Jedna od predrasuda o HPV-u je da ga imaju samo spolno aktivne osobe, međutim HPV je pronađen i kod djevica, a genitalni kondilomi opisani su i kod djece. Znači da bi netko imao HPV nije neophodno da bude spolno aktivan, budući da se virus nalazi u koži anogenitalne regije. Kako bi zaštitila svoje zdravlje bitno je da znaš kako se sve HPV prenosi.
- Virus HPV-a prenosi se direktnim kontaktom sa zaraženom kožom i sluznicom.
- Tri glavna načina prijenosa HPV-a su seksualnim odnosom u što spada vaginalni, analni i oralni kontakt sa zaraženom osobom.
- Rano stupanje u intimne odnose i često mijenjanje seksualnih partnera predstavlja povećani rizik od obolijevanja.
- Istraživanje je pokazalo da sa svakim novim seksualnim partnerom raste mogućnost zaraze za 15%.
- Jedini način prijenosa HPV-a s roditelja na dijete je infekcija prilikom poroda s majke na novorođenče.
- Virus HPV-a može preživjeti u povoljnim uvjetima, u izlučevinama i na sobnoj temperaturi, iako je to malo vjerojatan način prijenosa.
- Iako većina zaraženih HPV-om ne razvije nikakve simptome bolesti, može uzrokovati širenje infekcije.
HPV se ne prenosi:
- Preko WC školjki - virus HPV ne može dugo preživjeti izvan tijela domaćina pa je zaraza putem WC-a nemoguća.
- Na javnim kupalištima - HPV se prenosi direktnim kontaktom s kožom i sluznicom zaraženog te se kupanjem u bazenu ne može prenijeti.
- Zbog loše osobne higijene - HPV živi unutar epitelnih stanica, a ne na površini kože i zato osobna higijena ne utječe na dobivanje i širenje infekcije.
- Držanjem za ruke - HPV može uzrokovati bradavice na rukama koje su izrazito zarazne, ali bradavice s ruku ne mogu se prenijeti na genitalno područje i obrnuto. Genitalna HPV infekcija prenosi se isključivo spolnim kontaktom.
- Genetskim nasljeđem - HPV se ne može prenijeti genetski, jedini način prijenosa HPV-a s roditelja na dijete je infekcija prilikom poroda s majke na novorođenče.
Kako pomoći spriječiti bolesti povezane s HPV‑om
Postoje načini na koje i muškarci i žene mogu pridonijeti vlastitoj zaštiti od bolesti koje uzrokuje HPV.
Cijepljenje - Cjepiva protiv HPV‑a mogu zaštititi i muškarce i žene od raka i drugih bolesti koje uzrokuje HPV. Cijepljenje protiv HPV‑a dostupno je u Republici Hrvatskoj kao dio nacionalnog programa cijepljenja protiv HPV‑a kojem je cilj pridonijeti zaštiti od bolesti povezanih s HPV‑om koje uzrokuje HPV tipa 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58.
Probir na rak vrata maternice - Ministarstvo zdravlja Republike Hrvatske pokrenulo je nacionalni program za rano otkrivanje raka vrata maternice koji obuhvaća sve žene u Hrvatskoj u dobi od 25 do 64 godine. U sklopu ovog programa žene se poziva na preventivni ginekološki pregled koji uključuje Papa test svake tri godine. Cilj tog organiziranog probira je uključiti što više žena u rano otkrivanje raka vrata maternice, smanjiti učestalost invazivnog raka vrata maternice za 60% i smanjiti smrtnost zbog raka vrata maternice za 80%.
Korištenje prezervativa (za spolno aktivne osobe) - Ako se koriste svaki puta i na pravilan način, prezervativi mogu smanjiti rizik od infekcije HPV‑om. Međutim, HPV može zaraziti i područja koja nisu prekrivena prezervativom, što znači da oni ne pružaju potpunu zaštitu od HPV‑a.