Korištenje mobitela dok ste na WC-u može vas zabaviti, ali ova uobičajena navika može pretvoriti vaš uređaj u utočište za opasne mikroorganizme.
Dr. Primrose Freestone, profesorica kliničke mikrobiologije na Sveučilištu u Leicesteru, rekla je da fekalne bakterije mogu lako doći do vašeg mobitela kada ga koristite u kupaonici. To uključuje E. coli, koja može uzrokovati neugodne proljeve i grčeve u želucu, te Pseudomonas, koji uzrokuje infekcije u krvi i plućima.
Čak i nakon što ste oprali ruke sapunom, ove se bakterije mogu ponovno pojaviti na vašim rukama nakon što ponovno dodirnete mobitel. Zbog toga mobitele treba držati podalje od WC-a i redovito ih dezinficirati alkoholom.
"Mobitel će se u nekom trenutku kontaminirati, stoga je periodična dezinfekcija mobitela dobra ideja“, rekla je za MailOnline. "Svoj mobitel dezinficiram dva puta tjedno."
Kada pustite vodu u WC školjci, iz nje mogu izaći sitne kapljice tekućine koje sadrže bakterije i fekalne tvari, nevidljive golim okom. Prema prethodnim istraživanjima Sveučilišta Colorado, ovaj takozvani "mlaz iz WC-a" može prijeći 1,5 metara za osam sekundi. Stoga se sve što se nalazi unutar metar i pol od WC školjke može kontaminirati, bilo da se radi o podu, zidu ili obližnjoj knjizi. Istraživanja također pokazuju da se to može dogoditi i kada zatvorite poklopac WC školjke.
Kao rezultat toga, profesorica Freestone potiče ljude da drže svoje mobitele podalje od WC-a, ili još bolje, da ih uopće ne koriste u kupaonici.
"Područja WC-a i uz WC prilično su kontaminirana zbog prskanja sitnih kapljica. Na mnogim površinama u kupaonici bit će fekalnih bakterija. Dakle, sapuni i slavine, površina WC školjke i umivaonika, kvake na vratima, tepisi za kupaonicu – popis je dug."
Ako držite mobitel dok ste na WC-u i stavite ga na pod prije puštanja vode, to je jedna od najgorih stvari koje možete učiniti. To je zato što fekalna masa izlazi iz WC školjke prilikom puštanja vode i na kraju se taloži na podu.
"Pod oko WC-a će – ako se redovito ne dezinficira – imati tragove fekalija s mnogo crijevnih bakterija, koje će ostati žive satima i danima", rekla je profesorica Freestone. "Dakle, ne bih stavljala mobitel na pod pored WC-a jer će vjerojatno 'pokupiti' fekalije i bakterije povezane s otpadnim proizvodima." Čak i ako stavite mobitel na neku drugu obližnju površinu, poput vodokotlića ili obližnje daske prozora, također postoji rizik od kontaminacije.
Profesorica Freestone priznaje da može biti teško odvojiti se od mobitela, čak i na relativno kratko vrijeme potrebno za korištenje toaleta. U ekstremnim slučajevima – poput toga da ne želite propustiti vrlo važan telefonski poziv, na primjer – predlaže da ga cijelo vrijeme držite u džepu.
Mobiteli su predmeti koje često dodirujemo i posebno su izloženi riziku od bakterijske kontaminacije, baš kao i kvake, prekidači za svjetlo i slavine. Stoga biste trebali češće prati ruke prije ili poslije korištenja tih predmeta. Te predmete biste također trebali dezinficirati, dodala je Freestone. Korištenje 70-postotnog alkohola ili blage mješavine sapuna i vode dobre su opcije, ali nemojte koristiti jake kemikalije poput izbjeljivača za dezinfekciju mobitela.