Luk je jedna od onih namirnica koje volimo ili mrzimo. Onima koji spadaju u ovu drugu kategoriju život nije jednostavan budući da se luk nalazi gotovu u svemu u salatama, juhama, hamburgerima. A obožavatelji luka pak ne mogu , a da se ne zapitaju je li luk zdrav budući da zna teško pasti na želudac.
Čudesna svojstva crvenog luka
Ukratko i načelno, da luk je zdrav, a ovo su nutritivne vrijednosti jedne šalice sjeckanog, sirovog luka:
41 kalorija
0.12 g masti (0 g zasićene masti)
2 g proteina
15 g ugljikohidrata
3 g vlakana
7 g šećera
6 mg natrija
Luk se razlikuje po veličini, boji i okusu, ovisno o sorti. Vrste crvenog, žutog i bijelog luka nazivaju se još lukom za čuvanje jer se mogu dugo čuvati, a crveni je najljući i najslađi među njima. Crveni luk ima visok udio kvercetina, snažnog antioksidansa te veliku količinu ljekovitih sumpornih spojeva. Sadrži i ljekovite antocijanine koje mu daju crvenu boju. Ova namirnica dobar je izvor prehrambenih vlakana, vitamina B6, folata i mangana, a uz to je i vrlo dobar izvor vitamina C.
Jednako kao češnjak i luk se najčešće spominje u kontekstu održavanja zdravlja srca i krvnih žila. Ova 'poželjna osobina' luka rezultat je djelovanja aktivnih tvari za koje se vjeruje da pomažu u smanjenju povišene razine kolesterola i homocisteina u krvi te u smanjenju povišenog krvnog tlaka - vodećih čimbenika rizika za razvoj bolesti srca i krvnih žila. Kontinuiran unos luka, barem dva puta tjedno, povezan je sa značajnim smanjenjem rizika za razvoj raka crijeva i želuca.
"Luk je niskokalorična namirnica s pristojnom količinom vlakana, a osim toga ima još niz važnijih svojstava. Luk je snažan antioksidans jer sadrži polifenole, antocijanine i kvercetin koji mogu smanjiti rizik od raka. Ima protuupalna svojstva te doprinosi smanjenju bola i svraba, a pozitivno utječe i na crijeva", objasnila je Bonnie Taub-Dix, nutricionistica i autorica bloga Better Than Dieting.com i knjige Read It Before You Eat It.
Tko ga treba izbjegavati i zašto?
Crveni luk se ne preporučuje osobama s osjetljivim želucem jer ih može iritirati, a trebale bi ga izbjegavati i osobe s probavnim smetnjama. Također ga se ne preporučuje jesti uz večernji obrok jer izaziva pojačanu žeđ.
"Luk može izazvati plin i nadutost ili čak mučninu proljev i povraćanje (iako rijetko). To je zato što sadrže fruktozu, vrstu šećera koja može malo grublje djelovati na gastrointestinalni trakt. Dakle, osobe sa želučanim refluksom i sindromom iritabilnog crijeva trebale bi izbjegavati luk. Ali, čak i te osobe ako ga dobre podnose, mogu si ga povremeno priuštiti", rekla je Bonnie Taub-Dix.