Mineralna voda može blago poboljšati metabolizam glukoze, što može pomoći u mršavljenju, no njezini učinci su premali da bi se na njih oslonili bez zdrave prehrane i tjelovježbe.
Studija istražuje ulogu mineralne vode u mršavljenju, sugerirajući da bi mogla poboljšati metabolizam glukoze slično učincima uočenim kod hemodijalize. Međutim, dobrobiti su vrlo male i ne mogu zamijeniti temeljne faktore za kontrolu tjelesne težine poput prehrane i tjelovježbe.
Uloga mineralne vode u mršavljenju
Nova analiza objavljena u časopisu BMJ Nutrition, Prevention & Health sugerira da mineralna voda može pomoći u mršavljenju blagim poboljšanjem unosa glukoze u krvi i njenog metabolizma – procesa kojim tijelo pretvara energiju. Međutim, učinci su minimalni, što znači da sama mineralna voda nije pouzdano rješenje za skidanje kilograma.
Prema autoru studije, nema prečaca do učinkovitog mršavljenja. Redovita tjelesna aktivnost i uravnotežena prehrana ostaju bitni, a dugoročni učinci konzumiranja velikih količina mineralne vode još uvijek nisu poznati.
Potencijalni mehanizmi djelovanja mineralne vode
Mineralna voda često se smatra potencijalnom pomoći pri mršavljenju jer može stvoriti osjećaj sitosti, pomaže u obuzdavanju gladi, a vjeruje se i da ubrzava probavu te snižava razinu šećera u krvi.
Međutim, autor studije naglašava da točni mehanizmi pomoću kojih bi mineralna voda mogla smanjiti razinu glukoze u krvi i podržati kontrolu tjelesne težine još nisu u potpunosti razjašnjeni. Oslanjajući se na prethodno objavljena istraživanja usporedio je proces ispijanja mineralne vode s hemodijalizom, procesom u kojem se krv filtrira (dijalizira) kako bi se uklonio otpad i višak tekućine kada to bubrezi više ne mogu raditi sami.
Usporedna analiza s hemodijalizom
Hemodijaliza čini krv alkalnom, prvenstveno stvarajući ugljični dioksid (CO2). Slično tome, CO2 iz mineralne vode apsorbira se kroz sluznicu želuca i brzo se pretvara u bikarbonat (HCO3) u crvenim krvnim stanicama. Ovaj proces alkalizacije ubrzava apsorpciju i korištenje glukoze aktiviranjem ključnih enzima u crvenim krvnim stanicama, objašnjava autor studije za SciTechDaily.
Klinička promatranja tijekom hemodijalize pokazuju da razine glukoze u krvi padaju kako krv prolazi kroz dijalizator, unatoč višoj razini glukoze u otopini dijalizata na početku, dodaje.
Minimalni utjecaj na gubitak težine
Dok ova otkrića sugeriraju da mineralna voda može neizravno potaknuti gubitak težine povećanjem unosa i upotrebe glukoze u krvi, kontekst je ključan, naglašava autor.
Tijekom tipične četverosatne terapije hemodijalize oko 48 000 ml krvi protječe kroz dijalizator, što rezultira korištenjem oko 9,5 g glukoze tijekom terapije, objašnjava.
“S obzirom na ovo minimalno smanjenje glukoze, utjecaj CO2 u mineralnoj vodi nije samostalno rješenje za mršavljenje. Uravnotežena prehrana i redovita tjelesna aktivnost i dalje su ključne komponente održivog upravljanja tjelesnom težinom”, inzistira.
“Također, pijenje mineralne vode može imati neke loše učinke na probavni sustav, posebno za osobe s osjetljivim želucem ili već postojećim gastrointestinalnim stanjima. Primarni problemi uključuju nadutost, plinove i, u nekim slučajevima, pogoršanje određenih simptoma povezanih s probavnim poremećajima, poput sindroma iritabilnog crijeva ili gastroezofagealne refluksne bolesti”, ističe.
Umjerenost je najbolja
“Umjerenost je ključna za izbjegavanje neugodnih nuspojava, ali i za istovremeno uživanje u mogućim metaboličkim dobrobitima mineralne vode”, kaže.
Komentirajući analizu, profesor Sumantra Ray, izvršni direktor NNEdPro Global Institute for Food, Nutrition and Health, rekao je: "Iako postoji hipotetska povezanost između mineralne vode i metabolizma glukoze, to još nije dovoljno istraženo u kontroliranim studijama koje uključuju ljude."
Iako ova studija potvrđuje prijašnja istraživanja, ne pruža dovoljno dokaza na temelju kojih bi se dale preporuke za preventivnu ili terapijsku upotrebu mineralne vode. Osim toga, sve potencijalne dobrobiti moraju se odvagnuti u odnosu na potencijalne štete gaziranih pića koja mogu sadržavati natrij, glukozu ili druge aditive.