Tamponi nekoliko marki koje potencijalno koriste milijuni žena svaki mjesec mogu sadržavati otrovne metale poput olova, arsena i kadmija, pokazalo je novo istraživanje koje je vodio istraživač s Kalifornijskog sveučilišta u Berkeleyju.
Istraživači su pregledali 18 linija proizvoda od 14 marki i otkrili koncentracije nekoliko toksičnih metala, prema studiji objavljenoj u Environment International. Posebno su tražili arsen, barij, kalcij, kadmij, kobalt, krom, bakar, željezo, mangan, živu, nikal, olovo, selen, stroncij, vanadij i cink - i pronašli su "mjerljive koncentracije svih 16 procijenjenih metala", piše People.
"Koncentracije olova bile su veće u neorganskim tamponima, dok je arsen bio veći u organskim tamponima", navodi se u studiji. "Nijedna kategorija nije imala dosljedno niže koncentracije svih ili većine metala".
Nalazi studije posebno su zabrinjavajući zbog jedinstvene biologije vagine, koja ima propusniju kožu od ostalih dijelova tijela. Istraživači su također istaknuli da "vaginalno apsorbirane kemikalije ne prolaze kroz metabolizam prvog prolaza i detoksikaciju kroz jetru i umjesto toga izravno ulaze u sustavnu cirkulaciju".
Marke korištene u studiji nisu imenovane, no bile su dostupne za kupnju u SAD-u, Velikoj Britaniji i Grčkoj. "Propisi u SAD-u, EU i Velikoj Britaniji koji štite potrošače od potencijalnih kontaminanata u tamponima gotovo da i ne postoje, a niti jedna od tih vlada ne zahtijeva od proizvođača da testiraju svoje proizvode na štetne kemikalije, uključujući metale", navode u studiji.
"Još ne možemo reći da žene ne bi trebale koristiti tampone. Zasad znamo da su metali prisutni u svim uzorcima koje smo testirali. No, još ne znamo ispuštaju li se metali iz tampona i apsorbira li ih tijelo. Stoga još ne možemo procijeniti u kojoj mjeri (ako uopće postoje) metali u tamponima pridonose bilo kakvim zdravstvenim problemima," rekla je Jenni Shearston, glavna autorica studije i postdoktorandica na Školi javnog zdravstva Berkeley Sveučilišta u Kaliforniji, za CBS MoneyWatch.
"Naše istraživanje naglašava potrebu za više testiranja toksičnih spojeva u proizvodima koje svakodnevno koristimo i boljim označavanjem kako bi korisnici mogli donositi informiranije odluke", dodala je Shearston.
Američka Agencija za hranu i lijekove rekla je za CBS MoneyWatch da preispituje nalaze studije.
"Iako korištena kemijska metoda pokazuje da su ti metali prisutni u tamponima testiranim u laboratoriju, studija ne procjenjuje oslobađaju li se metali iz tampona kada se koriste u tijelu. Također se ne bavi pitanjem može li neki metal, ako se oslobodi, apsorbirati u vaginalnu sluznicu ili, naknadno, u krvotok", izjavio je glasnogovornik agencije. "Planiramo pomno procijeniti studiju i poduzeti sve potrebne mjere kako bismo zaštitili zdravlje potrošača koji koriste ove proizvode".
Što je trovanje teškim metalima?
Do trovanja teškim metalima dolazi kada se mikroskopske molekule metala akumuliraju u tijelu nakon izlaganja. Teški se metali vežu za stanice i sprječavaju ih u obavljanju njihovih funkcija, što uzrokuje simptome koji bi mogli biti opasni po život ako se ne liječe.
Koji metali uzrokuju trovanje teškim metalima (toksičnost)?
Nekoliko metala može biti otrovno za tijelo. Najčešći toksični metali su:
- Olovo. Kontaminirana voda iz olovnih cijevi, baterija, boja, benzina, građevinskog materijala.
- Merkur. Tekućina u termometrima, žaruljama, zubnim amalgamskim ("srebrnim") plombama, baterijama, plodovima mora, lokalnim antisepticima.
- Arsen. Kreme za lokalnu upotrebu, herbicidi, insekticidi, pesticidi, fungicidi, boje, emajli, staklo, kontaminirana voda, plodovi mora, alge.
- Kadmij. Dim cigarete, metalna oplata, baterije.
- Talij. Rodenticidi, pesticidi, vatrometi.
Kako se netko može otrovati teškim metalima?
Možete se otrovati teškim metalima izlažući se njima. Teški metali nastaju prirodno unutar Zemljine kore. Svaki dan dolazimo u interakciju s malim količinama teških metala, primjerice kod mjerenja temperature živinim toplomjerom (ako ga još uvijek imate jer se takvi više ne prodaju u Hrvatskoj zbog Uredbe EU-a). Do trovanja teškim metalima dolazi kada metali uđu u vaše tijelo. To se može dogoditi ako ste izloženi velikoj količini metala uključujući:
- Konzumiranje puno hrane koja sadrži metale (riba).
