Zdravlje 05. veljače 2025.

Nove granice u onkologiji: Europski zdravstveni sustavi pokazuju izvrsnost u prevenciji raka i skrbi za pacijente

Foto: Unsplash+
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Rak je i dalje glavna zdravstvena prijetnja u Europi, s udjelom od 25 posto od ukupnog broja slučajeva u svijetu i više od 20 posto smrtnih slučajeva u globalnim razmjerima, unatoč tome što Europa ima manje od deset posto svjetske populacije.

Tehnološki napredak poboljšava stope preživljavanja, a europski zdravstveni sustavi pokazuju izvrsnost u prevenciji raka i skrbi za pacijente.

Uoči Svjetskog dana borbe protiv raka, Europski patentni ured (EPO) 3. veljače 2025. objavio je svoju drugu studiju pod nazivom ”Nove granice u onkologiji“, o tehnologijama povezanim s rakom, koja daje dubinsku analizu najbrže rastućih tehnoloških područja u borbi protiv raka, uključujući staničnu imunoterapiju (gdje se broj prijava patenata između 2015. i 2021. povećao na 37,5 posto), gensku terapiju (+31 posto) i analizu slike (+20 posto).

Studija pokazuje da Europa, u usporedbi sa SAD-om i Kinom, gubi udjele patentnih prijava u područjima visokog rasta inovacija u borbi protiv raka, padajući u prosjeku za pet postotna boda u navedena prva tri najbrže rastuća područja. Međutim iz studije je vidljivo i da je Europa dom najvećeg broja startupova povezanih s onkologijom, s oko 1500 subjekata, u usporedbi s 1325 u SAD-u.

Europski startupovi u području onkologije

Među državama članicama EPO-a Ujedinjeno Kraljevstvo predvodnik s 290 startupova povezanih s onkologijom, a slijede ga Francuska s 246 i Njemačka s 208. Međutim, vidljiv je oštar kontrast u fazama rasta: dok Europa ima više startupova u početnim i ranim fazama rasta, SAD značajno nadmašuje Europu u podizanju (skaliranju) startupova na višu razinu poslovanja.

Tako je gotovo 40 posto američkih startupova povezanih s rakom doseglo naprednu razinu poslovanja, u usporedbi sa samo 24 posto u EU i manje od 27 posto u drugim državama članicama EPO-a, što naglašava izazove s kojima se europski startupovi suočavaju u uspješnom skaliranju i poslovanju.

Istraživački centri i sveučilišta igraju ključnu ulogu u inovacijama protiv raka. Gotovo polovica svih patenata u području onkologije, iz zemalja EU-a između 2010. i 2021. potječe sa sveučilišta, javnih istraživačkih organizacija ili bolnica. Osim izravnog patentiranja, više od 12 posto prijava patenata u EU-u povezanih s rakom potječe iz istraživačkih institucija, ali su ih podnijele tvrtke. U ostalim državama članicama EPO-a, istraživačke institucije doprinijele su s gotovo 30 posto svih patenata, a 6,4 posto prijavile su tvrtke.

U svjetlu izvješća Marija Draghija o budućnosti europske konkurentnosti, nalazi ove studije služe kao poziv za buđenje europskih onkoloških inovacijskih sustava. S obzirom da se tehnologije za borbu protiv raka brzo razvijaju i šire neočekivanim smjerovima, Europa mora odgovoriti na ove izazove kako bi zadržala konkurentsku prednost u inovacijama u zdravstvu i spasila živote.

Vibrantni europski onkološki startupovi svijetla su točka, ali im je potrebno ulaganje i potpora kako bi razvili svoje izume i povećali njihov broj.

Predsjednik EPO-a António Campinos 

Možda te zanima... Rani simptomi raka koje ignoriraju žene i muškarci Zdravlje

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.