Zdravlje 22. siječnja 2020.

Svaka 3. žena mlađa od 34 godine je HPV pozitivna!

Foto: PR
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Udruga Nismo same bila je domaćin prvog MedTalk-a, nove društveno odgovorne inicijative u organizaciji Roche Hrvatska, pokrenute s ciljem poticanja dijaloga, razmjene mišljenja i suradnje među različitim dionicima u javno- zdravstvenom sustavu, na kojem će se redovito otvarati aktualna pitanja iz područja zdravstva i poticati sve javnosti na unapređenje kvalitete sustava.

U sklopu prvog u nizu MedTalka, posvećenog „Lila tjednu – Tjednu ženskog zdravlja“, koju udruga Nismo same provodi od 2017. godine, sudionici su analizirali prošlogodišnje rezultate te donijeli zajedničke odluke vezane uz ovogodišnje aktivnosti.

O važnosti posjeta liječniku, preventivnih pregleda i podrške bolesnicima su govorili:

  • doc. dr. sc. Dražan Butorac, prim. dr. med
  • doc. dr. sc. Vanja Kaliterna, prim. dr. med.
  • Ivana Kalogjera
  • prim. mr. sc. Višnja Matković, dr.med.
  • doc. dr. sc. Danijela Vrdoljak – Mozetič, prim. dr. med.
  • Ivo Brozović, dr. med.

Tijekom uvodnog izlaganja, predsjednica udruge Nismo same, Ivana Kalogjera, govorila je o ideji, provedbi i planovima vezanim uz javno-zdravstvenu akciju „Lila tjedan – tjedan ženskog zdravlja“, kojom se ženama šalje poruka da redovito vode brigu o svom zdravlju, kako onom fizičkom, tako i onom mentalnom: „Prošle godine Lila tjedan smo proveli u suradnji sa šest bolnica, u pet gradova i četiri zavoda za javno zdravstvo. Ponosni smo na činjenicu da se testiranju na HPV odazvalo 825 žena, što je gotovo 8 puta više nego godinu prije. Uočili smo potrebu da projekt ove godine proširimo na još dva grada te uz HPV testiranje i mamografiju dojki uvedemo dodatne pretrage, kao što ginekološki UZV i UZV dojke, što bi ženama omogućilo obavljanje malog ženskog sistematskog pregleda.“

 | Author: PR Foto: PR

Voditeljica Službe za kliničku mikrobiologiju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko- dalmatinske županije doc. dr. sc. Vanja Kaliterna, prim. dr. med., na panelu je detaljno iznijela podatke o rezultatima prošlogodišnjeg „Lila tjedna“ te se ponajviše osvrnula na podatak da je od ukupnog broja testiranih žena, 15 % HPV pozitivno, dok je među ženama mlađim od 34 godine, HPV pozitivna čak svaka 3. testirana žena, odnosno njih 33,4 % te da se broj oboljelih ne smanjuje.

U svojem izlaganju doc. dr. sc. Danijela Vrdoljak – Mozetič, prim. dr. med., voditeljica Odjela za ginekološku citologiju Kliničkog zavoda za patologiju i citologiju KBC-a Rijeka i predsjednica Hrvatskog društva za kliničku citologiju HLZ-a govorila je o citologiji i novim trendovima u prevenciji: „Uvođenjem HPV testiranja u probir za određene skupine žena, uz bolji odaziv žena, mogli bi utjecati na raniju detekciju bolesti i s time olakšati liječenje i unaprijediti ishode - na smanjenje broja oboljelih možemo utjecati cijepljenjem, a na raniju detekciju i bolje ishode liječenja probirom i kvalitetnom dijagnostikom. Testiranje bi se moglo pojednostaviti i unaprijediti uvođenjem tekućinske citologije, pretrage koja iz jednog uzorka omogućuje istodobno HPV i PAPA testiranje pa tako žene ne bi trebale dva puta dolaziti na pretragu.“

 | Author: PR Foto: PR

O važnosti prevencije te dosadašnjem iskustvu vezanom uz funkcioniranje sustava govorio je pročelnik Zavoda za opću i onkološku ginekologiju Klinike za ženske bolesti i porodništvo KBC- a Sestre milosrdnice i predsjednik Hrvatskog društva za kolposkopiju i bolesti vrata maternice HLZ-a, doc. dr. sc. Dražan Butorac, prim. dr. med.: „Moramo biti sebični i sebe i svoje zdravlje stavljati na prvo mjesto jer jedino zdravi možemo biti od koristi svojoj obitelji i društvu u kojem živimo. HPV se može prevenirati jer postoji cjepivo. Cijepljenje protiv HPV-a u Hrvatskoj je nažalost još uvijek samo na nivou pokušaja, u odnosu na razvijene zemlje.“

