Brašno je osnovna namirnica svakog kućanstva. Iako su u našem podneblju pšenično i kukuruzno brašno najzastupljeniji, mljevenjem bilo koje vrste žitarica dobiva se brašno zanimljive teksture koje svakako vrijedi uključiti u prehranu.
Tako je primjerice u nekim dijelovima svijeta popularno brašno od slanutka, soje ili pak kokosovo brašno, a dobra je vijest da su od nedavno mnoge vrste zdravijih vrsta brašna dostupne i kod nas.
"Nove" vrste brašna treba dobro upoznati kako bi recept uspio
Priprema kiflica, raznih tijesta, palačinki, kolača pa čak i pohanje mesa nezamislivo je bez brašna. No osim pšeničnog i kukuruznog brašna koji su najzastupljeniji postoje i neke druge 'nekonvencionalne' namirnice koje je moguće samljeti u prah i dobiti široku paletu brašna. Upotreba drugačijih vrsta brašna osigurava bogatstvo različitih tekstura i aroma, no zahtijeva i njihovo dobro poznavanje kako bi recept uspio. Stoga upoznaj bolje neobične vrste brašna.
Kokosovo brašno odlično je za kruh i peciva
Otkrij svojstva heljdinog, zobenog, lanenog i brašna od amaranta
- Heljdino brašno - dobiva se mljevenjem cijelog zrna ekološki uzgojene heljde. Tamno sive je boje i jače arome. Vrlo je kvalitetno i koristi se za pripremanje palente i kao dodatak brašnu ostalih žitarica, za pečenje tamnog kruha i peciva. Daje kruhu gustu teksturu i intenzivan okus. Pogodno je i za dodavanje smjesi za palačinke. Odličan je izbor za one koji u svoju prehranu ne uključuju namirnice koje sadrže gluten. Visoka nutritivna vrijednost zobi kao kompleksnog ugljikohidrata odličan je izvor energije. Bogato je magnezijem, selenom, cinkom i vitaminom E te pozitivno utječe na probavu.
- Zobeno brašno - dobiva se mljevenjem cijelog zrna ekološki uzgojene zobi, a ima sličan okus kao pšenično brašno, no malo je slađe. Koristi se za pripremu kruha, kolača, muffina kojima daje vlažnost i puni okus te pripremu popečaka i polpeta.
- Brašno od amaranta - amarant je žitarica koja obiluje bjelančevinama, vlaknima i nezasićenim masnim kiselinama. Poželjno je da se u receptima 20 posto brašna zamijeni brašnom amaranta kako bi se povećala hranjiva vrijednost hrane. Prirodno ne sadrži gluten i spada u niskoalergene namirnice.
- Laneno brašno - dobiva se finim mljevenjem ekološki uzgojenih sjemenki smeđeg lana. Obiluje bjelančevinama, nezasićenim masnim kiselinama i vlaknima. Koristi se za pripremu proteinskih napitaka, može se dodati u jogurt, svježi sir, žitarice, smjesi za palačinke i u razna druga tijesta za pekarske proizvode. Laneno brašno sadrži puno vlakana, bjelančevina, vitamina i mineralnih tvari. Lan je dobro koristiti zbog brojnih blagotvornih učinaka na očuvanje zdravlja.