Zdravlje 01. travnja 2025.

5 čestih pogrešaka prilikom pranja zuba koje mogu naštetiti vašem osmijehu

zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Mnogi ljudi misle da znaju kako pravilno prati zube, no često nisu ni svjesni da čine pogreške. Stomatolog je objasnio pravilnu tehniku pranja zuba, razotkrivši nekoliko uobičajenih zabluda koje mnogi imaju.

Unatoč tome što većina vjeruje da zna kako pravilno prati zube, prema riječima kanadskog stomatologa Arasha Ravanbakhsha, to nije uvijek slučaj. Evo koje pogreške najčešće činimo.

Prejaki pritisak prilikom četkanja

Ako pokušavate posvijetliti svoj osmijeh, možda vam se kao najbolje rješenje čini malo jače četkanje, ali to je daleko od istine.

"Samo zato što jače četkate zube ne znači da ih time i temeljitije čistite", objasnio je stomatolog za New York Post. "Zapravo, to može oštetiti vaše zube i desni.  Za sigurno i pravilno čišćenje zuba koristite četkicu s mekim vlaknima ili električnu četkicu za zube."

"Još jedna jednostavna tehnika za smanjenje pritiska prilikom četkanja zubi je jednostavno držanje četkice sa samo tri prsta. Na taj će način pritisak biti manji nego kad koristite cijelu ruku", dodao je.

"Doručak pa pranje zuba"

Ako jedete obilan, ali mastan doručak, možda mislite da je najbolje rješenje za bijele zube da ih operete tek nakon što pojedete i popijete kavu ili sok od naranče.

Ravanbakhsh objašnjava kako je to uobičajena zabluda i dodaje: "Stomatolozi preporučuju pranje zubi ujutro prije doručka, jer to uklanja naslage i bakterije iz usta nakupljene tijekom spavanja. Pasta za zube također pruža bolju zaštitu od kiselih namirnica, dok sama tehnika pranja zubi pokreće proizvodnju sline, koja pomaže u razgradnji hrane."

"Danas sam dva puta oprao/oprala zube"

Ako ste bili kod stomatologa, vjerojatno su vam preporučili dodatne korake za zaštitu vaših zuba, poput čišćenja koncem.

Stomatolog je istaknuo kako provedena znanstvena istraživanja sugeriraju da čišćenje zubnim koncem prije samog pranja zubi pomaže u uklanjanju još više naslaga. Dodao je i da bismo zube, osim što ih peremo, trebali čistiti koncem barem jednom dnevno.

Ispiranje usta nakon četkanja

Vaša uobičajena praksa je da operete zube, stavite glavu pod slavinu, uzmete vodu u usta, isperete usta i zatim sve ispljunete.

To je velika pogreška.

“Nakon što ste oprali zube, trebali biste ispljunuti ostatke paste za zube”, objasnio je Ravanbakhsh. "Ispiranjem usta vodom odmah nakon pranja zuba ispirete i fluorid koji je tu da pomogne u prevenciji karijesa."

Četkanje slijeva nadesno

To je nešto što svi radimo, zgrabite svoju četkicu za zube i jednostavno četkate slijeva nadesno, ili kako god to činite, a ono što bismo zapravo trebali raditi je odvojiti vrijeme za svaki pojedinačni zub.

Ako izračunate to je otprilike četiri sekunde po zubu – a odrasli imaju 32 zuba... osim ako, naravno, neki nisu ispali!

"Možda mislite da je vaša metoda četkanja zuba učinkovita i da ne šteti, ali na taj način mogli biste propustiti neka mjesta. Ne preporučuje se jednostavno četkanje zubi širokim potezima slijeva nadesno", rekao je stomatolog.

"Umjesto toga fokusirajte se na svaki zub posebno, nježno ga masirajući naprijed-natrag ili kružnim pokretima. Držanje četkice za zube pod kutom od 45 stupnjeva također je korisno jer vam pomaže da dosegnete sve male kutke i teško dostupna mjesta u ustima." Ravanbakhsh je dodao da bismo također trebali četkati i jezik.

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.