Govoreći o raku dojke, raku vrata maternice te raku jajnika, mr. sc. Višnja Matković, prim. dr. med., voditeljica Odjela za radioterapiju i kemoterapiju Zavoda za ginekološku onkologiju KBC- a Zagreb, posebno je naglasila: „Sramotno je da u današnje vrijeme uopće govorimo o raku vrata maternice. Cijepljenje je dugoročna zaštita i žena i muškaraca. Moramo krenuti s boljim probirom, ali i sustavno educirati i poticati žene da se pregledavaju. U primarnu zdravstvenu zaštitu bi trebalo najviše ulagati jer je preventivni pregled izuzetno jednostavan i putem njega se brzo i kvalitetno mogu dijagnosticirati promjene u najranijoj fazi. S druge strane, kod raka jajnika nema simptoma i incidencija raste s dobi. Prvi nespecifični simptomi su nelagoda i bol u trbuhu te povećanje opsega trbuha. Kada se ti simptomi pojave, tada je nažalost bolest već uznapredovala. Žene starije od 60 g. posebno su rizična skupina.“

 | Author: PR Foto: PR

Ivo Brozović, dr. med., ginekolog na Zavodu za ginekološku onkologiju Klinike za ženske bolesti i porode KBC-a Zagreb, govorio je o funkcioniranju sustava i istaknuo: „Veliki sustavi ne mogu preuzeti odgovornost. Treba poticati primarnu zdravstvenu zaštitu, a žene sustavno educirati i poticati da redovito odlaze svom odabranom liječniku na preventivne preglede. Upravo su iz tog razloga važne kampanje poput Lila tjedna, u kojoj naša institucija sudjeluje od samog početka.“

Kvalitetnoj diskusiji doprinos je dala i Željka Josić, dr. med., ginekologinja u Općoj bolnici „dr. Ivo Pedišić“ u Sisku, komentirajući odaziv tijekom Lila tjedna u sisačkoj bolnici: „Iako je odaziv u Sisku bio vrlo velik, sustavno informiranje i edukacija su izuzetno bitni jer se mnoge žene i dalje ne odazivaju na preventivne preglede. Percepcija u javnosti je i dalje da je sramota imati HPV. U javnosti se uopće ne govori o tome da ga i mnogi muškarci imaju, u prilog čemu govori porast raka grla uzrokovan HPV-om, što znači da i mušku populaciju treba uključiti. Tek kada svi zajedno budemo uporni i udruge bolesnika i javno zdravstvo i primarna zdravstvena zaštita, tek tada ćemo uspjeti.“

Mirela Šentija Knežević, zamjenica pročelnika Ureda za zdravstvo Grada Zagreba, tijekom diskusije je govorila o Nacionalno programu cijepljenja, koji je na snazi od 2015. godine te predstavila rezultate istraživanja provedenog 2019. godine u gradu Zagrebu: „Istraživanje je pokazalo porazne rezultate. Svaki drugi roditelj ne zna da postoji cjepivo protiv HPV-a i svaki drugi roditelj ne zna da HPV uzrokuje šest različitih vrsta raka. Grad Zagreb puno ulaže u edukaciju, što je rezultiralo procijepljenošću od 35% u 2019. godini, što je porast od 18% u odnosu na 2018. godinu, također ostvarili smo i gotovo potpunu procijepljenosti studenata medicine i zdravstvenih učilišta.“

Uzevši u obzir dosadašnju praksu, znanje i iskustva stručnjaka, koji su sudjelovali na panelu, zajednički su doneseni sljedeći zaključci i preporuke za Lila tjedan 2020:

  1. Uvesti objedinjen nalaz HPV i PAP testa
  2. Izraditi hodogram za liječnike i bolesnike
  3. Nikome ne ograničivati dolazak na HPV test, ali jasno definirati i komunicirati dobnu granicu, budući da su najugroženije žene u dobi od 30 do 60 godina
  4. Educirati i informirati bolesnice da je primarna zdravstvena zaštita glavno mjesto za prvi kontakt
  5. Proširiti Lila tjedan na dvije dodatne pretrage – ginekološki UZV i UZV dojke
  6. Proširiti Lila tjedan na još dva nova grada
  7. Nastaviti projekt Lila kave – neformalna, edukativna druženja liječnika i bolesnica
  8. Svi zajedno raditi na tome da Lila tjedan postane Nacionalni tjedan ženskog zdravlja


Podaci za Hrvatsku

Rak dojke

Prema najnovijim statistikama, rak dojke je 3. uzročnik smrti žena u našoj zemlji, nakon kolorektalnog i raka pluća. Svake godine oboli više od 2700 žena, u 2018. ih je umrlo 789. U većine oboljelih žena, bolest se dijagnosticira kao rani rak dojke kada je bolest operabilna, a cilj liječenja je izlječenje.

Rak vrata maternice

Četvrti najčešći rak u žena gledajući globalno. Prema posljednjim podacima Registra za rak Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo - od invazivnog raka vrata maternice u Hrvatskoj je oboljelo 317 žena, a prema izvješću o umrlim osobama, u 2018. umrlo je 125 žena od posljedica te bolesti. Ova tema zauzima značajan dio kada se govori o ženskom zdravlju, jer se tijekom zadnjih godina naša statistika nije bitno promijenila, a činjenica je da se razvoj raka maternice može gotovo u potpunosti spriječiti pravilnim probirom, cijepljenjem i liječenjem prekanceroznih promjena. NIJEDNA žena ne bi smjela umrijeti od raka vrata maternice!

Rak jajnika, Rak jajovoda i primarni peritonealni rak 

Od raka jajnika na godinu oboli 425 žena, umre ih 319. Radi se o izrazito smrtonosnom raku. Kod dvije trećine žena, dijagnosticira se u uznapredovalom stadiju jer još uvijek ne postoji test kojim bi se otkrio rak jajnika u fazi bez simptoma.

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.