Zdravlje 11. travnja 2025.

Projekt "Snažne žene": Besplatna skrb za žene s posljedicama onkološkog liječenja

Foto: Igor Soban/PIXSELL Ivana Kalogjera iz udruge "Nismo same"
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Udruga "Nismo same" i Poliklinika Ribnjak predstavile su u petak projekt "Snažne žene", koji ženama oboljelima od karcinoma nudi besplatnu stručnu skrb i rehabilitaciju, s ciljem sustavnog rješavanja dugoročnih posljedica onkološkog liječenja, koje javno zdravstvo zanemaruje.

Projektom "Snažne žene" po prvi put sustavno se adresiraju dugotrajne posljedice onkološkog liječenja, koje često ostaju neprepoznate u javnom zdravstvenom sustavu. Provodi se uz institucionalnu podršku Grada Zagreba, a obuhvaća članice udruge koje su prošle onkološko liječenje i suočavaju se s raznim nuspojavama, od kroničnih bolova i osteoporoze do psiholoških posljedica.

"U 20 godina rada naučili smo da medicina nije samo liječenje bolesti, već briga za čovjeka u cijelosti," izjavio je dr. Milan Milošević, osnivač Poliklinike Ribnjak, dodajući da projekt "Snažne žene" za njih predstavlja ne samo profesionalnu odgovornost, već i ljudsku obvezu.

Predsjednica udruge "Nismo same" Ivana Kalogjera ističe kako mnogim ženama nakon onkološkog liječenja najviše nedostaje stručna podrška. "Mnoge članice suočavaju se s bolovima, umorom, slabljenjem imuniteta i osjećajem zapostavljenosti od strane sustava. Ovaj projekt ne pomaže samo u fizičkom oporavku, već vraća dostojanstvo i daje osjećaj da nismo same", poručila je Kalogjera.

Projekt je već naišao na snažan odjek među korisnicama. Mary Novosel, članica udruge, ističe da joj je terapija u Poliklinici Ribnjak pomogla ublažiti bolove i ubrzati oporavak od herpes zostera koji je nastao zbog pada imuniteta. Rehabilitacija je vratila nadu u normalan život i Tanji Kocković Zaborski, koja se suočila s rakom dojke. "Imam stalne bolove, ukočenu kralježnicu, ruke mi otiču. Lijekovi mi više ne pomažu, a injekcije ne djeluju. Liječnici često kažu da 'to nije primjerena bolest' i da se moram snaći," ispričala je i dodala: "Kad sam došla ovdje, bila sam slomljena, ali prvi put sam osjećala da nekome stvarno jest stalo".

Za Goranku Perc, koja se bori s osteoporozom nakon liječenja, najvrjednije je bilo stručno vodstvo tijekom rehabilitacije te naglasila da bi svaka žena koja je prošla onkološko liječenje trebala imati pristup takvoj skrbi.

Projekt je prepoznat i na institucionalnoj razini. Pomoćnica pročelnice zagrebačkog Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Mirela Šentija Knežević naglasila je da Grad snažno podupire inicijativu koja spaja stručnost i humanost. "Iako Grad rijetko surađuje s privatnim zdravstvenim ustanovama, ova inicijativa nije usmjerena na profit, već na pomoć ženama u najtežim trenucima. Rano otkrivanje bolesti može spasiti život – ako projekt pomogne samo jednoj osobi, učinili smo mnogo", naglasila je.

Projekt "Snažne žene" zamišljen je kao dugoročni model skrbi koji bi mogao postati primjer dobre prakse u Hrvatskoj. Organizatori se nadaju da će se u budućnosti uključiti šira zajednica, uključujući zdravstvene djelatnike, institucije i medije.

"Žene nisu same. A zdravlje nije privilegij – već pravo," poručuju iz udruge "Nismo same".

Možda te zanima... Nove granice u onkologiji: Europski zdravstveni sustavi pokazuju izvrsnost u prevenciji raka i skrbi za pacijente Zdravlje

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.