Okrutnom igrom sudbine muškarac koji je transplantacijom dobio novu jetru za liječenje raka na kraju je obolio od drugog oblika raka i umro.
Neimenovani muškarac (69) iz Arizone imao je cirozu i presađena mu je jetra od preminulog donora 2019. godine. Transplantacija je bila uspješna, no mjesecima kasnije muškarac je razvio agresivan i uznapredovali oblik raka. Biopsijom je otkriveno da se rak izrazito razlikovao od bolesti koju je muškarac imao prije transplantacije jetre. Na temelju niza laboratorijskih rezultata, liječnici su utvrdili da novi rak jetre potječe od donora. I dok je čovjeku na kraju dijagnosticiran rak pluća, tumori su neočekivano bili ograničeni samo na njegovu novu jetru, piše Daily Mail.
Slučajevi 'transplantiranog' raka iznimno su rijetki i ne postoje statistički podaci o toj temi - samo je nekolicina sporadičnih slučajeva dokumentirana u medicinskoj literaturi. "Prema našim saznanjima, ovo je jedini slučaj u literaturi koji opisuje rak pluća koji potječe od presađene jetre bez poznate malignosti kod donora", napisali su liječnici u izvješću o slučaju.
Muškarcu je prvobitno bila potrebna transplantacija jetre jer je razvio alkoholnu cirozu - bolest jetre koja uzrokuje ožiljke na organu zbog pretjeranog pijenja - i hepatocelularni karcinom (HCC), vrstu raka jetre. Ali skeniranje tijela nije pokazalo znakove raka nigdje drugdje u tijelu, dodali su liječnici u izvješću. Dok je liječnički tim prvotno pokušao minimalno invazivnim postupcima pokušao pomoći muškarcu, pogoršala mu se funkcija jetre i presađivanje se smatralo neophodnim. Šest mjeseci nakon početne dijagnoze podvrgnut je transplantaciji jetre u klinici Mayo u Phoenixu, Arizona.
Četiri mjeseca kasnije, rutinski ultrazvuk otkrio je dvije čvrste mase u njegovoj jetri. Iako mase nisu bile viđene na prethodnim pretragama, liječnici su ih još uvijek smatrali "neodređenima". Muškarac je potom morao i na CT pomoću kojeg su otkrivene tri nove mase. Šest tjedana kasnije, magnetska rezonanca pokazala je "nebrojene jetrene mase".
Biopsije su potvrdile "slabo diferencirani karcinom", što ukazuje na agresivan i uznapredovali oblik metastatskog raka pluća. "Obilježja tumora bila su izrazito drugačija od onih prethodnog HCC-a. Zbog ovih nalaza smo sumnjali na zloćudnu bolest koju prenose donori. Analiza temeljena na lančanoj reakciji polimeraze (PCR test) snažno je sugerirala da novodijagnosticirani metastatski karcinom u jetri potječe od donora", dodali su liječnici.
To sugerira da je donor organa imao nedijagnosticiran, uznapredovali rak pluća koji se proširio na njegovu jetru. Povijest bolesti 50-godišnjeg preminulog donora ukazivala je na to da je pušio, ali nije imao povijest tumora pluća ili raka općenito. Također, testiranjem prije donacije nisu se otkrili nikakvi tumori, a nakon pregleda pluća donora liječnici nisu otkrili nikakve razloge za zabrinutost.
Zbog širenja raka, primatelj organa nije imao pravo na još jednu transplantaciju jetre, a doze lijekova protiv odbacivanja transplantiranog organa morale su biti smanjene. Muškarac je primio lijekove za kemoterapiju i činilo se da se rak stabilizira, ali naknadno skeniranje pokazalo je da je rak uznapredovao. Muškarac je umro otprilike šest mjeseci nakon transplantacije. "Napredovanje jetrenih metastaza i smanjeni imunosupresivni agensi doveli su do zatajenja jetre i smrti pacijenta", rekli su liječnici.
U izvješću o slučaju navodi se da je rak pluća s metastazama na jetri koji potiče od donora prijavljen samo jednom kod 41-godišnjeg muškarca za čijeg je donora otkriveno da ima rak pluća nekoliko dana nakon transplantacije. Ali ovo je prvi poznati slučaj raka dobivenog od donora bez poznatih karcinoma.
"Transplantirani" slučajevi raka iznimno su rijetki. Pregled slučajeva iz 2013. objavljen u časopisu Cold Spring Harbor Perspectives in Medicine navodi da ne postoji procjena rizika za prijenos raka s donora na primatelja te da postoje ograničeni podaci o toj temi. "Učestalost bilo kakvog prijenosa raka je toliko niska da su sporadični izvještaji o slučajevima glavni izvor informacija", napisali su autori izvješća.
Ranijim pregledom iz 1993. kojim su se proučavali podaci iz 1970-ih također je otkriveno da postoje samo povremena izvješća o raku prenesenim donacijom organa. "Niska učestalost i vrlo varijabilni stadij raka znači da su konačni izračuni rizika nemogući", dodali su autori izvješća iz 2013. Međutim, autori su rekli da podaci "vrlo vjerojatno podcjenjuju pravu incidenciju". Koristeći ograničene dostupne podatke, autori izvješća iz 2013. otkrili su da karcinomi za koje se zna da su se barem jednom prenijeli s donora na primatelja uključuju rak dojke, rak debelog crijeva, rak jetre, rak pluća, melanom, rak jajnika, rak prostate i rak bubrega.