Kokos proteklih godina bilježi iznimnu popularnost. U našim se krajevima nekoć smatrao egzotičnom namirnicom, no danas nam je dostupan cijeli niz proizvoda - od kokosove vode i ulja pa sve do kokosovog mlijeka i brašna. Članicu Mršavimo zajedno kluba zanimalo je koliko je ova namirnica kalorična te može li se uz nju mršavjeti. Saznaj što su joj odgovorili nutricionisti
Brzi i sigurni savjeti stručnjaka
Uz Mršavimo zajedno klub možeš uz jednostavne i uravnotežene obroke mršavjeti na zdrav način te izgubiti od pola kilograma do 1 kilogram tjedno. U Klubu te čeka više od 60 jelovnika prema mediteranskom, kontinentalnom i vegetarijanskom tipu prehrane, na raspolaganju ti je i stručna podrška stručnjaka nutricionista, fitness trenera i psihologa. Njima u svakom trenutku možeš uputiti pitanje na koje će ti odgovoriti u najkraćem roku.
''Poštovani, kako u pripremi jela ne volim koristiti obično mlijeko, a ni sojino mi baš nije sjelo, razmišljam o kokosovom mlijeku. Kakvo je Vaše mišljenje o tome? Imate li za preporučiti kakav dobar recept? Čula sam da je čak i dobro za mršavljenje jer navodno potiče metabolizam i nije toliko kalorično kao obično mlijeko?'', upitala je članica Mršavimo zajedno kluba. Odgovor te recept za pripremu kokosovog mlijeka iz kućne radinosti dala joj je nutricionistica Sandra Krstev Barać, mag. nutr.
Energetski bogata namirnica
Kokos botanički svrstavamo u voće s košticom poput breskve, no u nutritivnom smislu nalikuje orašastim plodovima. To znači da kokos ne bi trebao predstavljati problem osobama koje pate od alergija na orašaste plodove. Kokos je energetski bogata namirnica. Na 100 g namirnice, kokos sadrži čak 35 g masti i oko 350 kalorija. Bogat je vlaknima koje na 100 g sadrži čak 9 g, a može se pohvaliti i sadržajem kalija, fosfora, mangana, selena. U sastavu kokosovog mesa nalazi se i željezo, cink i vitamin C.
Ono što je zanimljivo kod kokosa su njegove masne kiseline. Kokosovo ulje sadrži oko 90 posto zasićenih masnih kiselina zbog čega se, unatoč tome što se radi o biljnom ulju, ono na sobnoj temperaturi nalazi u krutom stanju. Istraživanja dovode zasićene masti u vezu s bolestima srca i krvnih žila, a upravo je sadržaj zasićenih masti razlog zašto je kokosovo ulje bilo na optuženičkoj klupi prijašnjih godina. Međutim, danas nam se čini da sve zasićene masti nisu iste. Nekoliko istraživanja u kojem je korišteno nehidrogenirano kokosovo ulje je pokazalo kako kokosovo ulje može čak blagotvorno djelovati na nekoliko čimbenika koji povoljno utječu na zdravlje srce, no rezultati su za sada preliminarni.
Jedan kokos sadrži oko 350 kalorija, a u Mršavimo zajedno klubu možeš pronaći cjelovite obroke koji sadrže toliko kalorija. Ovdje potraži primjerak jednog takvog ljetnog ručka od 360 kalorija, a ostale potraži u Klubu.
Kokosovo mlijeko u limenci ili u tetrapaku?
Kokosovo mlijeko može poslužiti kao alternativa kravljem ili drugim biljnim uljima, ali samo povremeno. Bogata i gusta konzistencija osigurava potrebnu kremoznost, ali zahvaljujući visokom udjelu masnoća energetska vrijednost je pozamašna. Općenito, 100 ml čistog kokosovog mlijeka osigurava oko 230 kcal. Srećom, na policama naših trgovina kokosovo mlijeko je 'razrijeđeno' vodom što, ovisno o udjelu vode, može značajno smanjiti energetsku vrijednost. Činjenica je da su masti u kokosovom udjelu najvećim dijelom zasićene masne kiseline, međutim kokos sadrži visok udio masnih kiselina srednjeg lanca. Srednje lančane masne kiseline se razlikuju od dugolančanih po tome što se ne skladište u masnom tkivu. One se brzo apsorbiraju u tankom crijevu i ne trebaju pomoć enzima gušterače kako bi se probavile, stoga su izuzetno pogodne za osobe koje boluju od probavnih poremećaja i metaboličkih bolesti. Za razliku od kravljeg mlijeka, čisto kokosovo mlijeko se može pohvaliti sadržajem vlakna (2,2 g na 100 ml namirnice). Međutim, ovisno o udjelu vode dodane proizvodu udio vlakana se može znatno smanjiti.
U osnovi, na policama trgovina su dostupne dvije vrste kokosovog mlijeka: kokosovo mlijeko u limenci i mlijeko u tetrapaku. Mlijeko u limenci, u pravilu, sadrži veći udio čistog kokosovog mlijeka, što znači i veću energetsku vrijednost. Takvo mlijeko je idealno za pripremu juha i drugih jela poput primjerice curryja. Mlijeko u tetrapaku sadrži manji udio čistog kokosovog mlijeka pa je kalorijska vrijednost zanemariva. Kokosovo mlijeko u tetrapaku je odličan izbor kao dodatak smoothiejima, žitaricama ili kao samostalan napitak.
Uradi sam: kokosovo mlijeko
Kokos ima tvrdu opnu, no za njegovo otvaranje nije potreban poseban alat. Za početak je potrebno napraviti rupu kroz koju se ispusti njegova voda. Rupu možeš napraviti pomoću bušilice ili pomoću otvarača za plutene vinske čepove. Za to je potrebno odabrati najmekši dio kokosa, a to su tri točke koje izgledaju kao oči na dnu kokosa. Kada ocijediš vodu, kokos stavi u čvršću plastičnu vrećicu i s nekoliko udaraca čekićem u beton ga možeš uspješno otvoriti, odnosno prepoloviti na dvije polutke. Meso kokosa je još potrebno oguliti, što ide lako pomoću noža za guljenje krumpira. Kad dobiješ meso kokosa, možeš ga pojesti u svježem stanju ili od njega nešto pripremiti. Savjetujem da isprobaš kokosovo mlijeko koje je iznenađujuće jednostavno napraviti:
- Kokosovo meso usitni u blenderu uz dodatak njegove vode uz postupno dodavanje obične vode.
- Na jedan kokos stavi 3 čaše vode kako bi otprilike dobila 1 litru mlijeka.
- Mlijeko možeš zasladiti i začiniti po želji, primjerice stavi 1 burbon vanilin šećer.
- Zatim mlijeko procijedi. Gazu koja se može nabaviti u ljekarni presavini i postavi u metalno cjedilo iznad veće posude. Mlijeko procijedi, a meso dobro stisni kako bi izašla sva tekućina.
- Meso stavi na papir za pečenje i kratko posuši u pećnici na 50 stupnjeva i zatim ga usitni i pospremi u staklenku te ga iskoristi za kolače.
- Mlijeko spremi u staklenu bocu i čuvaj u hladnjaku dok se ne potroši, najviše od 3 do 4 dana.
Mnoštvo recepata i jelovnika uz koje možeš zdravo mršavjeti 1 kg tjedno potraži u Mršavimo zajedno klubu.