Prema podacima na razini Europske unije, Hrvatska je prva po udjelu pretilih osoba i preuhranjenih, sa čak 65 % u odnosu na europski prosjek od 53 %. Na edukativnom sastanku medija, na kojem je predstavljena platforma Istinaodebljini.hr, sudjelovali su Davorka Herman Mahečić, dr. med, specijalist internist,uža specijalnost endokrinologija i dijabetologija na Zavodu za humanu reprodukciju u KBC-u Zagreb te akademik Davor Miličić, ujedno predstojnik Klinike za bolesti srca i krvnih žila u KBC-u Zagreb i voditelj Nacionalnog referentnog centra za zatajivanje srca i transplantacijsku kardiologiju.
Debljina ostaje nedovoljno dijagnosticirana i liječena bolest, a otprilike 230 bolesti je indirektno povezano s debljinom, među kojima su kardiovaskularne, metaboličke i psihološke bolesti. "Kada liječimo debljinu, onda pomažemo pacijentima da se riješe primarnog zdravstvenog problema", rekao je dr. Fattorini te je dodao da u Hrvatskoj 1,3 % pretilih osoba dobije lijekove protiv debljine.
Dr. Herman se ne slaže u potpunosti s činjenicom da su Hrvati najdeblja nacija u Europi jer smo poznati po dalmatinskoj prehrani (ne mediteranska), koju mnogi stručnjaci smatraju najzdravijom na svijetu. Kada su u pitanju pretila djeca, Herman je dodala da je prehrana dio odgoja i nije prirodno da djecu učimo da vole zdravu hranu. "Najlakše je dijete nahraniti brzo i puno, ali to ne znači i zdravo. Pogledajte što djeca po gradu jedu - grickalice i peciva. Kad ćete vidjeti nekoga da ima neko šareno voće?"
Hrvatska je jedna od prvih zemalja u srednjoj Europi, čiji stanovnici koji boluju od debljine, imaju priliku isprobati Wegovy - lijek za mršavljenje. Aktivan sastojak ovog lijeka je semaglutid u dozi od 2,4 mg, što je isto kao i kod popularnog Ozempica (iako on sadrži semaglutid u manjoj dozi od 1 mg). Glavna razlika jest što se Wegovy koristi isključivo kao pomoć u liječenju debljine, dok se Ozempic koristi kao lijek za liječenje dijabetesa tipa 2. Naravno, liječenje debljina nije moguće bez promjene navika, što uključuje zdravu prehranu i aktivan stil života, napomenuli su liječnici.
"Pacijent za semaglutid je onaj pacijent koji ima indeks tjelesne mase iznad 30 ili iznad 27 uz neku od zdravstvenih komplikacija", napomenula je dr. Herman. Akademik Miličić je dodao da se semaglutid u studijama pokazao siguran na dijabetičarima, što se tiče kardiovaskularnih ishoda i mogućih komplikacija. "Istodobno taj lijek djeluje kardioprotektivno, štiti periferne arterije, bubrege, regulira masnoće u krvi do neke stanovite mjere, regulira tjelesnu masu kod onih koji su pretili", objasnio je akademik Miličić te je dodao da ima mnogo pacijenata koju su pretili i imaju kardiovaskularne bolesti (KVB), a aspekt debljine se prije često zanemarivao u liječenju KVB-a. "Nema osobe koja je debela i koja je zdrava. To su osobe koje su u riziku za kardiovaskularne komplikacije", napomenuo je akademik Miličić.
Wegovy će biti dostupan u Hrvatskoj početkom svibnja te će njegova cijena iznositi 140 eura mjesečno, ali ga neće pokrivati HZZO. Mogu ga pripisati svi liječnici, od obiteljskih do specijalista kardiologa i slično, a koristi se u obliku injekcije jednom tjedno. Neki će lijek možda morati uzimati doživotno, ali to neće biti slučaj kod svih.
Moguće su kontraindikacije tijekom korištenja lijeka za liječenje debljine, a su to uglavnom alergije i reakcije preosjetljivost, ali se dobro podnose, dodali su liječnici. Ako dođe do nuspojava, potrebno je obavijestiti liječnika.
Doktorica Davorka Herman Mahečić i akademik Davor Miličić