- Voda za piće iz starijih vodoopskrbnih sustava.
- Rad s metalima na poslu.
- Uzimanje lijekova ili dodataka prehrani s visokim sadržajem metalnih elemenata.
- Rukovanje metalima ili proizvodima napravljenim s velikom količinom metala (poput boje ili pesticida) bez korištenja osobne zaštitne opreme.
Većina metala koji uzrokuju trovanje su u mikroskopskom (molekularnom) obliku kada uđu u tijelo. Tako su mali da ih nećete moći vidjeti, a mogu ući u tijelo:
- Upijajanjem u kožu.
- Udisanjem sićušnih metalnih molekula.
- Konzumiranjem metala iz hrane ili vode.
Koji su simptomi trovanja teškim metalima?
Znakovi i simptomi razlikuju se za svaku vrstu metala i variraju u težini ovisno o izloženosti tijela. Prema klinici Cleveland, simptomi mogu uključivati:
- Bolove u trbuhu.
- Drhtavicu ili nisku tjelesnu temperaturu.
- Dehidraciju.
- Proljev.
- Osjećaj slabosti.
- Mučninu ili povraćanje.
- Osjećaj grebanja u grlu.
- Utrnulost ili osjećaj bockanja u rukama i stopalima.
Ozbiljni simptomi trovanja teškim metalima koji mogu biti opasni po život uključuju:
- Abnormalne otkucaje srca (aritmija).
- Anemiju.
- Oštećenje mozga i gubitak pamćenja.
- Teškoće u disanju.
- Oštećenje bubrega.
- Oštećenje jetre.
- Pobačaj kod žena koje su trudne.
- Rizik od razvoja raka.
Ako osjetite ozbiljne simptome nakon izlaganja teškom metalu, odmah potražite hitnu medicinsku pomoć.
Kako se liječi trovanje teškim metalima?
Liječenje trovanja teškim metalima razlikuje se ovisno o vrsti metala koji se nakupio u vašem tijelu. Cilj tretmana je ukloniti metal iz tijela. Liječenje može uključivati:
- Uzimanje kelirajućih sredstava za uklanjanje toksičnih metala iz vašeg tijela putem urina.
- Ispumpavanje želuca (ispiranje želuca).
- Hemodijaliza za zatajenje bubrega.
- Lijekovi za liječenje simptoma.
Neki metali, poput kadmija, ne mogu se ukloniti iz tijela. U tijeku su istraživanja kako bi se pronašao lijek za trovanje kadmijem.
Što ne možete jesti ili piti ako se otrujete teškim metalima?
Ako ste otrovani teškim metalima, trebali biste izbjegavati jesti i piti namirnice koje sadrže metale, osobito plodove mora poput ribe. Ako živite u okruženju gdje bi vaša voda mogla biti kontaminirana teškim metalima, nemojte piti vodu iz slavine. Umjesto toga, pijte filtriranu ili flaširanu vodu.
Kojim lijekovima se liječi trovanje teškim metalima?
Postoji nekoliko dostupnih lijekova za uklanjanje teških metala iz tijela. Ovi lijekovi su kelirajuća sredstva koja privlače metal na komponente u lijeku, a zatim izbacuju metal iz tijela kao otpad u mokraći. Uobičajeni kelirajući agensi uključuju:
- Dimerkaprol.
- Dimerkapto jantarna kiselina.
- Etilendiamintetraoctena kiselina (EDTA).
- Penicilamin.
Ovi kelirajući agensi obično se daju osobama s teškim trovanjem teškim metalima intravenozno kako bi se lijek polako distribuirao u vaše tijelo. Kelatni agensi također se mogu vezati za zdrave metale i minerale u tijelu, tako da će liječnik pažljivo pratiti kako tijelo reagira na liječenje.
Kelatni agensi nisu sigurni za ljude s dijagnosticiranom bolešću srca i zatajenjem bubrega.
Koliko brzo nakon tretmana ćete se osjećati bolje?
Količina vremena između tretmana i vremena kada ćete se osjećati bolje ovisi o količini metala u vašem tijelu koji je potrebno ukloniti. Nakon početka liječenja, mogli biste primijetiti smanjenje simptoma unutar nekoliko sati, a drugi slučajevi mogu trajati nekoliko mjeseci uz kontinuirano liječenje.
Liječenje može biti duže za osobe s teškim simptomima koji utječu na funkciju njihovih organa.
Izvori za članak: CBS MoneyWatch, Cleveland Clinic, People.