Zdravlje 27. prosinca 2024.

"Trokut smrti": Mjesto na licu gdje nikad ne biste smjeli istiskivati prištiće

Foto: shutterstock
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Iako vam je iznova rečeno da izbjegavate istiskivanje prištića na licu, ponekad se zaista teško suzdržati. Istiskanjem prištića kod kuće nanosite svome lice više štete nego koristi. Mogućnost komplikacija je velika, posebno u regiji koju još nazivaju i “trokutom smrti” u kojoj je istiskivanje prištića strogo zabranjeno.

Nemojte istiskivati prištiće na licu kod kuće! Taj savjet vrijedi za cijelo vaše lice, ali liječnici kažu da na licu postoji posebno opasno područje, u kolokvijalnom nazivu "trokut smrti", od kojeg biste svakako trebali držati ruke podalje.

Evo što trebate znati o "trokutu smrti", zašto biste trebali izbjegavati istiskivanje prištića na njemu i kako sigurno možete istisnuti prištiće na licu, prema savjetima dermatologa.

Što je "trokut smrti"?

Potrebno je malo mašte da biste prepoznali "trokut smrti" na svom licu, ali on je tu: "smatra se da je područje lica koje povezuje nos s uglovima usta posebno opasno područje lica zbog njegove bliske povezanosti s mozgom ”, kaže Joshua Zeichner, dr. med., dermatolog u New Yorku, prenosi Health.

Ovaj trokut najbolje je odrediti prstima, tako da ga oblikujete prstima, povezujući vrhove palca, a zatim vrhove kažiprsta. Na vašem se licu vrh trokuta nalazi na mostu nosa, a baza trokuta započinje u oba ugla usta i proteže se preko dna gornje usne.

 | Author: shutterstock Foto: shutterstock

Zašto je opasno istiskivati ​​prištiće u 'trokutu smrti'?

Izraz "trokut smrti" možda zvuči pomalo ekstremno kada govorimo o istiskivanju prištića, ali definitivno ne biste trebali olako shvatiti eventualnu prijetnju i opasnosti koje proizlaze. "Kavernozni sinus naziv je velike vene koja odvodi krv u mozak”, kaže dr. Zeichner. Drugim riječima, infekcija prištića na nosu donekle ima lagan put do mozga. Iz tog razloga, "svaka infekcija na tom području malo je veći rizik", poručuje Alok Vij, dr. med., dermatolog s klinike Cleveland, za Health.

"U slučaju da istisnete bubuljicu i razvije se infekcija, najgori je scenarij širenje infekcije s kože kroz ovaj sinus, a ima potencijal zaraziti mozak, pa čak i proširiti se krvotokom na cijelo tijelo", kaže dr. Zeichner. Stoga istiskanje prištića na tom području nije pametno, kao što nije pametno čupanje dlaka iz nosa, jer bilo koja od ovih radnji može omogućiti bakterijama ulazak u to rizično područje lica. Ožiljci koji nastaju zbog nestručnog istiskanja, još su jedan razlog da držite ruke dalje od ove regije, smatra dr. Vij.

Možda te zanima... Kako spriječiti izbijanje prištića i akni ispod maske? Zdravlje

Postoji li siguran način za istiskanje prištića?

Dermatolozi su davno shvatili da će njihova molba pacijentima da drže ruke dalje od lica vrlo često biti ignorirana. Ipak, iako se istiskivanje prištića još uvijek ne preporučuje, postoji nekoliko načina koji postupak mogu učiniti manje rizičnim.

Prije svega, ako to još nije u potpunosti jasno, pokušajte se kloniti prištića u trokutu regije smrti. Kad god započnete istiskivanje prištića, sjetite se riječi "potencijalna infekcija mozga". No, ako ipak morate primjerice istisnuti prištić na bradi, savjet je da razmislite o vremenu. “Ako ćete istiskivati prištiće, nemojte to raditi prije spavanja kad ste umorni”, kaže dr. Zeichner.

Možda te zanima... Akne u odrasloj dobi: Koji je uzrok i kako ih se riješiti? Zdravlje

Drugim riječima, ovom postupku treba pristupiti s puno pažnje. Prije nego što započnete temeljito operite ruke, preporučuje dr. Vij. Dodaje da biste trebali provjeriti i jesu li područja ispod noktiju čista, jer se i tamo znaju skrivati bakterije. Štoviše, dr. Zeichner preporučuje rezanje noktiju prije nego što se odlučite na uklanjanje prištića. Zatim biste trebali dobro očistiti kožu lica, a dr. Vij preporučuje da na nju nanesete tople obloge prije nego što započnete s postupkom. Ne biste trebali noktima skidati vrh prištića, kaže dr. Zeichner, umjesto toga, koristite se vatom ili mekanim dijelom vrha prsta.

Od najveće je važnosti shvatiti kada se zaustaviti. "Ako prištić jednostavno ne izlazi lako, prekinite misiju", kaže dr. Zeichner, dodajući da je briga o rani drugi ključni dio svake uspješne "operacije" istiskanja prištića. "Nakon istiskanja, nanesite lokalnu antibiotsku mast ili prašak kako ne bi došlo do infekcije", zaključuje dr. Zeichner.

Možda te zanima... Pjevačica Zsa Zsa pokazala akne, zalaže se protiv fejk slika na Instagramu Zdravlje

 

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.