Ako primijetiš promjene u kvaliteti noktiju poput stanjivanja, pucanja ili razlike u obliku ili boji, a posebno ako postoje bolovi ili krvarenja bez poznatog uzroka - najbolje je pregled obaviti kod dermatologa.
Promjene na noktima mogu biti alarm da s našim organizmom nešto nije u redu, pa obrati pozornost na pojave poput zadebljanja, bijelih mrlja ili odvajanja dijela nokta, istaknula je za 24 sata Ivana Manola, dermatologinja i vlasnica jedine podološke poliklinike koja se bavi liječenjem bolesti noktiju.
Neke će promjene na noktima nestati već kad promijeniš prehranu i navike, no druge upozoravaju na ozbiljnije zdravstvene probleme i na noktu ostaju dok se oni ne izliječe, upozorava dr. Manola.
1. Zadebljanja nokatne ploče
Neravna ili uzdignuta površina jednog dijela nokta najčešće se povezuje s prehranom, bolestima kože ili navikama.
Zadebljanja na noktima mogu ukazivati na nedostatak sumpora ili silicija koji se ne spominju često kao samostalni elementi, ali su bitni za očuvanje zdravlja i prevenciju kroničnih bolesti. Sumpora ima u svoj hrani bogatoj proteinima, poput mesa, peradi, jaja i mlijeka, objasnila je kozmetičarka Tracey Winder za Daily Mail.
- Ako si vegan, sumpor možeš dobiti kroz češnjak, luk, kupus, krastavce, repu, orašaste plodove, zelenu salatu i maline - dodaje.
No, ako se stanje nokta ne popravi promjenom prehrane, trebalo bi isključiti medicinska stanja kao što su psorijaza, ekcem, lichen, gljivičnu infekciju, traumu i povredu najčešće na noktima nogu uslijed ortopedske problematike, savjetuje dr. Manola.
2. Suhi, lomljivi nokti
Ako ti nokti lako pucaju ili im nedostaje sjaj, uzrok se vjerojatno može pronaći u prehrani.
"Dijetalni nedostaci ne samo da sprečavaju normalan izgled noktiju, već mogu uzrokovati i slabljenje nokta", kaže Tracey, a prehrana bogata skupinom B vitamina povećat će čvrstoću nokta.
Suhoća i lomljivost noktiju može biti povezana s iscrpljenošću i bolestima poput inzulinske rezistencije, dijabetesa, anemije i bolesti štitnjače, a redovito se viđa u starijoj životnoj dobi kao oblik starenja nokta.
Raznolika prehrana bogata vitaminima (A, B, C, D) i mineralima (kalcij, magnezij, željezo) osnova je zdravog izgleda noktiju, objašnjava dr. Manola.
3. Bijele mrlje
"Bijele mrlje na noktu obično su posljedica ozljeda ili trauma uslijed kojih dolazi do ulaska zraka pod nokatnu ploču i najčešće ne ukazuju na zdravstveni problem", slažu se sugovornice, a najčešće se, kažu, manifestiraju kao bijele linije ili mrlje.
"Ta je pojava poznata i kao leukonihija i ne predstavlja razlog za brigu jer obično zdrav nokat sam izraste. Brzina rasta se može lako izračunati s obzirom na to da znamo da nokat na rukama raste 4 mm mjesečno, a nokat na nogama 1 mm na mjesec", kaže dr. Manola.
4. Mekani nokti koji se ljušte
- Mekani nokti koji se lako savijaju i ljušte na površini mogu biti posljedica prečestog pranja ruku, povećanog kontakta s kemikalijama ili nastati kao rezultat loših prehrambenih navika - kažu sugovornice, a dr. Manola savjetuje:
Da bi spriječila nastanak mekanih noktiju izbaci pretjerano pranje ruku, kod kontakta s kemikalijama nosi zaštitne rukavice, a hranu obogati silicijem, proteinima i kalcijem.
5. 'Žlice' na noktima
Tanki, udubljeni nokti na rukama koji su oblika žlice česti su kod male djece. U odraslih noktiju u obliku žlice mogu predstavljati nedostatak željeza koji može nastati kao posljedica: preosjetljivosti na gluten, bolesti probavnog sustava ili nepravilne prehrane.
6. Odvajanje nokta od podloge
Odvajanje nokta od takozvanog "nokatnog kreveta" naziva se oniholiza, a može biti uzrokovana kožnim bolestima kao što su psorijaza, ekcem ili gljivična infekcija noktiju. Dio nokta zahvaćen oniholizom promijenjene je boje - bijelo žut, za razliku od zdravog nokta koji je roza boje.
Oniholiza može biti uzrokovana bolestima štitnjače, lijekovima ili ponavljanom traumom kao što je navika kad se u strasnim situacijama zubima ili noktom susjednog prsta nokat vuče i podiže.
U liječenju je najbitnije prepoznati uzrok i ukloniti ga.
7. Žuti nokti
"Pušenje ili uporaba crvenog laka za nokte bez podlaka može dovesti do promjene boje nokatne ploče u žutu. Ako nokti promijene boju u žutu, zadebljaju i prestanu rasti moguće se radi o manifestaciji neke sustavne bolesti. Bolest pluća ili reumatoidni artritis mogu biti uzrok žutih noktiju, a žuta boja nokta može biti znak i infekcije nokta", upozoravaju sugovornice.
8. Zadebljanje noktiju
"Zadebljani nokti mogu biti posljedica naslijeđa ili se mogu javiti u sklopu psorijaze, ihtioze, ili pak nastati kao posljedica cirkulacijskih problema. Česti su u starijoj životnoj dobi kada nastaju zbog ortopedskih problema stopala starijih osoba, uslijed kojih dolazi do ponavljanog trenja nokta i unutarnje strane obuće što za posljedicu ima zadebljavanje nokatne ploče.", kaže dr. Manola.
Kad bi trebala posjetiti liječnika?
Ako primijetiš promjene u kvaliteti noktiju poput stanjivanja, pucanja ili razlike u obliku ili boji, a posebno ako postoje bolovi ili krvarenja bez poznatog uzroka - najbolje je pregled obaviti kod dermatologa.
Prema Medical News Today, promjene na noktima obično nisu jedini znak zdravstvenog disbalansa, već samo "jedan u nizu“, pa bi trebala obratiti pažnju na sve ostale simptome, ne samo na nokte.
Jednostavni savjeti za očuvanje i njegu noktiju:
- redovita i pravilna osobna higijena
- zaštitne rukavice kad imaš duži kontakt s vodom i kemikalijama
- pažljiva i probrana upotreba laka za nokte
- izbjegavaj žustru manikuru, posebno guranje i rezanje kožice, čišćenje sadržaja ispod noktiju oštrim predmetima
- oprez kod geliranja i ugradnje umjetnih noktiju. Nerijetko se nakon ovih procedura vide infekcije i oštećenja nokta
- često nanošenje hidratantne kreme na ruke, posebno nakon pranja. Nemoj zaboraviti utrljati hidratantnu kremu na nokte i zanoktice
- odmah liječi znakove psorijaze, ekcema i gljivične infekcije na rukama
- nemoj pušiti
- jedi redovito, pravilno i raznoliko.