Kadulja djeluje antiseptički, baktericidno i fungicidno. Ulje kadulje rabi se kod upalnih bolesti usne šupljine i ždrijela , za ispiranje te grgljanje. Kod unutarnje primjene kadulja sprečava nastanak sline i smanjuje djelovanje znojnih žlijezda sprečavajući tako znojenje
Protuupalno djelovanje
Kadulja se često upotrebljava kod probavnih smetnji, osobito kod vjetrova, upale crijevne i želučane sluznice te kod proljeva.Poboljšava probavu pa je stoga dobra kao začin, osobito ako se dodaje teškim i masnim jelima. Potiče mjesečnicu. Od pola žličice kadulje i šalice vruće vode priprema se čaj koji pokriven treba odstajati pet minuta. Kod tegoba sa želucem i crijevima pije se po šalica pola sata prije jela.
Jači čaj, pripremljen od žličice kadulje, upotrebljava se izvana za ispiranje i grgljanje, pranje znojnih ruku, nogu i drugih dijelova tijela koji se jako znoj. Kod propisane uporabe kadulje kao ljekovite biljke ili začina neželjenih djelovanja nema. Kod dnevnih količina većih od 15 g kadulje i kod produljene uporabe dolazi do neugodnih posljedica kao što su primjerice, suhoća usta, znojenje, osjećaj vrućice i ubrzano lupanje srca. Kadulju treba izbjegavati tijekom trudnoće.
Čaj protiv vjetrova
- Pomiješaj jednake količine cvjetova lavande, lista kadulje, mažurana i paprene metvice.
- Dvije žličice mješavine prelij šalicom vruće vode, ostavi da odstoji deset minuta i popij pola sata prije jela.
- Ovaj čaj djeluje na razdražene živce probavnog sustava i protiv vjetrova.
Kadulja protiv kožnih iritacija, doznaj više.