Podaci s Islanda pokazuju da je 50 posto pozitivnih na testiranju na koronavirus bilo bez simptoma, a SAD procjenjuje da je do 25 posto nositelja toga virusa asimptomatsko, pa vodeći američki zdravstveni stručnjaci sada preispituju dosadašnje preporuke o nošenju zaštitnih maski, prenosi CNN, piše HINA.
Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) kažu ne. Kina, Južna Koreja, Tajvan, Hong Kong i Češka kažu da. U nekim dijelovima Kine obavezno je nošenje maske kad su na javnom mjestu. Osobe koje su uhvaćene vani i ne nose masku zaustavlja policija i može im biti izrečena novčana kazna ili čak uhićenje. U Južnoj Koreji, Tajvanu i Hong Kongu zdravstvene vlasti savjetuju svima da nose masku u prisustvu drugih, posebno na mjestima koja su puna ljudi.
Međutim, u Sjedinjenim Državama kao i u Hrvatskoj smjernice glase: „Ako niste bolesni nije nužno nošenje maski za lice, osim ako ne njegujete nekoga tko je bolestan." CDC također ne taji da nema dovoljno maski i da ih treba ostaviti za oboljele te za osoblje u bolnicama.
U svjetlu novih saznanja o Covidu-19 i znanstvenik Gordan Lauc se na svom Facebook profilu osvrnuo na potrebu nošenja zaštitnih maski te je napisao: "Ovaj SARS-Cov-2 je jako zarazan jer se umnožava u grlu i nosu i prije pojave bilo kakvih simptoma. Nosite maske i kada nemate simptome (bilo kakve maske, maramu, šal oko nosa i usta i slično - maska ne štiti vas, već s njom štitite ljude oko sebe jer možda širite virus a da to i ne znate) i perite ruke. Sapun i voda su OK, nema potreba za silnim alkoholom ili agresivnim sredstvima koja će vam oštetiti kožu."
Lauc je to napisao ponukan jučerašnjom objavom analize koju je proveo CDC o prijenosu COVID -19 u Singapuru. Lauc je ukratko iznio glavne spoznaje objavljene u članku "Presymptomatic Transmission of SARS - CoV - 2 - Singapore, January 23 - March 16, 2020". "Pacijent A5 je zaražen tako što je sjedio ona istom mjestu u crkvi, na kojem su prethodno sjedili pacijenti A1 i A2 koji u to vrijeme još nisu imali nikakve simptome. Pacijenti F2 i F3 su se zarazili tako što su sjedili red iza pacijenta F1 u crkvi. Također spominju primjer kada je osoba bez ikakvih simptoma na probi zbora zarazila 40 do 60 ljudi", navodi Lauc i preporučuje nošenje maski.