Iako je nošenje medicinskih maski postalo obavezno u brojnim zemljama, one se također ističu kao potencijalna prijetnja ekologiji.
Epidemija koronavirusa još ne jenjava, a maske su nam postale nametnuti "modni dodatak" već više od godinu dana. Iako nam pružaju zaštitu i sigurnost od zaraze i prijenosa bolesti, životinjama predstavljalju potencijalnu prijetnju za život. Dakle, iako maske usporavaju širenje zaraze, tu se javio onaj drugi, ekološki problem. Pitaš se kako pomoći u zaštiti prirode? S Veterinarskog fakulteta pojasnili su zašto bi prije odlaganja maski trebala prerezati gumice.
"Jednokratni zaštitni materijal, kao što su maske za lice i rukavice, predstavlja opasnost za brojne divlje životinje. Od početka COVID-19 pandemije do danas, zabilježeni su brojni slučajevi zapetljavanja ptica, riba, šišmiša, lisica, ježeva, rakova i hobotnica u gumice maski za lice ili gumice latex rukavica.
Zapetljavanje može uzrokovati akutne i kronične posljedice. Pod akutnim smatramo direktnu smrt utapanjem ili gušenjem dok u kronične posljedice ubrajamo iscrpljivanje životinja, nemogućnost hranjenja, ozlijede, infekcije ili amputacije što u konačnici također može rezultirati uginućem.
Ljubazno Vas molimo da prerežete gumice na maskama za lice i rukavice te ih odložite na za to predviđeno mjesto."
Jednokratni zaštitni materijal, kao što su maske za lice i rukavice, predstavlja opasnost za brojne divlje životinje. Od...
Objavljuje Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu u Utorak, 27. travnja 2021.