Zima je i sezona prehlada što ne znači da trebaš odustati od sportskih aktivnosti na otvorenom, ali to nemoj činiti bez pripreme. Treneri Vincenzo Milano i Jes Woods savjetuju kako trčati po snijegu i hladnoći i izbjeći ozljede i pothlađivanje.
Drži se osvjetljenih staza i nemoj slušati glazbu dok trčiš
Zimi sunce izlazi kasnije i zalazi ranije, pa ako imaš posao od 9 do 17 vrlo je izvjesno da ćeš trčati po mraku. Milano savjetuje čega se trebaš pridržavati u tom slučaju: "Nosi svjetiljku pričvršćenu na glavi kao što to čine speleolozi. Istina je da ćeš izgledati pomalo čudno, ali tako ćeš izbjeći uganuća u slučaju da se posklizneš na led. Osim toga ultra maratonci stalno trče s lampama na čelu i nitko ih ne smatra čudacima radi toga.
Pazi na zvukove iz okoline i nemoj slušati glazbu ili razgovarati na mobitel dok trčiš. Važno je da osluškuješ zvukove jer ćeš tako izbjeći zaleđene površine ili zatrpane stepenice i slične zamke skrivene pod sniježnim pokrovom. Važno je i da se držiš samo dobro osvjetljenih staza.Također je dobro da trčiš što češće po istoj stazi jer ćeš je tako bolje upoznati i samim time izbjeći potencijalne opasnosti." Woods savjetuje noćnim trkačima da uz sebe uvijek imaju mobitel, zdravstvenu iskaznicu i novac u slučaju ozljede, žeđi i sličnih potreba.
Istezanje prije, joga nakon trčanja
"Ako naiđeš na dublji snijeg diži koljena više i ubrzaj korake kao da trčiš uz brdo te usmjeri pogled ispred sebe. Bitno je držati tempo kako bi se izbjegle ozebline po nogama, ukratko stalno se kreći", savjetuje Milano. Woods kaže da ćeš morati prilagoditi tempo snježnim uvjetima i da je normalno da će ti za uobičajeni broj prijeđenih kilometara trebati više vremena.Također ističe da su iznimno bitne pripreme prije trčanja po snijegu kao i pobrinuti se za oporavak tijela nakon treninga: "Prije trčanja treba se dobro istegnuti, a dobra je i topla kupka, a nakon treninga joga i topli oblozi."
Kada to radi redakcija, to izgleda otprilike ovako: