Žena iz SAD-a koja je primila revolucionarnu imunoterapiju za liječenje neuroblastoma doživjela je remisiju više od 18 godina bez daljnjeg liječenja, vijest je koja je odjeknula proteklih dana u krugovima stručnjaka i u široj javnosti jer je najdulja zabilježena remisija postignuta ovim oblikom liječenja solidnih (čvrstih) tumora.
Djevojčica je imala četiri godine kada je stigla u Teksašku dječju bolnicu u Houstonu kako bi primila eksperimentalnu terapiju za rak živčanih stanica. Standardni tretmani nisu uspjeli zaustaviti bolest koja se proširila na kosti i prognoze su bile loše.
Devetnaest godina kasnije, nema raka i majka je dvoje djece. Izvanredna priča o uspjehu, objavljena 17. veljače u časopisu Nature Medicine najdulja je prijavljena remisija solidnog tumora nakon liječenja terapijom u kojoj se T limfociti bolesnika genetski modificiraju ex vivo te se potom vraćaju u njegov krvotok kako bi prepoznavali i uništavali tumorske stanice.
Kliničko ispitivanje u Houstonu
Navedeni slučaj proizašao je iz kliničkog ispitivanja, provedenog između 2004. i 2009. na Medicinskom fakultetu Baylor u Houstonu. Obuhvaćeno je bilo 19 djece oboljele od neuroblastoma, rijetkog i agresivnog raka. U ispitivanju je korištena CAR-T stanična terapija, metoda u kojoj su T-stanice iz pacijentovog vlastitog imunološkog sustava genetski modificiraju. Promijenjene stanice zatim proizvode proteine koji se nazivaju himerni antigenski receptori (CAR). Oni prepoznaju i mogu uništiti stanice raka.
Tijekom ovog ispitivanja, aktivirane T-stanice projektirane su tako da ciljaju disialogangliozid 2 (GD2), protein koji se često prekomjerno eksprimira u stanicama neuroblastoma. Terapija je uključivala i aktivirane T-stanice (ATC) i T-stanice specifične za Epstein-Barr virus (EBV) (VST), koje su bile osposobljene da prepoznaju i napadaju tumorske stanice.
Nakon infuzije, transgen CAR ostao je uočljiv u krvi pacijenta više od 192 tjedna. Kako bi proširili ove rezultate, istraživači, uključeni u studiju, dali su dugoročne podatke praćenja 13-18 godina nakon početne infuzije. Ti se podaci odnose na kliničke ishode liječenih pacijenata i biološke učinke ovog pristupa.
Od prvotnih 19 sudionika, 12 ih je, nažalost, podleglo bolesti unutar sedam godina. Međutim, pet pacijenata preživjelo je nakon tog razdoblja, a jedna je pacijentica doživjela nevjerojatnu 18-godišnju remisiju – bez potrebe za daljnjim liječenjem.
Nalazi studije sugeriraju da je terapija GD2 CAR-T stanicama sigurna i ima potencijal pružiti više od 18 godina potpune remisije kod djece s recidivom neuroblastoma bez izazivanja dugoročnih komplikacija, ističu autori studije.
Čvrste tumore teže je liječiti staničnom imunoterapijom
Navedeni slučaj pojačava potencijal terapije CAR-T stanicama za postizanje dugoročne kontrole nad bolestima koje su se nekad smatrale neizlječivima. Tradicionalno, ova terapija pokazuje iznimne rezultate u liječenju raka krvi, poput leukemije i limfoma. Međutim, stope odgovora na ovu terapiju u slučaju čvrstih tumora bile su manje ohrabrujuće, a dugoročni ishodi liječenja nejasni.
Prevladavanje ove prepreke postalo je jedan od primarnih istraživačkih ciljeva za stanične terapije, osobito jer čvrsti tumori čine više od 90 posto svih dijagnosticiranih karcinoma.
Naime, čvrste tumore (solidne) teže je liječiti CAR T-stanicama jer se okružuju proteinima i stanicama koje ih štite od imunološkog sustava. To se naziva ‘tumorsko mikrookruženje‘. “Znamo da CAR T-stanice mogu dobro djelovati protiv solidnog raka. Na primjer, pokazalo se da su stanice aktivne protiv solidnih karcinoma poput neuroblastoma; međutim, CAR T-stanice postaju preplavljene mikrookruženjem”, objašnjava prof. Martin Pule s UCL Instituta za rak u razgovoru za britanski Guardian.
Zato se sada T-stanice druge generacije, konstruirane tako da prepoznaju tumor i odupru se njegovu mikrookruženju, testiraju u kliničkim ispitivanjima.
Desetljećima je izraz “neizlječiva bolest” označavao sumornu prognozu, ostavljajući pacijente i obitelji s malo opcija osim palijativne skrbi. Međutim, slučaj žene koja je ostala bez raka više od 18 godina nakon inovativne terapije CAR-T stanicama nudi tračak nade da bi znanstveni napredak mogao redefinirati ono što se smatra neizlječivim.
Personalizirano liječenje
Studije pokazuju da su kod nekih pacijenata genetski modificirane T-stanice ostale aktivne više od pet godina nakon tretmana. Ovaj produljeni imunološki odgovor sugerira da rana generacija CAR-T terapija može biti ključna ne samo za liječenje, već i za potencijalno izlječenje određenih vrsta raka.
CAR T-stanična terapija oblik je personalizirane imunoterapije koja specifično koristi pacijentove vlastite stanice za ciljanje raka. Za razliku od kemoterapije ili zračenja, koji podjednako napadaju stanice raka i zdrave stanice, CAR T-stanična terapija ima za cilj precizno fokusiranje na stanice raka, potencijalno smanjujući ukupnu toksičnost.
U ovom pristupu, pacijentove vlastite T-stanice se ekstrahiraju, genetski modificiraju da prepoznaju specifične tumorske antigene – kao što je GD2 u neuroblastomu – i reinfuziraju se kako bi ciljale i uništile stanice raka. Uspjeh navedenog slučaja u SAD-u pojačava potencijal personalizirane imunoterapije u pružanju preciznih i trajnih ishoda liječenja.
U KBC-u Zagreb liječenje autolognim CAR-T stanicama
CAR-T već je donio revoluciju u liječenju B-staničnih leukemija i limfoma, što je dostupno i u Hrvatskoj u KBC-u Zagreb koji prihvaća bolesnike upućene iz drugih ustanova iz zemlje ili inozemstva.
Prema javno objavljenim podacima, ova je terapija iznimno skupa. Cijene raznih postojećih pripravaka kreću se u rasponu od 400.000 do 480.000 dolara po pripravku.
U Hrvatskoj je od četiri preparata koje je odobrila Europska agencija za lijekove (EMA) za liječenje B-staničnih leukemija i limfoma dostupan samo jedan pripravak, dok za liječenje multiplog mijeloma nije dostupan niti jedan od dva odobrena pripravka zbog nezainteresiranosti proizvođača za uvođenje te terapije u našu zemlju, kaže imunolog Mladen Merćep, voditelj Zaklade Zora.