Kada se prošlog tjedna proširila vijest da američko Ministarstvo zdravstva i socijalnih usluga (HHS) ulaže pola milijarde dolara u projekt Nacionalnog instituta za zdravlje (NIH) za razvoj platforme cjepiva protiv patogena koji bi mogli izazvati pandemije, brojni znanstvenici koji se bave razvojem i istraživanjem cjepiva imali su pitanja.
Mnogi su znanstvenici izrazili zabrinutost zbog tolikog ulaganja u način proizvodnje cjepiva koji su pretekli noviji, bolji proizvodni procesi. Iskusni istraživač cjepiva Arnold Monto rekao je da ovaj pristup "nije eureka trenutak".
Brojni znanstvenici također su doveli u pitanje način dodjele sredstava. Budući da projekt vode interni znanstvenici - jedan koji je sada glavni zamjenik ravnatelja NIH-a, Matthew Memoli, a drugi njegov česti koautor i sada vršitelj dužnosti ravnatelja Nacionalnog instituta za alergije i zarazne bolesti, Jeffery Taubenberger - nije morao proći kroz dugotrajan i rigorozan proces recenziranja od strane stručnjaka u akademskim institucijama.
Stanley Plotkin, surazvojnik cjepiva koja štite od rubeole i rotavirusa, izrazio je zabrinutost oko toga koliko je dobro provjeren projekt i je li iznos izdvojen za njega bio odgovarajući. "Da, potrebno nam je bolje cjepivo protiv gripe. Hoće li ovaj projekt to postići bez detaljnog ispitivanja? Ne mogu to stvarno reći i nadam se da su projekt pregledali neki upućeni ljudi“, rekao je za Stat News Plotkin, profesor emeritus na Sveučilištu u Pennsylvaniji.
Nekoliko znanstvenika koji su pregledali početne rezultate prve faze ispitivanja univerzalnog cjepiva protiv gripe NIH grupe - koje cilja samo na četiri podtipa gripe - bili su razočarani podacima objavljenim na web stranici ClinicalTrials.gov. Čini se da je injekcijska verzija cjepiva izazvala umjereni porast antitijela, ali intranazalna verzija cjepiva nije bila jednako učinkovita.
Arnold Monto, sudirektor Michiganskog centra za istraživanje i odgovor na respiratorne viruse i profesor emeritus epidemiologije na Sveučilištu Michigan, upozorio je da je studija faze 1 osmišljena kako bi se utvrdilo je li cjepivo sigurno za upotrebu; određivanje imunogenosti nije njegova primarna funkcija. A ispitivanja faze 1 uvijek su mala; ovo je uključivalo 45 ljudi, podijeljenih u tri skupine, od kojih je jedna primala samo placebo. "Kada imate 15 ljudi u skupini, stvarno ne možete puno reći o tome", rekao je.
Projekt, nazvan Generation Gold Standard, ima za cilj razvoj platforme cjepiva koja koristi cijele, ali inaktivirane viruse. Priopćenje HHS-a sugerira da bi platforma mogla biti način zaštite od virusa koji bi mogli uzrokovati pandemiju. U izjavi se predviđa da bi taj pristup mogao dovesti do cjepiva protiv gripe koje bi štitilo od više sojeva gripe, drugog koje bi moglo zaštititi od raznih koronavirusa, a na kraju i od drugih prijetnji bolestima. Predviđa se da bi univerzalno cjepivo protiv gripe, složeni izazov koji više istraživačkih skupina diljem svijeta pokušava riješiti godinama, moglo biti odobreno već 2029. godine.
"Očito je da je priopćenje za javnost napisao netko tko ne razumije poteškoće znanosti", rekao je Plotkin.
Neki od znanstvenika koji su izrazili zabrinutost te da bi podrška ovoj metodi razvoja cjepiva mogla signalizirati odmak od korištenja cjepiva s informacijskom RNA za pripremu za novu pandemiju. Jedan od vodećih kandidata u nastojanjima da se razvije univerzalno cjepivo protiv gripe koristi mRNA za ciljanje 20 različitih podtipova influence A i B, cijelog niza poznatih prijetnji gripe za ljude. Prototip koji testira tim NIH-a trenutno cilja samo četiri podtipa influence A.
Scott Hensley, profesor mikrobiologije na Medicinskom fakultetu Perelman Sveučilišta u Pennsylvaniji, koji vodi rad na univerzalnom cjepivu protiv gripe temeljenom na mRNA, pozdravio je vijest da NIH financira projekt. No, naglasio je da je potrebno pronaći i druge pristupe.
"Uzbudljivo je vidjeti financiranje multivalentnih inaktiviranih cjepiva protiv gripe, ali bit će važno nastaviti financirati i druge obećavajuće platforme, poput mRNA cjepiva koja mogu istovremeno isporučiti desetke antigena protiv gripe“, rekao je Hensley za Stat News.
"Postoji mnogo drugih tehnologija i sve ih treba uzeti u obzir", složio se Monto. Postojeća cjepiva protiv gripe ne ciljaju cijeli virus, već treniraju imunološki sustav da prepoznaje samo hemaglutinin, protein virusa gripe koji se veže za stanice u dišnim putovima. Korištenje cijelih virusa malo bi skratilo vrijeme proizvodnje u usporedbi s trenutnim metodama proizvodnje, ali ne bi bilo tako brzo kao proizvodnja mRNA cjepiva, rekao je Monto.
Monto je napomenuo da je potrebno znati više o tome kako bi se cjepiva proizvedena pomoću ove platforme mogla primijeniti. Ako je ideja razviti cjepivo prije pandemije - nešto što bi se moglo koristiti za pripremu imunološkog sustava zdravstvenih djelatnika kako bi imali određenu zaštitu ako započne pandemija uzrokovana jednim od sojeva u cjepivu - brzina proizvodnje bila bi manja briga nego ako bi plan bio proizvoditi cjepiva nakon što pandemija započne.
Cjepiva s inaktiviranim virusima mogu u nekim slučajevima pružiti bolji imunitet, ali ta korist može imati i lošu stranu, rekao je Adolfo Garcia-Sastre, mikrobiolog i direktor Instituta za globalno zdravlje i nove patogene na Medicinskom fakultetu Icahn na Mount Sinai u New Yorku. Garcia-Sastre također surađuje s kolegama na razvoju univerzalnog pristupa cjepivu protiv gripe kako bi se zaštitio ljude od mnoštva virusa gripe koji ne cirkuliraju među ljudima, ali bi u nekom trenutku mogli uzrokovati pandemiju.