Navedeni recept temelji se na principima Ayurvede i kineske medicine kao i moderne znanosti. Recept je prikladan kao podrška radu jetre, žučnog mjehura te cjelokupnog zdravlja.
CleanseJoy Evidence Based Cleansing odakle je preuzet navedeni recept je zajednica naturopata i izdavača internetskih publikacija na temu prirodnog liječenja osnovana s namjerom da potaknu ljude na zdrav život tako da im kako oni tvrde donose informacije utemeljene na dokazima.
Sastojci:
- 2 stabljika celera
- 1/2 vezice špinata
- 2 srednje mrkve
- 1 mala cikla
- 2, 5 cm korijena đumbira
- 1 mali limun
- 1 srednje velika jabuka
- nekoliko kapi biljnog pripravka za čišćenje jetre (primjerice na bazi sikavice ili u kombinaciji biljaka koje podržavaju rad jetre poput maslačka, korijena cikorije, koprive. Dozirati prema uputama na kutiji proizvoda. Najbolje je kupiti kapi u ljekarni ili po preporuci certificiranog fitoterapeuta.)
- 2 srednje velika krastavca po izboru
- stevija po ukusu
- cimet po želji.
Priprema:
- Ogulte đumbir, ciklu i limun.
- Kroz sokovnik procijedite celer, špinat, mrkvu, ciklu, krastavce, limun, đumbir i jabuku.
- Pomiješajte i probajte. Možete dodati nekoliko kapi stevije kako bi napitak bio slađi ili dodajte još jednu jabuku u recept.
- Ako vam se sviđa okus cimeta, možete dodati i žličicu cimeta.
- Dodajte biljne kapi za čišćenje jetre
- Popijte odmah.
Možete mijenjati zeleno povrće pa umjesto špinata staviti kelj i dodati sok od pola grejpa.
Analiza sastojaka iz soka za čišćenje jetre
Cikla
Cikla je bogata antioksidansima, točnije betaninom koji je važan zbog enzima glutationa. Glutation je jedan od najvažnijih hranjivih sastojaka u tijelu te pomaže proizvodnji antioksidanata za održavanje staničnog zdravlja. Presudan je za detoksikaciju jetre, navodi se u istraživanju. Cikla ima širok spektar zdravstvenih prednosti (dobra je za krvožilni sustav, snižava visoki tlak) a sadrži i mnogo nutrijenata - folnu kiselinu, mangan, kalij, C vitamin, magnezij, željezo, bakar, fosfor i vitamin B6. Ljudi koji imaju oksalatni bubrežni kamenac (najčešće vrsta bubrežnog kamenca) trebaju biti oprezni i ne konzumirati previše cikle. Također, oni koji imaju gastrointestinalne tegobe ili sindrom iritabilnog crijeva, mogu osjetiti bol u želudcu nakon konzumiranja soka od cikle.
Mrkva
Prema istraživanjima, mrkva je bogata retinoičnom kiselinom koja može imati zaštitni učinak na jetru. Podaci sugeriraju da sok od mrkve može poboljšati funkcije jetre što može biti od koristi u slučajevima bezalkoholne bolesti masne jetre.
Celer
Celer je poznat po svojim protuupalnim i antioksidacijskim svojstvima. Iz tog razloga i zbog velike dostupnosti, celer možete pronaći u mnogim receptima za čišćenje i detoks. Prema nekim rezultatima istraživanja celer može regulirati povišene jetrene enzime (aspartat aminotransferaza AST, alanin aminotransferaza ALT i alkalna fosfataza ALP), kao i lipide u krvi.
Đumbir
Đumbir ima dugu povijest upotrebe kao prirodni lijek za probavne tegobe poput konstipacije, nadimanja, probavnih smetnji, mučnine i povraćanja. Kad očistite jetru đumbir će doprinijeti da vaš probavni sustav dobro funkcionira, tako da može učinkovito ukloniti sve toksine koje jetra izbaci tijekom čišćenja. Istraživanja sugeriraju da đumbir može poboljšati profil jetrenih enzima i ostale karakteristike bezalkoholnih masnih bolesti jetre.
Limun
Postoji mnogo razloga da u svoj sok za čišćenje jetre uvrstite sok od limuna ili limete. Prvi razlog je taj što limunov sok može poboljšati ukupnu sposobnost tijela za detoks i čišćenje, sigurno i učinkovito. Što se tiče prednosti čišćenja jetre limunovim sokom, istraživanja sugeriraju da limunov sok može regulirati povišenu razinu jetrenih enzima ALT i AST, kao i triacilglicerol i lipidnu peroksidaciju u jetri.
Špinat, kelj i drugo zeleno lisnato povrće
- Prema istraživanjima, antioksidativno djelovanje špinata može biti učinkovit način za poboljšanje rada jetre pa čak i smanjenje oštećenja jetre uslijed oksidativnog stresa.
- Kelj sadrži jedinstvene hranjive tvari i fitokemikalije koje djeluju detoksikacijski, potiču imunološki sustav i sprječavaju oksidativni stres. Sok od srodnika kelja kupusa, brokule, prokulice nije osobito ukusan pa je bolja opcija uvrstiti ih u jelovnik.
- Ako niste ljubiteljice kelja ili špinata možete upotrijebiti druge vrste lisnatog povrća jer također imaju povoljan učinka na jetru, prema istraživanjima.
Jabuke
Jabuke su poznate po brojnim zdravstvenim prednostima za zdravlje općenito, a pogotovo za jetru i žuč. Podaci iz istraživanja pokazuju da sok od jabuka (sok s pulpom) može regulirati različite jetrene enzime pa stoga može zaštititi jetru od oštećenja.
Je li mutni sok od jabuke bolji od bistrog ili čistog soka? Mutni sok od jabuke sadrži pektin i škrob koji se vade za dobivanje bistrog soka) i prema istraživanjima, četiri je puta bolji jer sadrži četiri puta veću koncentraciju polifenola od bistrog soka.
Iz tog razloga, možda ćete htjeti zadržati pulpu kad napravite sok od jabuke. Jabučna kiselina može utjecati i na otapanje žučnih kamenaca i olakšati njihov prolazak kroz žučni kanal.