalnog ograničenja kalorija, unatoč tome što su sudionicima propisane iste ukupne količine kalorija. Ipak, za to nije zaslužno čarobno svojstvo pristupa 4:3 samo po sebi, već činjenica da su postigli veći kalorijski deficit."
"Pridržavati se bilo koje dijete tijekom 6-12 mjeseci uvijek je izazovno, ali to može objasniti zašto je grupa 4:3 bila bliža ukupnom cilju kalorijskog deficita. Ipak, ovo potvrđuje da u stvarnom životu, dijete s povremenim restrikcijama nadmašuju svakodnevno ograničenje kalorija i u smislu pridržavanja i rezultata."