Koliko ima istine u izreci da su pseća usta zapravo čišća od ljudskih?
Kad vaš pas želi podijeliti svoju ljubav i poljupcima "napasti" vaše lice, možda se malo dvoumite. S jedne strane, on je vaš najbolji prijatelj i kako ga možete odbiti kada vam želi dati malo ljubavi? S druge strane, sigurno ste svjesni koliko bakterije i druge nečistoće s njegove njuške mogu negativno utjecati na vašu kožu.
Iako je povremeni prištić možda mala cijena za prihvaćanje ljubavi i privrženosti vašeg krznenog prijatelja, dermatolozi i veterinari za HuffPost otkrivaju trebate li ipak biti oprezni kada vam pas liže lice ili je pokoji pseći poljubac možda bezopasan.
Koliko su zapravo "čista" usta vašeg psa?
“Sva su usta 'prljava' u smislu da su puna mikroba,” rekla je dr. Tessa LeCuyer, docentica i veterinarska klinička mikrobiologinja na Sveučilištu Kalifornija, Davis School of Veterinary Medicine. “Usta psa nisu ništa čišća od usta čovjeka, budući da su oba puna stotina različitih vrsta bakterija,” dodala je.
Dok psi proučavaju svijet svojim nosom, mnoge privlače posebno dva izvora prepuna bakterija i parazita — izmet i strvina (truplo umrle životinje). I na krajnji užas vlasnika, mnogi psi vole pojesti jedan od ovih zabranjenih zalogaja. Dok LeCuyer kaže da, općenito, ljubav vašeg psa prema drugim "grickalicama" neće dovesti do bolesti, ona napominje da postoje neki paraziti i bakterije koje psi mogu pokupiti jedući izmet. "Psi mogu progutati bakterije poput salmonele iz izmeta drugih životinja", dodala je LeCuyer. “Psi koji jedu izmet drugih pasa izloženi su povećanom riziku od parazita poput valjkastih crva”.
Rekla je da rizik od toga da vaš pas pokupi određene patogene također može ovisiti o tome koja je životinjska "poslastica" njegov izbor. "Ptičji izmet ima veću vjerojatnost da sadrži salmonelu nego izmet sisavaca", rekla je LeCuyer. Nije iznenađenje da mikroskopske gadosti mogu živjeti u lešu životinje koju vaš pas odluči pojesti ili polizati. Međutim, unatoč popularnosti hranjenja pasa sirovim mesom posljednjih godina, ovaj trend mogao bi vašeg psa (i vas) izložiti riziku od bolesti. "Gutanje sirovog mesa, bilo strvine ili hrane, povećava rizik od izloženosti bakterijama koje se prenose hranom kao što su salmonela i listerija, a koje mogu uzrokovati bolest kod pasa, ali i ljudi", objasnila je LeCuyer.
Srećom, LeCuyer kaže da vlasnici pasa mogu drastično smanjiti rizik od preuzimanja bolesti od svog psa uz dobro pranje ruku – osobito nakon rukovanja svojim ljubimcem i/ili njegovim izmetom. A ako vaš pas ima naviku njuškati izmet i strvine, možda je vrijeme da primijenite pravilo bez ljubljenja u usne. "Prijenos bakterija ili parazita potencijalno bi se mogao dogoditi kada pas liže nekoga oko ili po ustima", rekla je LeCuyer.
Mogu li bakterije u ustima mog psa naškoditi mojoj koži?
Već imate visoko sofisticirani obrambeni sustav koji vas štiti od svih klica koje žive u ustima vašeg psa, kao i od svih drugih zagađivača iz okoliša, a to je vaša kože. "Većina potencijalno štetnih bakterija u psećim ustima može uzrokovati bolest kod osobe samo ako postoji pukotina na koži koja omogućuje bakterijama da inficiraju dublja tkiva", objasnila je LeCuyer.
Općenito, najčešći način na koji bakterije iz psećih usta mogu zaraziti dublja tkiva kože je ako vas ugrize. Dr. Danielle Dubin, dermatologinja i asistentica profesora dermatologije na Icahn School of Medicine na Mount Sinai, dodala je da su ugrizi pasa na rukama i licu, kao i duboki ugrizi, skloni infekcijama kože, osobito kod osoba s oslabljenim imunitetom. "Važno je da zdravstveni djelatnik procijeni ove vrste ozljeda kako bi se utvrdilo jesu li potrebni antibiotici", rekla je Dubin.
Iako je mnogo češće dobiti infekciju kože od ugriza psa nego od poljupca psa, stručnjaci ipak pozivaju na oprez ako vaš pas pokuša lizati područje na kojem bi barijera vaše kože mogla biti oslabljena. "Ako imate bilo kakve rane na koži, poput osipa, posjekotina ili prištića, pseća slina potencijalno može uzrokovati infekciju", rekla je dr. Jennifer Chen, dermatologinja i klinička profesorica dermatologije na Sveučilištu Stanford.
