Zdravlje 14. lipnja 2016.

Tko može darivati krv i kako se daruje?

Doniranje_Krvi
Foto: Thinkstock
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Obilježavanje Svjetskog dana darivatelja krvi, svakog 14. lipnja, prilika je da se podsjetiš na važnost plemenitog čina davanja, kao i potrebu da se progovori o znanstvenim i medicinskim činjenicama u svezi s darivanjem krvi, osobito stoga što su potrebe za zdravom, nezaraženom i sigurnom krvlju te lijekovima iz krvi i plazme velike. Naime, potreba za darivateljima krvi u svim zemljama svijeta raste u većem postotku nego broj davatelja.

Zbog ograničenog vijeka trajanja pripravaka iz ljudske krvi i sve većeg broja zahtjeva za testiranjem kojima podliježe svaka doza krvi/plazme, zbog smanjenog, ali još uvijek ne i nultog rizika od prijenosa raznih virusnih, bakterijskih i parazitarnih krvlju prenosivih zaraza (hepatitis B i C, HIV, malarija, sifilis), troškovi proizvodnje sigurnih krvnih pripravaka i lijekova iz plazme rastu, pa je ljudska krv sve dragocjenija tekućina.

Uzimanje krvi i plazme regulirano je stručnim, nacionalnim i međunarodnim standardima, preporukama i zakonima. Davatelji mogu biti zdrave osobe, oba spola, u rasponu dobi od 18 do 65 godina, za koje se utvrdi nakon liječničkog pregleda i laboratorijskih ispitivanja da mogu dati krv bez opasnosti za zdravlje primatelja i naravno, svoje osobno zdravlje.

Kako se daruje krv?

Darivanje krvi jednostavan je postupak te se prije svakog darivanja krvi obavlja provjera zdravstvenog stanja darivatelja. Vrši se provjera količine željeza u krvi brzom metodom, iz kapljice krvi dobivene laganim ubodom u jagodicu prsta. Obavlja se kratki  razgovor s liječnikom uz provjeru dosadašnjeg i sadašnjeg zdravstvenog stanja darivatelja. Pregled liječnika obuhvaća provjeru krvnog tlaka i provjeru rada srca. Tek kada liječnik utvrdi da smiješ dati krvi, kreće postupak uzimanja krvi.

Prema informacijama sa stranica Hrvatskog zavoda za transfuzijsku medicinu, nakon što se utvrdi da osoba može darivati krv, tada se smješta na krevet za davanje krvi. Iskusni zdravstveni tehničar odabire venu u lakatnoj jami i bezbolno uvodi iglu u venu. Igla je povezana s plastičnom vrećicom u koju se daje krv. Samo darivanje krvi traje 8 do 12 minuta. Igla i plastična vrećica za uzimanje krvi su sterilne i samo za jednokratnu uporabu, odnosno mogu se primijeniti samo za jednokratno darivanje. Davatelju nakon darivanja krvi slijedi kratkotrajni odmor uz osvježenje i lagani obrok. Sveukupno, darivanje krvi ti može oduzeti oko 30 minuta tvog vremena, a nekome će spasiti život.

Pročitaj savjet stručnjaka kako povisiti razinu željeza u krvi!

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.