Svako malo pojave se dijete koje postanu apsolutni hit, trenutačno su to keto dijeta i dijeta povremenim postom (intermittent fasting), ali jedan osnovni pristup koji Amerikanci nazivaju CICO (Calories In, Calories Out), a može se grubo prevesti kao ' kalorija unutra, kalorija van', odnosno brojanje kalorija ne izlazi iz mode. Pročitaj koja su pravila dijete i smatraju li stručnjaci da je to dobar način mršavljenja?
Iako CICO koncept nije ništa novo, dijeta je ponovno postala popularna kad su ljudi na forumima i Redditu počeli dijeliti priče kako su izgubili kilograme zahvaljujući CICO prehrani.
Ideja CICO prehrane je da možeš jesti što god želiš, ali da broj unesenih kalorija bude manji od onih koje potrošiš. Znanstveno gledano, kada sagoriš više kalorija nego što ih uneseš, počinješ gubiti kilograme. Zahvaljujući različitim aplikacijama postalo je prilično jednostavno pratiti unos i potrošnju kalorija.
Ali postoji nekoliko razloga zbog kojih ova vrsta prehrane nije realan način za održavanje zdravog načina života, što u konačnici i dovodi do trajnog gubitka kilograma.
Naravno, ako netko tko troši više kalorija nego što ih unosi brzo će smršavjeti, ali mršavljenje ipak nije jednostavna matematička jednadžba. "Ne trošimo kalorije na isti način svaki dan. Primjerice, kalorije iz ugljikohidrata sagorijevamo puno brže od onih iz proteina i masti. Zbog toga se, kada jedemo hranu bogatu mastima i proteinima dulje osjećamo sitima“, objašnjava Bonnie Taub-Dix, nutricionistica i autorica BetterThanDieting.com, i autorica knjige „Read it Before You Eat - Take You from Label to Table"
Nutricionistica, specijalizirana za oboljele od dijabetesa Erin Palinski-Wade, objašnjava: "Primjerice ako netko konzumira 1500 kcal dnevno, a prehrana mu se sastoji od jednostavnih ugljikohidrata bogatih šećerom, bit će gladan, a rezultati mršavljenja će biti sporiji."
Umjesto toga, Taub-Dix i Palinski-Wade kažu da se trebaju usredotočiti na kvalitetu namirnica. Ako jedeš uravnotežen obrok koji uključuje zdrave masti, kvalitetne bjelančevine i dobre ugljikohidrate (složene), onda se ne moraš previše brinuti koliko ćeš točno kalorija pojesti. Ali, da ne bi bilo zabune važno je napomenuti da nutricionisti ne poriču važnost broja kalorija. Postoje načini kako kontrolirati unos kalorija, ali ne biti opsjednut njihovim brojanjem. A taj način je imat pojačanu svijest o količini, pa ako ti se jede sladoled pojedi jednu kuglicu, a ne tri.
Nedostaci CICO prehrane
"Usredotočenost samo na kalorije može biti štetna za zdravlje jer nisu sve kalorije jednake te može doći do manjka nekih važnih nutrijenata", kaže Palinski-Wade.
Niskokalorična dijeta ne osigurava potrebne vitamine, minerale i vlakana, što povećava rizik od bolesti. Ako brojiš kalorije onda ćeš primjerice izbjegavati avokado ili orašaste plodove koji su vrlo zdravi, ali sadrže puno kalorija kako bi mogla pojesti pizzu. Štoviše, samo obraćanje pažnje na broj kalorija može dovesti do neurednih prehrambenih navika", kaže Palinski-Wade.
CICO dijeta može pomoći da izgubiš neželjene kilograme, ali pitanje je koliko je to dugoročno održivo. Stoga je najvažnije odlučiti se za uravnoteženu prehranu koja obiluje vlaknima jer je za zdravu probavu koja je temelj zdravlja to od krucijalne važnosti.