Uzmite u obzir stil maženja vašeg psa
Kada trebate odrediti koliko je "loše" da vam pas liže lice, razmislite o načinu na koji vaš pas izražava ljubav. Daje li vam vaš pas jedan brzi poljubac kad se vratite nakon dugog dana na poslu ili vas cijelog obliže?
"Vlažan poljubac ili dva vjerojatno neće uzrokovati probleme kod inače zdrave odrasle osobe s neoštećenom kožom", rekla je Dubin. "Međutim, opetovano lizanje, čak i kod zdravih odraslih osoba, nosi rizik od razvoja iritativnog kontaktnog dermatitisa".
Iako vaša koža vjerojatno može podnijeti poljubac ili dva vašeg psa s vremena na vrijeme, neprestano lizanje može uzrokovati neke probleme. “To može rezultirati osipom koji se sastoji od ljuštenja, suhe kože koja može pucati i krvariti i biti neugodna", rekla je Chen.
Drugi načini na koje pseća slina može utjecati na vašu kožu
Iako je većina zabrinuta zbog bakterija koje žive u ustima njihovih pasa, to nije jedini način na koji poljupci vašeg psa mogu iritirati vašu kožu.
Dubin ističe da bi neki pojedinci potencijalno mogli imati alergijsku reakciju na proteine u slini svog psa, što bi rezultiralo alergijskim kontaktnim dermatitisom. Međutim, čak i ako niste alergični na pse, Chen napominje da sama slina može iritirati kožu.
Drugi čimbenik rizika, prema Chen, jest da vaš pas može nenamjerno pokupiti i prenijeti iritanse na vašu kožu. Stoga, ako vaš ljubimac posebno voli njuškati oko primjerice otrovnog bršljana, dobro razmislite prije nego što mu dopustite da vam liže lice. "Ponekad pacijenti postanu alergični na proizvode za pse", dodala je Chen.
Tko ne bi trebao izbjegavati pseće poljupce?
Dok ljudi sa zdravom kožom s ne bi trebali imati problema sa psećim poljupcima s vremena na vrijeme, neki bi trebali biti oprezniji.
"Za osobe s već postojećim kožnim bolestima kao što su akne, rozaceja ili ekcem, pseća slina može izazvati pogoršanje bolesti i/ili kožne infekcije", rekao je Dubin. Dermatologinje također upozoravaju da ako imate bilo kakve posjekotine, osipe ili akne na licu, ne dopuštate psu da vas liže. "Pacijenti koji imaju medicinska stanja ili su na lijekovima koji rezultiraju supresijom imunološkog sustava također će biti izloženi većem riziku od infekcije", dodala je Chen.
Čuvajte se sastojaka za njegu kože koji mogu naštetiti vašem ljubimcu
Čak i ako nemate problema s povremenim izbijanjem prištića ili riskiranjem moguće infekcije kože zbog ljubavi prema svom ljubimcu, postoji još jedna stvar koju morate uzeti u obzir prije nego što dopustite psu da vas poljubi: određeni sastojci za njegu kože mogu potencijalno naškoditi vašem ljubimcu ako ih proguta.
"Ne dopustite da vaš ljubimac liže proizvode koje nanosite na kožu ii kosu", rekla je LeCuyer. Nekoliko sastojaka za njegu kože mogu biti štetni za kućne ljubimce. "Jedna od najvećih briga je ksilitol, koji može biti toksičan za pse čak i u relativno malim količinama, a nalazi se u mnogim proizvodima za njegu kože i pastama za zube". Iako su mnogi vlasnici pasa dobro svjesni prisutnosti ksilitola u žvakaćim gumama i drugim proizvodima bez šećera, možda ne znaju da se ovaj zaslađivač također koristi kao hidratantno sredstvo u nekim proizvodima za njegu kože.
Još jedan uobičajeni sastojak na koji treba obratiti pozornost je cinkov oksid. Iako ga dermatolozi vole zbog njegove sposobnosti da nježno štiti kožu od štetnih sunčevih zraka, može izazvati želučane tegobe ili alergijsku reakciju kod vašeg ljubimca ako ga proguta, prema Američkom društvu za sprječavanje okrutnosti prema životinjama (ASPCA).
Osim toga, ASPCA također upozorava da postoji niz topikalnih lijekova protiv bolova kao što su diklofenak, lidokain i dibukain, koji mogu uzrokovati ozbiljna oštećenja ili smrt ako se progutaju, čak i u malim dozama (tj. ako vaš pas poliže područje gdje ste primijenili topikalni lijek).