Princeza od Walesa objavila je fotografiju kojom naglašava svoje vjerovanje u ljekovitu moć prirode i 'šumsko kupanje'.
Na fotografiji koju je uslikao njezin sin šestogodišnji princ Louis, Kate Middleton stoji na srušenom stablu u maglovitoj šumi. Fotografija je popraćena inspirativnim citatom: "Ne zaboravite njegovati sve ono što leži onkraj bolesti". Vojvotkinja od Cambridgea (43) dugo je zagovarala tzv. kupanja u šumi, puno prije nego što je njezina dijagnoza raka otkrivena u ožujku prošle godine.
"Svi počeci vode u staru japansku metodu resetiranja organizma koju oni stoljećima primjenjuju pod nazivom Shinrin - yoku što je laički prevedeno kupanje u šumi. Nije to nikakvo kupanje nego uranjanje u sve one mirise koja šuma daje i bivanje u takvom prostoru uz razne dodatne radnje poput meditacije i slušanja zvukova, udisanja mirisa i slično dobije se jedan potpuni reset kako duševni tako i tjelesni sa puno dodatnih obnavljajućih funkcija svakog organa ponaosob", objasnila je za 24sata Jasna Vukas, predsjednica udruge Vrelo života koja promiče vrijednosti zdravog življenja.
Kate je navodno koristila kupanje u šumi kao inspiraciju za vrt koji je dizajnirala za Chelsea Flower Show 2019. Uz temu 'Povratak prirodi', vrt, koji je sadržavao most preko žuborećeg potoka i neobičnu drvenu kućicu, osmišljen je kako bi naglasio Katein rad na promicanju dobrobiti boravka na otvorenom za fizičko i mentalno zdravlje. "Vjerujem da provođenje vremena na otvorenom dok smo mladi može igrati ulogu u postavljanju temelja da djeca postanu sretne, zdrave odrasle osobe", rekla je Kate 2019. godine.
Studije pokazuju da provođenje vremena u šumi može pomoći u regulaciji krvnog tlaka, otkucaja srca, raspoloženja, pa čak i ojačati imunološki sustav. Istraživanja Medicinske škole Nippon u Tokiju pokazuju da bi kupanje u šumi moglo imati izravan učinak na imunološki sustav, točnije naše prirodne ubojice, odnosno NK stanice koje nas štite od virusa i stvaranja tumora. Kod pacijenata je primijećeno značajno povećanje aktivnosti njihovih NK stanica u tjednu nakon posjeta šumi, s pozitivnim učincima koji su trajali mjesec dana nakon toga. Druga su istraživanja sugerirala da bi kupanje u šumi moglo imati koristi u liječenju raka te da može pomoći ljudima da se oporave od zahtjevnog liječenja bolesti.
Zasebna studija koju su proveli stručnjaci s japanskog sveučilišta Chiba mjerila je razinu hormona stresa kortizola, krvni tlak i broj otkucaja srca kod sudionika tijekom dana provedenog u gradu, ponavljajući testove tijekom 30-minutnog posjeta šumi. Zagovornici također ističu da je Japan uključio 'kupanje u šumi u svoj nacionalni zdravstveni program, što je možda dio razloga zašto je ta zemlja jedna s najnižim stopama srčanih bolesti u svijetu.
Drugo istraživanje pokazalo je da je 120 minuta kupanja u šumi svaki tjedan bilo dovoljno za smanjenje stresa među pacijentima. Znanstvenici još uvijek istražuju postoje li jedinstvena svojstva kupanja u šumi koja stoje iza navodnih učinaka jačanja zdravlja. Jedna teorija sugerira da bi organski spojevi fitoncidi, koje drveće emitira kako bi se zaštitilo od parazita i bolesti, mogli biti korisni za ljude utječući na njihov imunološki sustav.
Druga su objašnjenja jednostavnija, jer su ljudi evoluirali u prirodnom okruženju i tek je u zadnjih nekoliko stoljeća život u gradovima postao norma. Prema toj logici povratak prirodi kroz kupanje u šumi djeluje kao ponovno postavljanje naših unutarnjih bioloških sustava na evolucijske zadane postavke.