Kako bi vam pružili podršku tijekom pandemije koronavirusom donosimo specijal "Naši nutricionisti, psiholozi i kineziolozi pišu za vas". U ovom stresnom periodu važno je pojačano brinuti o sebi i slušati savjete stručnjaka.
Danas pričamo o tome kako odabrati zdrave i lako dostupne namirnice i s čime ih kombinirati kroz ovaj period smanjenog kretanja kada nam je potrebna hrana koja će nas činiti zdravim i vitalnim.
Nutricionistica Sandra Marić Bulat, savjetuje kako odabrati zdrave namirnice lako dostupne i s čime ih kombinirati kroz ovaj period smanjenog kretanja kada nam je potrebna hrana koja će nas činiti zdravim i vitalnim.
Savjet dana nutricionistice Sandre Marić Bulat
Za početak,nema straha od gladi. Usredotoči se na suhe namirnice koje se lako pripremaju, a to su tjestenina, riža dugog zrna, proso, palenta, pšenična krupica, ječam, zob. Tjestenina i riža imaju nešto manje vlakana od ostalih navedenih žitarica. Sve su nam vrlo važne jer povećavaju osjećaj sitosti i daju energiju.
Svakako izbjegavaj nepotrebne obilne obroke jer u ovoj situaciju tijelo malo više miruje i smanjena je potrošnja energije kod kuće. Od povrća biraj ono koje ćeš u pripremi obroka termički obrađivati. Izvrstan odabir je i smrznuto povrće, poput graška, mrkve, špinata i mahuna.
Suhi grah koje možeš čuvati dulje vrijeme, ako ga skladištiš na ispravan način. Mahunarke su bogate vlaknima i niskog su glikemijskog indeksa i zajedno s pojedinim žitaricama tvore kompletan obrok.
Primjerice rizi - bizi, grah i ječam, rižoto od leće, tjestenina s grahom. U ovom slučaju svakodnevni unos mesa je nepotreban jer crveno meso preporučujemo dva puta tjedno.
Mahunarke možemo pripremati na salate, kao popečke ili se mogu pripremati razni namazi koje možemo jesti ujutro ili navečer. Svakako ograniči punomasne umake, jer se povrće može ukusno pripremiti s različitim začinima.