Zdravlje Krvni testovi 24. listopada 2024.

Povišene ili snižene vrijednosti anti-TG testa i što znače za štitnjaču?

Foto: Unsplash+
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Anti-TG (antitireoglobulinski) test mjeri razinu antitireoglobulinskih antitijela u krvi. Tireoglobulin je protein koji proizvodi štitna žlijezda, a prisutnost antitijela protiv njega može ukazivati na autoimuni poremećaj koji utječe na štitnu žlijezdu.

 Anti-TG test je dio panela za štitnjaču koji uključuje testove za TSH (tiroidni stimulirajući hormon), FT3 (slobodni trijodtironin) i FT4 (slobodni tiroksin).

Zašto treba pratiti anti-TG vrijednosti?

Anti-TG test je važan za dijagnosticiranje i praćenje autoimunih poremećaja štitnjače, poput Hashimotovog tireoiditisa i Gravesove bolesti. Ovi poremećaji mogu uzrokovati hipotireozu ili hipertireozu, što dovodi do raznih simptoma i zdravstvenih komplikacija ako se ne liječe.

Koje su normalne i abnormalne anti-TG vrijednosti?

Normalne razine anti-TG obično se smatraju negativnima, što ukazuje na odsutnost antitireoglobulinskih antitijela u krvi. Normalni rasponi mogu malo varirati ovisno o laboratoriju te dobi i trudnoći.

Ako je test pozitivan, onda je riječ o abnormalnim raznima i to znači da su prisutna antitireoglobulinska antitijela u krvi, što ukazuje na autoimuni poremećaj štitnjače. 

Možda te zanima... Simptomi bolesti štitnjače zbog kojih pacijenti lutaju kod 'krivih' specijalista Zdravlje

Što ako su vrijednosti testa niže ili više od normalnih?

Ako su razine anti-TG izvan normalnog raspona, liječnik će vjerojatno naručiti dodatne testove kako bi potvrdio dijagnozu i odredio odgovarajuće liječenje. Liječenje autoimunih poremećaja štitnjače obično uključuje lijekove za upravljanje simptomima i regulaciju razine hormona štitnjače.

Ukoliko je test pozitivan, simptomi autoimunih poremećaja štitnjače mogu uključivati umor, dobivanje ili gubitak težine, suhu kožu, gubitak kose i zatvor.

Što može biti uzrok anti-TG vrijednosti izvan normalnog raspona?

Uzroci abnormalnih razina anti-TGa uključuju:

  • Autoimune poremećaji štitnjače: Hashimotov tireoiditis, Gravesova bolest i druge autoimune bolesti koje utječu na štitnu žlijezdu
  • Rak štitnjače: anti-TG antitijela mogu biti prisutna u nekim slučajevima raka štitnjače
  • Druge autoimune poremećaje: dijabetes tipa 1, reumatoidni artritis i drugi autoimuni poremećaji također mogu uzrokovati povišene razine anti-TG-a.
Možda te zanima... Gravesova bolest: Kako do dijagnoze, simptomi i pomoć Zdravlje

Koliko je pouzdan i točan anti-TG test?

Anti-TG test je pouzdan i točan dijagnostički alat za autoimune poremećaje štitnjače. Međutim, važno je napomenuti da razine anti-TG mogu fluktuirati tijekom dana i mogu biti pod utjecajem određenih lijekova ili zdravstvenih stanja. Stoga će liječnik uzeti u obzir više faktora pri tumačenju rezultata testa.

Koje se druge krvne vrijednosti koriste pri tumačenju rezultata anti-TG testa?

Druge krvne vrijednosti koje se često koriste zajedno s anti-TG testom uključuju:

Što još treba uzeti u obzir pri tumačenju rezultata testa?

Pri tumačenju rezultata anti-TG testa važno je uzeti u obzir faktore kao što su dob, spol, trudnoća i druga zdravstvena stanja koja mogu utjecati na razine anti-TG. Također, liječnik će razmotriti rezultate drugih testova funkcije štitnjače i simptome kako bi postavio točnu dijagnozu i razvio učinkovit plan liječenja.

Možda te zanima... Najbolje vrste treninga za osobe s bolestima štitnjače Zdravlje

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.